Тромадолите - во медицински цели?

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Дали знае некој за што всушност се тромадолите?
Која им е медицинската цел? Што лечат?
Знам дека ги даваат на стари луѓе но за која болест, за што поточно тоест?
Значи дали имаат друго ненаркоманско дејство туку медицинско и кое е тоа?
Нормално при таквото се внимава и на дозирањето така? :pipi:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
А ти само наркоманското го знаеш? :nesvest:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Не реков дека го знам кое е туку реков дека знам дека има наркоманско дејство. Има разлика.
А иначе ко што знам медицинското им е против болки во коските ама не сум сигурна.. Да не трескам за џабе сакав да каже некој што се разбира а не ја на тепка.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Аман бе, што има тоа да те интересира?

ТрАмадол е аналгетик и се користи при средна до тешка болка, да речеме при рак пред метадон.
Значи тоа е сериозно, контролирано лекарство коешто се дава при сериозни болки, со сериозни странични ефекти, и употребата се оправдува само во извонредни ситуации, добро проучени. не е опоид, ама можно е да делува на опоидните рецептори.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
А контраидикации?
И последици од долготрајно конзумирање?
 
S

smart ass

Гостин
А контраидикации?
И последици од долготрајно конзумирање?
Лошо...лошо ствара зависнос по подолго конзумирање, повеке психичка
штетни се за коските.......
можни се падавици.....му се случи на мој пријател кој изеде 30 :vozbud: да да падна во несвест се тресеше на земја и си го голтна јазикот....пиеше секој ден по десетина.......сега не пие откако падна ....прима некоја терапија но коските му се сега многу омекнати оштетени............а најлошо е што да си скрши сега коска ќе треба многу време за да заздрави........има тој многу оштетувања се кае сега ама касно е:toe:

толку знам:smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Дали знае некој за што всушност се тромадолите?
Која им е медицинската цел? Што лечат?
Знам дека ги даваат на стари луѓе но за која болест, за што поточно тоест?
Значи дали имаат друго ненаркоманско дејство туку медицинско и кое е тоа?
Нормално при таквото се внимава и на дозирањето така? :pipi:
Бабами ги пиеше едно време... ги даваат за голема болка (пример при потешки повреди на старите), според мене се нешто како морфиум. Не се препорачливи за млади, имаат лошо влијание.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
opiden analgetik,koj e derivat na kodeinot,inaku navistina bil planiran da leci od zavisnost,no poradi klonicno-tonicnite(epilepticni napadi)go banirale i dojde metadonot na scena....inaku kako sto citav na eden forum vo SAD se vika ultram i imase navistina zadovolni luge(pred se so postoperativni bolki) no imase i luge koi stanale zavisni...ovoj lek enavistina zavisen i mnogu cesto se slucuvaat tie epilepticni napadi koi se navistina stetni..

Лошо...лошо ствара зависнос по подолго конзумирање, повеке психичка
штетни се за коските.......
можни се падавици.....му се случи на мој пријател кој изеде 30 :vozbud: да да падна во несвест се тресеше на земја и си го голтна јазикот....пиеше секој ден по десетина.......сега не пие откако падна ....прима некоја терапија но коските му се сега многу омекнати оштетени............а најлошо е што да си скрши сега коска ќе треба многу време за да заздрави........има тој многу оштетувања се кае сега ама касно е:toe:

толку знам:smir:
bolkata vo koskite mnogumina ja smetaat za apstinencijalen sindrom..mislam deka ne e dokazana negovata stetnost vrz koskite,no i ne e vitamin pa da se konzumira tuku analgetik i toa JAK
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Тромадолот е всушност медикамент.
Лек. За стари луѓе и за џанкери на роба.
И стварно е против болки во коските и све тоа.. И во случај на редовно земање во нормални препишани од доктор количини не се станува зависен.. Зависен се станува од било кој лек не само од тромадолот ако почне да се злоупотребува и да се зголемува бројот на испиени апчиња од ден на ден или пак повеќе пати во денот. И при таква негова злоупотреба да се праат проблеми со коските ептен и со бубрезите.. Затоа што тромадолот е против болки во коските али толку го опушта целосно нервниот систем што буквално ај што ништо не се осеќа туку и на оние што го злоупотребуваат неретко им се дешава да не бидат во тек со муабетите, да не ги контаат луѓето буквално или да отидат во стонови. Значи ако организмот се навикне без болки подолго време колку и да го преуморува организмот и колку и да те вртат мускули и коски ти кога не осеќаш после кога ќе престанеш со конзумација има да надокнадиш со болки. И нормално по подолг период такво лошо конзумирање омекнуваат и губат од цврстината коските. Значи ниеден лек јас мислам дека не е без улога во медицински цели. Туку некои од нив можат да се злоупотребуваат и со нивните контраидикации тоест поради злоупотребувањето стануваат штетни па дури и опасни за човекот.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
тоа за коските е мит...болките и вртењето на мускулите се апстиненцијален синдром....а и не е лек за џанаците...метадонот е...ама се додека го има метадонот во аптеки..нема да се лечат џанаците:toe:

а не им го дават само на старци...тоа е најчесто поради канцер и ужасни болки!!!
а некој пред умирање нема да стане зависник:toe:

исто така се користи и при постоперативни болки.....велат имал благо антидепресантно дејство но не знам за ова:toe:

треба центри каде строго ке им се контролира дозата.

бидејки наркотикот веке е дел од метаболизмот на клетките па оттука и тие апстиненцијални синдроми
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе факат дека болките во коските и мускулите се поради апстиненцијални кризи. Тоа е и проблемот со тромадолите. Што при злоупотребување ефектот станува обратен кога ќе се прекине со конзумација.. Затоа и кризите се такви какви што се. Исти како од тие од хероин затоа што како од хероинот така и од тромадолите ги снемува болките.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
На еден мој другар кој има епилепсиа му ги имаја препишано за ако евентуално има големи болки после напад . Јас се чудев зошто тогаш сметано дека еден од нус ефектите е предизвикување на напади ???
Испадна дека уствари намалувале и мозочна активност ???
Бар така ми кажаја фармацевти .
 
R

RAYTHEON23

Гостин
На еден мој другар кој има епилепсиа му ги имаја препишано за ако евентуално има големи болки после напад . Јас се чудев зошто тогаш сметано дека еден од нус ефектите е предизвикување на напади ???
Испадна дека уствари намалувале и мозочна активност ???
Бар така ми кажаја фармацевти .
леле немој вака!!!!!!!!

аналгетик кој го снижува прагот на конвулзии да му препишеш тромадол!!!

абе при епилепсија се користат барбитурати....фенитоин,фенобарбитон....некогаш и хелекс....трамадол да препишеш на човек со епилепсија губиш диплома јасно!!!!!
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
леле немој вака!!!!!!!!

аналгетик кој го снижува прагот на конвулзии да му препишеш тромадол!!!

абе при епилепсија се користат барбитурати....фенитоин,фенобарбитон....некогаш и хелекс....трамадол да препишеш на човек со епилепсија губиш диплома јасно!!!!!
Абе не јас ... јас сум филолог забога .. и јас сметав ти викам дека е грешка ... То го напраи една многу кадарна битолска Неуропсихијатарка . Иначе според горе наведената се се лечи со Б комплекс пошто на сите шо одат кај неа им го препишва .
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Абе не јас ... јас сум филолог забога .. и јас сметав ти викам дека е грешка ... То го напраи една многу кадарна битолска Неуропсихијатарка . Иначе според горе наведената се се лечи со Б комплекс пошто на сите шо одат кај неа им го препишва .
ако мислиш на зависност од трамадолот ДА!!

дозволено е да се лечи со константно намалување на дозата...ама зависниците не почитуваат и џабе....:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom