Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
Јас немам муда да купам поединечна акција од странска берза. Само тргувам со индекси или сектори или стоки и валути. Нешто што речиси никогаш неможе да е нула. Едноставно има премногу акции и немам време да изанализирам десетици илјади. GDX и SLV ми се топ перформерс. Очекувам сега мал пад на нив но после ќе одат до небо. Исто лонг ЕУРУСД и АУДУДС и ЦХФУСД. QQQ и SPY се добри. Ништо егзотично....
Индекси купуваш во форма на ETF ?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Пребарувајќи и споредувајќи повеќе фондови за сребро и злато најдов интересна алатка која споредува паралелно до 5 фондови. Добра е да даде основни насоки. Во прилог како изгледа неколку за злато и сребро. Може на некој да му е од корист.
sporedba.PNG
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Здраво дечки. Во последно време читам за инвестицииве, и сакам да почнам со инвестирање. Би сакал диверзификација на инвестициите. Не знам, на пример, инвестирање во компании од различна дејност, недвижнини, злато..итн. Е сега, немам искуство воопшто во инвестирање, а не го знам ни начинот за ваков тип на инвестирање во различни работи. Затоа, ако може некој да ми даде одговор на следниве работи.

- Платформа за инвестирање? Гледам дека доста се спомнува interactive brokers, а гледам дека и поголем дел од нашиве банки нудат можност за странски инвестиции. Какво е вашето искуство, што би било најсоодветно ?
- Друга работа е сумата која што ќе ја инвестирам. Не сакам, да вложувам голем капитал, а и немам многу капитал. Дали би било во ред да се почне, да речеме 100-200 евра на месечно ниво да се инвестира за начинот на кој што го спомнав погоре?

Ако може некој да одговори на овие работи најпрвин, а мислам дека потоа ќе имам уште прашања. Инаку, интересно е што има барем какво-такво, некакво раздвижување на инвестирање во странски компании..
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Здраво дечки. Во последно време читам за инвестицииве, и сакам да почнам со инвестирање. Би сакал диверзификација на инвестициите. Не знам, на пример, инвестирање во компании од различна дејност, недвижнини, злато..итн. Е сега, немам искуство воопшто во инвестирање, а не го знам ни начинот за ваков тип на инвестирање во различни работи. Затоа, ако може некој да ми даде одговор на следниве работи.

- Платформа за инвестирање? Гледам дека доста се спомнува interactive brokers, а гледам дека и поголем дел од нашиве банки нудат можност за странски инвестиции. Какво е вашето искуство, што би било најсоодветно ?
- Друга работа е сумата која што ќе ја инвестирам. Не сакам, да вложувам голем капитал, а и немам многу капитал. Дали би било во ред да се почне, да речеме 100-200 евра на месечно ниво да се инвестира за начинот на кој што го спомнав погоре?

Ако може некој да одговори на овие работи најпрвин, а мислам дека потоа ќе имам уште прашања. Инаку, интересно е што има барем какво-такво, некакво раздвижување на инвестирање во странски компании..
Имаш наназад прилично објаснување, врати неколку страници. Ако ти е нејасно прашај.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Здраво дечки. Во последно време читам за инвестицииве, и сакам да почнам со инвестирање. Би сакал диверзификација на инвестициите. Не знам, на пример, инвестирање во компании од различна дејност, недвижнини, злато..итн. Е сега, немам искуство воопшто во инвестирање, а не го знам ни начинот за ваков тип на инвестирање во различни работи. Затоа, ако може некој да ми даде одговор на следниве работи.

- Платформа за инвестирање? Гледам дека доста се спомнува interactive brokers, а гледам дека и поголем дел од нашиве банки нудат можност за странски инвестиции. Какво е вашето искуство, што би било најсоодветно ?
- Друга работа е сумата која што ќе ја инвестирам. Не сакам, да вложувам голем капитал, а и немам многу капитал. Дали би било во ред да се почне, да речеме 100-200 евра на месечно ниво да се инвестира за начинот на кој што го спомнав погоре?

Ако може некој да одговори на овие работи најпрвин, а мислам дека потоа ќе имам уште прашања. Инаку, интересно е што има барем какво-такво, некакво раздвижување на инвестирање во странски компании..
Со оглед на тоа што и јас сум прилично нов еве неколку лекции кои ги научив на почеток, а поврзани со твоите прашања:
- Тешко дека одма ќе знаеш во која акција да инвестираш. Треба многу читање на почеток додека да ти се разбистри што точно сакаш. Поради намалување на ризикот јас почнав со ETF. Разгледај, има многу. Еве ти мала помош.
- Можеш преку брокер со давање налози или со платформи, а кои ги има многу. Расчепкај во ЈуТуб и има многу видеа со споредби, предности и мани. И тука има многу матеирјал за гледање видеа и учење.
- Разгледај ги трошоците за трансакција. Мислам дека одма ќе ти стани јасно дека треба да почниш со повеќе од 200 еур. Не знам како се провизиите преку овие апликациите. Можно е преку нив да се помали провизиите.

Во секој случај нема easy money, си бара доста инвестирано време за читање (почнувајќи од форумов од страна 1) и гледање видеа.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Мала помош од поискусните:
Логиката на солидно консолидирано портфолио ми е ЕТФ сребро, ЕТФ злато и брзорастечки ЕТФ, МСЕ и готовина. За сребро и МСЕ сум ок. Златото и QQQ постигнаа големи врвови. Кој мислите дека прв ќе се засити или кој е поважно да се поседува прв? За двата немам пари :) освен да ги ситнам што би ги зголемило трошоците.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Штом се стабилизира коронава, односно УСа има вакцина, златото ќе почне надолу, така да дефинитивно QQQ
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Штом се стабилизира коронава, односно УСа има вакцина, златото ќе почне надолу, така да дефинитивно QQQ
И насдак и злато ќе одат нагоре злато поради инфлација и нула камати а насдак поради раст на бдп.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
При решавање на корона, Насдак доле, ритеил горе.

Злато на станд бај поради штампарија на долари.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
При решавање на корона, Насдак доле, ритеил горе.

Злато на станд бај поради штампарија на долари.
Треба да се внимава на small cap value и на energy едни од најпотценетите сектори сега.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Колку е паметно да се инвестира во ново IPO (Initial Public Offering)? Ја пратам долго време компанијата Corsair, и самиот имам некои нивни производи, дали има шанси да се купат акции, бидејќи мислам дека ќе им пораснат за една година, скоро имаа јаки инвестиции како припрема.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Колку е паметно да се инвестира во ново IPO (Initial Public Offering)? Ја пратам долго време компанијата Corsair, и самиот имам некои нивни производи, дали има шанси да се купат акции, бидејќи мислам дека ќе им пораснат за една година, скоро имаа јаки инвестиции како припрема.
Ништо незнам за конкретната компанија. Генерално ИПО е добро за инвестирање кога е еуфоричен пазарот.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Колку е паметно да се инвестира во ново IPO (Initial Public Offering)? Ја пратам долго време компанијата Corsair, и самиот имам некои нивни производи, дали има шанси да се купат акции, бидејќи мислам дека ќе им пораснат за една година, скоро имаа јаки инвестиции како припрема.
Пак треба да направиш сам одлука, ако имаат добри производи цената ќе расте, од мое искуство прва ден на берза акцијата ќе им се дуплира, така да би почекал месец два работите да слегнат па би купил, сепак истражувај ги финансиите детално да не влезеш скапо
 
Член од
2 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Еве нешто од мене, можете да си направите истражување. Според мене ќе има доста добар профит до крајот на годината. NIO Inc.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom