Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Ваше мислење за следните акции?

PayPal (PYPL) моментално се тргува околу 59 долари.

Palo Alto Networks (PANW) моментално се тргува околу 280.

Salesforce (CRM) моментално околу 305

Мислам дека ако каматите почнат да одат надоле (по медиуми се очекува мај) овие имаат добра основа, интересни продукти и ме би се изненадил да отидат нагоре за 30-50% (рок 2-3 год).

elf Beauty Inc (ELF) моментално околу 200, овие ги купив на 190, ама се мислам да си докупам уште, за овој пазар нема рецесија :D

Neznam za drugite Palo Alto networks gi imam od okolu $120 split adjusted. They are a winner. Imaat CEO - Nikesh Arora - Alfa I omega e vo Wall Street.

Problemot momentalno na PANW e shto imaat kratkorochen problem so revenue poshto kako kompanija idaat na platformizacija ala Microsoft. Primer ako imash firewall i XDR od PANW a SASE recimo od drugi kompanii, strategijata na Palo Alto e da dade popust za da se donesat site uslugi in house. Kratkorochen headwind verojatno 12-18 meseci. Ako stigne do $260 I’m adding
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.606
Поени од реакции
34.827
Neznam za drugite Palo Alto networks gi imam od okolu $120 split adjusted. They are a winner. Imaat CEO - Nikesh Arora - Alfa I omega e vo Wall Street.

Problemot momentalno na PANW e shto imaat kratkorochen problem so revenue poshto kako kompanija idaat na platformizacija ala Microsoft. Primer ako imash firewall i XDR od PANW a SASE recimo od drugi kompanii, strategijata na Palo Alto e da dade popust za da se donesat site uslugi in house. Kratkorochen headwind verojatno 12-18 meseci. Ako stigne do $260 I’m adding
Да, се согласувам, и јас ги бркам на слична сума, а очекувам дека во добра економија ќе отидат над 400 без проблем. Се повеќе ќе има потреба од нивните сервиси, а мислам дека знаат што прават од поглед на менаџмент.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
791
Има ли некој акции во Алкалоид или Макпетрол?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.606
Поени од реакции
34.827
Има ли некој акции во Алкалоид или Макпетрол?
Во другата тема:
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Да, се согласувам, и јас ги бркам на слична сума, а очекувам дека во добра економија ќе отидат над 400 без проблем. Се повеќе ќе има потреба од нивните сервиси, а мислам дека знаат што прават од поглед на менаџмент.

$PANW CEO @nikesharora gave a solid interview with Cramer tonight.
- Customers calling me! Thats ALWAYS a good thing.
- They want platform to move away from Legacy
- Hacking accelerating
- On Crwd -> 7 figures is a $ mil. - OK got it. I am focusing on 9 figure deals because I am a platform. Hope 1 day they become as well. SHOTS fired.
- Firewalls needed because more data is flowing through the pipe. Cheapest form of data inspection is hardware. Its not going anywhere
- AI: @jimcramer asked him about press releases like $CRWD $NVDA? Nikes was like ok AI will Revolutionize everything. We work with every1. $NVDA $GOOGL every1 to protect customers.

If you ignore the stock price movement, looks like biz is too hot to handle today. Luckily this is not a Semi biz. There is limited seasonality built into it. But with elections coming up, CyberSecurity is #1 thing every would be spending on (IMHO)..
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво на сите,

Пробав девизно плаќање (e-banking) од НЛБ до Trading212. Ставив шифра на основ 514.
НЛБ (вработен информиран од системот) го одбива девизното плаќање и бара:
а. налог за извршување трансакција даден на овластен учесник на пазарот на хартии од вредност / овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност или
б. друг документ со кој може да се потврди трансакцијата; „друг документ“ може да послужи и потврда од странското инвестициско друштво за отворање клиентска сметка на резидентот за работи со хартии од вредност во странство и инструкциите за полнење на таа сметка.

Која шифра на основ (514 или друга) сте ја искористиле за девизно плаќање од НЛБ кон Trading212? И кои документи од Trading212 сте ги приложиле при девизното плаќање?
Би замолил во одговорите да назначите дали сте извршиле девизно плаќање од НЛБ кон Trading212 до сега.


Мое размислување:
а. За овој пристап, едино нешто што изгледа на налог (но не фигурира експлицитно моето име - само мојата епошта во позадина) се screenshot-и од Buy Order и Review Buy Order screen-овите (прикачено „Trading212BuyExecutionOrderXUSD.png“). Дополнително, бараат „sledno kako dokaz treba deka korisnikot na 1450 e Ovlasten uvcesnik na Pazar an HV (брокер) I deka ima licenca za toa od nadlezna institucija.“

б. За овој пристап, дали Invest Terms и Order Execution Policy (види „Trading 212 available contract docs.png“) може да послужи како „„друг документ“ може да послужи и потврда од странското инвестициско друштво за отворање клиентска сметка на резидентот за работи со хартии од вредност во странство и инструкциите за полнење на таа сметка“? Другите документи од Contract docs не изгледаат како нешто што одговара на бараното. Statements docs е празно. А Confirmation of Holdings не личи како нешто што се бара.

Пробував да го следам овој пост за девизно плаќање преку НЛБ за ИБ (CC: @BASHKAMEN ).

Фала однапред.

ПС:
Доколку се оди преку Bank account (девизно плаќање), од Trading212 нема провизија (само провизија од НЛБ за конверзијата од денари во УСД). Доколку се оди преку кредитна картица, од Trading212 има дополнителна провизија од 0.7%, што го прави девизното плаќање подобар пристап.
 

Attachments

Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
37.21, Endava? :) Добар избор.

Јас пробав, ме одбија од НЛБ, сега користам картичка (имај предвид дека да, се плаќа 0.7% провизија како што кажа, ама и за swift трансфер се плаќа нешто како 0.5% или слично на банката за трошоци, така да мислам не вреди да се расправаш).
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Данок се плаќа само на капитална добивка, значи ја пријавувате разликата само ако сте во плус. Пример, сте вложиле 5000 ЕУР, не треба ништо да пријавувате се додека не извлечете сума која што е поголема од тие 5000 ЕУР. Ако извлечете 6000 ЕУР, ќе платите данок на 1000 ЕУР.
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
37.21, Endava? :) Добар избор.

Јас пробав, ме одбија од НЛБ, сега користам картичка (имај предвид дека да, се плаќа 0.7% провизија како што кажа, ама и за swift трансфер се плаќа нешто како 0.5% или слично на банката за трошоци, така да мислам не вреди да се расправаш).
Ти благодарам на одговорот. Сеуште ми треба одговор како има некој направено девизно плаќање кон Trading212? Бидејќи ќе изгубам многу во префрлање од една сметка на друга. При првото девизно плаќање веќе ми ги префрлија парите од мкд сметка на USD сметка и притоа ми земаа ~0.7% за конверзијата. Дополнително префрлање => дополнителни трошоци.

Дали некој има успеано од НЛБ кон Trading212 девизно плаќање да направи? Во тој случај ве молам одговорете на прашањате тука.

Поздрав и фала однапред!
 
Член од
11 април 2014
Мислења
12
Поени од реакции
7
Ти благодарам на одговорот. Сеуште ми треба одговор како има некој направено девизно плаќање кон Trading212? Бидејќи ќе изгубам многу во префрлање од една сметка на друга. При првото девизно плаќање веќе ми ги префрлија парите од мкд сметка на USD сметка и притоа ми земаа ~0.7% за конверзијата. Дополнително префрлање => дополнителни трошоци.

Дали некој има успеано од НЛБ кон Trading212 девизно плаќање да направи? Во тој случај ве молам одговорете на прашањате тука.

Поздрав и фала однапред!
Bump.
Некој да има искуство и одговор на прашањето/та на @di_jey од погоре?
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
27
Поени од реакции
16
Bump.
Некој да има искуство и одговор на прашањето/та на @di_jey од погоре?
Јас секогаш депонирам средства од кредитна картичка (издадена од НЛБ), никогаш преку банкарски трансфер. Т212 наплаќа провизија 0.7%, но и банката би наплатила сигурно, а на овој начин нема чекање и средствата ги имаш веднаш на располагање.
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
дали и како ја пријавувате во УЈП каматата добиена од uninvested cash било на IBKR или Т212? пријавувате секој месец или еднаш годишно?
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Имам прашање во врска со провизиите за надополнување на IBKR акаунотот. Вчера направив депозит преку Wise со користење на MasterCard и за 80$ ми наплати провизија од 3.65$, иако пред да ја направам трансакцијата пишуваше up to 1.25$. Прашањето ми е, дали има некој друг начин да префрлам пари на IBKR со помала провизија од 5%?
Читав по форуми дека можело преку Gpay на Wise a потоа на IBKR, но неможам да најдам точно како на мојот телефон, неможам да најдам како да префрлам на овој начин. Немам Wise картичка. Дали може некој со исксутво со WISE и IBKR за депозит?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.277
Поени од реакции
4.682
Здраво на сите. Имам прашање во врска со провизиите за надополнување на IBKR акаунотот. Вчера направив депозит преку Wise со користење на MasterCard и за 80$ ми наплати провизија од 3.65$, иако пред да ја направам трансакцијата пишуваше up to 1.25$. Прашањето ми е, дали има некој друг начин да префрлам пари на IBKR со помала провизија од 5%?
Читав по форуми дека можело преку Gpay на Wise a потоа на IBKR, но неможам да најдам точно како на мојот телефон, неможам да најдам како да префрлам на овој начин. Немам Wise картичка. Дали може некој со исксутво со WISE и IBKR за депозит?
Za da imas GPay/ApplePay/SamsungPay moras da imas karticka

Jas koristam Wise (ne za trguvanje nego za podobar kurs pri patuvanje so stranski valuti) i nikogas ne sum imal problem so niv da mi se naplati poveke od toa sto e napisano (i nikogas ne mi bilo UP TO nego stalno za da smenis pari ovoj e kursot, volku e za fees, za da napravis depozit na pari na Wise accountot za sumata na pari sto sakas za metoda 1 tolku e provizija, metoda 2 tolku ...)

Ova sto go opisa ne ke da e do Wise nego izgleda e do nacinot na koj prakas/primas pari i dali imas karticka ili ti e vrzano direktno so bankarska smetka vo mkd.

PS ako si vo mkd nemozes da imas Wise platezna karticka, da ti odgovoram pred da go prasas prasanjeto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom