Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Тогаш подобро е да ја купиш на бразилската берза. Данокот е 0
ГО барав тиклерот/симболот за БРА берзата и нешто ме буни.
Го имаш при рака?

Ти благодарам
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Па не ми дава опција да купувам во Бразил. Имам забележано дека ваков проблем постои кај дел од останатите берзи. Пример, не ми даваше опција ниту за берзата во Осло, кога ја гледав Теленор. На осло ми даваше две опции, од кои ИБКР не ја подржувал едната, но за другата немаше никакви податоци. И интересна ситуација што Теленор не ја листаше ни на германската берза, иако според ИБКР би требало да ја гледам.

Иначе што мислите за златото денес поточно за GDX, по вчерашниот пад од скоро 4,5%? Дали е добар момент за купување или и падот може да продолжи и денес? И што мислите за FCX?
Глеј не сум ни јас Ванѓа но мислам дека ова е пул бек за нагорен тренд. Златото нагло ќе доживее следен blast-off на нареден FOMC митинг каде претпоставувам ќе се обзнани формален рејт хајк пауз. Колку ќе биде силен нагорниот тренд и до кога, ќе естимејтуваме тогаш.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Па не ми дава опција да купувам во Бразил. Имам забележано дека ваков проблем постои кај дел од останатите берзи. Пример, не ми даваше опција ниту за берзата во Осло, кога ја гледав Теленор. На осло ми даваше две опции, од кои ИБКР не ја подржувал едната, но за другата немаше никакви податоци. И интересна ситуација што Теленор не ја листаше ни на германската берза, иако според ИБКР би требало да ја гледам.

Иначе што мислите за златото денес поточно за GDX, по вчерашниот пад од скоро 4,5%? Дали е добар момент за купување или и падот може да продолжи и денес? И што мислите за FCX?
De vidi so ovoj symbol
1683874331732.png
Автоматски споено мислење:

Аха ти благодарам.
Јас најдов нешто во базата на договори на ИБКР како на сликата од предходниот одговор
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Глеј не сум ни јас Ванѓа но мислам дека ова е пул бек за нагорен тренд. Златото нагло ќе доживее следен blast-off на нареден FOMC митинг каде претпоставувам ќе се обзнани формален рејт хајк пауз. Колку ќе биде силен нагорниот тренд и до кога, ќе естимејтуваме тогаш.
Па прашањето ми беше повеќе од типот до каде би одело повлекувањето базирано на некоја анализа, на пример Елиот Вејв, кој би бил левелот на повлекување и слично.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Па прашањето ми беше повеќе од типот до каде би одело повлекувањето базирано на некоја анализа, на пример Елиот Вејв, кој би бил левелот на повлекување и слично.
GDX_2023-05-12_09-50-42.png
Вака се објанува една шољичка. Значи имаш прво наплив на купувачи во нагорен тренд. Истиот пиккува евеншли. Акцијата е во корекција каде имаш релативно голем селлинг волјум . На дното од шољичката имаш ,,ботом фишери'' . Волјумот понатака нагоре на десно e висок пошо имаш многу supply и од овие шо купиле на топпот но и од овие ботом фишерите. На десниот дел од шољичката веќе влагаш во еквилибриум каде supply-от е потрошен и проследен со опаѓачки волјум. Тука очекуваш преку ,,дршката'' канал со ниска волатилност и низок волјум се дур не се деплетираат продавачите. И оп експлозија е се понатака.
Според мене ќе има континуација на шољичката во уше една мала ваква мини варијанта се дур supply-от од не се потроши. Тоа се вика VCP pattern.
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Toa gore ti e na FWB2 -Frankfurtska berza
Ај малку помош, те молам.

Пробав со PETR4 на BOVESPA и ИБКР ми вели
1683880079189.png
ојдов/пробав во трејдинг пермишн да најдам за Бразил, но гледам од берзи ја нема (фали) цела Јужна Америка. :confused:
Потоа пробав со симболот PJXC на XETRA и ИБКР ми дозволува да купам. Не сакав од Xetra ради данокот во Германија.

Не ми е јасно зошто ИБКР не ми покажа/дозволуви на берзи од Јужна Америка? Што може да е разлика од Xetra до BOVESPA што можеби за едната сум елиџбл а за другата не? :(

Благодарам однапред
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Прегледај го приврзокот 378175
Вака се објанува една шољичка. Значи имаш прво наплив на купувачи во нагорен тренд. Истиот пиккува евеншли. Акцијата е во корекција каде имаш релативно голем селлинг волјум . На дното од шољичката имаш ,,ботом фишери'' . Волјумот понатака нагоре на десно e висок пошо имаш многу supply и од овие шо купиле на топпот но и од овие ботом фишерите. На десниот дел од шољичката веќе влагаш во еквилибриум каде supply от е потрошен со опаѓашки волјум. Тука очекуваш преку ,,дршката'' канал со мала волатиност и низок волјум се дур не се деплетираат продавачите. И оп експлозија е се понатака.
Според мене ќе има континуација на шољичката во уше една мала ваква мини варијанта се дур supply-от од не се потроши. Тоа се вика VCP pattern.
Aj vekje koga ti kontriram na sekoj post, da ti kontriram i na ovoj
Untitled.png

Mene posle ona kako zavrsi chartot vcera, ova povise mi lici na double top otkolku na cup and handle.
Sakam da sum greska, zasto i jas vcera na otvaranje kupiv callovi.
Автоматски споено мислење:

Ај малку помош, те молам.

Пробав со PETR4 на BOVESPA и ИБКР ми вели
Прегледај го приврзокот 378180
ојдов/пробав во трејдинг пермишн да најдам за Бразил, но гледам од берзи ја нема (фали) цела Јужна Америка. :confused:
Потоа пробав со симболот PJXC на XETRA и ИБКР ми дозволува да купам. Не сакав од Xetra ради данокот во Германија.

Не ми е јасно зошто ИБКР не ми покажа/дозволуви на берзи од Јужна Америка? Што може да е разлика од Xetra до BOVESPA што можеби за едната сум елиџбл а за другата не? :(

Благодарам однапред
I jas probav sega, ne dozvoluva BOVESPA, nemam poim zosto.

Ama stvarno ste mi cudni tuka na forumov, kolku se optovaruvate so danokot? Izbegnuvate kompanii od odredeni regulativi zatoa sto ke ste platele danok?
Ako napravam dobivka, tie 10% danok najmalku mi znacat.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Aj vekje koga ti kontriram na sekoj post, da ti kontriram i na ovoj
Прегледај го приврзокот 378181

Mene posle ona kako zavrsi chartot vcera, ova povise mi lici na double top otkolku na cup and handle.
Sakam da sum greska, zasto i jas vcera na otvaranje kupiv callovi.
Нее, мислев во оргинален формат како функционира cup and handle. Без последниве ден, два дена (таму обележав, види) би требало да паѓа волјумот и да се направи канал со краткорочни флуктации во форма на handle. Вчера се појавија многу продавачи и supply и затоа е загрозен патернот. Искрено чудно за златото во вакви околности. Но континуација очекувам сеуште на уше еден ваков мини бран.Call-овите ти се идеални само зависи на кој рок ти се. Јас се испичкав вчера и продадов. Чекам конфирмација на ова шо го изнесов до сеа и пак влагам најкасно до прва недела од јуни. Пошо после ќе се зголеми волатилноста пред FOMC и ќе бидат скапи.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Нее, мислев во оргинален формат како функционира cup and handle. Без последниве ден, два дена (таму обележав, види) би требало да паѓа волјумот и да се направи канал со краткорочни флуктации во форма на handle. Вчера се појавија многу продавачи и supply и затоа е загрозен патернот. Искрено чудно за златото во вакви околности. Но континуација очекувам сеуште на уше еден ваков мини бран.Call-овите ти се идеални само зависи на кој рок ти се. Јас се испичкав вчера и продадов. Чекам конфирмација на ова шо го изнесов до сеа и пак влагам најкасно до прва недела од јуни. Пошо после ќе се зголеми волатилноста пред FOMC и ќе бидат скапи.
Kupiv shortterm MAY19 34ki i 35ki. Podolgite ke mi gi jade theta-ta
Iako me plasi rastot na volume-ot vcera, postoi golema verojatnost deka ke najde support na 33.5
Ako gledas na hourly chart, RSIto e na 20, sto sugerira deka e oversold

GDX_2023-05-12_12-31-00.png
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Инфлацијата уште ќе опаѓа тоа е булиш за голд во следниве 2-3 месеци.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Како да го погодам правиот момент и да купам акции по најниска цена?

Кога пазарите паѓаат, многу инвеститори чувствуваат потреба поактивно да ја преземат контролата врз своето портфолио.

Која е оптималната распределба на портфолиото земајќи го предвид сегашното опкружување?

Проблемот e во тоа што колку и да се трудиш, тоа нема да гарантира подобри резултати. Да се направи анализа или трансакција повеќе нуди илузија дека работите се под контрола.
Но, честопати тоа дури и ги повредува перформансите, особено во вакви периоди кога емоциите се на високо ниво.

Во истражувањето „Дали инвеститорите пречесто тргуваат?“ анализирани се 10.000 брокерски сметки со цел да се утврди дали хартиите од вредност кои инвеститорите ги купуваат покажуваат подобри резултати од оние што инвеститорите ги продаваат. Зачудувачки се покажало дека продадените хартии од вредност се всушност поуспешни од купените. Ова откритие јасно ја истакнува склоноста на инвеститорите да тргуваат пречесто и ни покажува дека понекогаш најдобрата инвестициска одлука е да не правиме ништо.

За крај би ги цитирал клучните инвестициски принципи на легендарниот инвеститор Тери Смит:

1. Купи акција од добра компанија.
2. Немој да ја преплатиш.
3. Не прави ништо!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom