Тромадолите - во медицински цели?

Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Како што рековте, трамадолот е медикамент за намалување на болките кај постарите лица. Али знам многу случаи каде младите интензивно го консумираат како наркотик. Ги правело да се чуствуваат опуштено, релаксирано, и се им било рамно, барем така сфатив од што сум слушала:)
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Точно, трамадолот се користи пошироко во медицината и го има секоја медицинска установа каде што сум бил. Го користат како замена за кетоналот-средство против болки (аналгетик).
Го има во капсули, како и во ампули и може да се аплицира интравенозно или интрамускулно за побрзо дејство. Може да го има и во други форми, само не ми текнува моментално кои беа.
Не знам што толкава дискусија за трамадолот.:toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Како што рековте, трамадолот е медикамент за намалување на болките кај постарите лица. Али знам многу случаи каде младите интензивно го консумираат како наркотик. Ги правело да се чуствуваат опуштено, релаксирано, и се им било рамно, барем така сфатив од што сум слушала:)
Им паѓа косата бре ова од лично што сум видел, се изменуваат дури во ликот.

Седиме во една куќа така собрани на тајане и тоа таблетоманот вари кафе. А јас си имав оставено муабет ако ми ставите нешто во кафето и не го сетам добро, ама ако сетам дека ме дупите ќе станам и од крвтта ќе ви се напијам. И седам така мирно и кафето си го пијам во доверба :). И на Ц. во филџанот тромадол незнам колку милиграми :), и едно време време Ц. вика бррррр ме чеша :pos::pos::pos:. Шо те чеша бе Ц. да те почешаме :pos::pos::pos:. Дупење в крај, Ц. не го опуште и релаксира тромадолот туку го заскокотка :).
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Им паѓа косата бре ова од лично што сум видел, се изменуваат дури во ликот.

Седиме во една куќа така собрани на тајане и тоа таблетоманот вари кафе. А јас си имав оставено муабет ако ми ставите нешто во кафето и не го сетам добро, ама ако сетам дека ме дупите ќе станам и од крвтта ќе ви се напијам. И седам така мирно и кафето си го пијам во доверба :). И на Ц. во филџанот тромадол незнам колку милиграми :), и едно време време Ц. вика бррррр ме чеша :pos::pos::pos:. Шо те чеша бе Ц. да те почешаме :pos::pos::pos:. Дупење в крај, Ц. не го опуште и релаксира тромадолот туку го заскокотка :).
ке му кажеш дека речиси три пати влијае поштетно врз когнитивните способности од метадонот еве меморија учење концентрација

значи те прави трол!!! ганџа:music3::music3::music3::icon_cool

чешањето е несакано дејство...

инаку тромадолот е синтетски дериват од кодеин(ВТОР НАЈЈАК ОПИЈАТ)

настрана од тие работи...сепак проблемот кај овие таблетомани не е во физичката зависност...кај трамадолот минлива е за 2-3 недели а симптоматски се третира на пример ако има течна столица,или болки ке добие наклофен!!! значи проблемот е во психичката зависност..баш имам разговарано со невропсихијатри(отидов да ги прашам за атропинот нешто...нели штити од боеви отрови) па дискусијата дојде и до Ф11-ките(то е код за наркоманија)...

а и предизвикува одложена ејакулација...хмм интересно додека читав на американски форум имаше луге стварно задоволни од него(ултрам е таму така се вика) тоа пред се од постоперативни болки или пак од оштетен нерв така нешто.......АМА имаше случаи кои намерно зимале за да имаат подолго време секс па така станале зависници....цццц

ја му пишав убаво...абе брат ако пред време свршваш тогаш гет даун орално задоволувај ја партнерката и:drk::drk: па после вториот пат ке биде ок...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Дали знае некој за што всушност се тромадолите?
Тромадол или тродон тоа се имиња за една иста формула и спаѓаат во група на наркотични аналгетици.
Која им е медицинската цел? Што лечат?
Тромадолот се користи за:
-Силни акутни и хронични болести(тумор,трауматски болки,инфаркт миокард,хируршки зафати)
-Како аналгетик кај различни видови анестезија,лапараскопија,литотрипсија.

Тромадолот делува преку опојните рецептори,но му се препишува и влијанието врз серотонинските рецептори.Од опојните аналгетици се разликува по тоа што нема депресивно дејство на центарот за дишење.Делувањата на кардиоваскуларниот систем се занемаруваат доколку се употребува тераписки.

Несакани дејства:
Поспаност,конфузија,замор,блага хипотензија,потење,мачнини,повраќање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom