Тој што сака наоѓа начин, тој што не сака...

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
...наоѓа изговор?

Се согласувате ли со оваа реченица?

Дали навистина кога нешто навистина сакаме наоѓаме начин да го направиме, макар пробувајќи милион начини за тоа, а она што не го сакаме бараме изговор дека не можеме, дека ова е проблем, заради тоа или ова?

Дали ако нешто навистина сакаме, ќе го оствариме?

Што е со оние работи и планови кои сме биле сигурни дека сме сакале да се остварат, а не успеале заради икс причини? Навистина не можело да се оствари или не сме сакале доволно јако за да успее?

Зборувам за било кое поле од животот, без разлика дали е љубов, образование, патувања, пријателство и слични полиња... :)
 
Член од
30 април 2009
Мислења
790
Поени од реакции
38
Absolutno sum saglasen.Koj saka ke najde,koj nesaka nema da najde.Ovo e mnogu stara pogovorka
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Зборувам за било кое поле од животот, без разлика дали е љубов, образование, патувања, пријателство и слични полиња... :)
Зависи за кое од овие. Немаме големо влијание на секое од овие работи. На некои од нив мноу повеќе зависи надворешната околина, устројството на самото општество, неговите морални вредности, материјалното богатство, но и духовното... Дури човек никогаш не е ни сигурен колку од него самиот зависи, а колку од други фактори.
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Зависи за кое од овие. Немаме големо влијание на секое од овие работи. На некои од нив мноу повеќе зависи надворешната околина, устројството на самото општество, неговите морални вредности, материјалното богатство, но и духовното... Дури човек никогаш не е ни сигурен колку од него самиот зависи, а колку од други фактори.
тотално се согласувам... Во некои случаи зависи од нас како ќе се одвиваат работите, но во други случаи колку и да се трудиме, тешко дека ќе најдеме начин за нешто да оствариме. Јас не се раководам баш од таа изрека "кога се сака се се може" , реалноста е нешто сосем друго.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
...наоѓа изговор?

Се согласувате ли со оваа реченица?

Дали навистина кога нешто навистина сакаме наоѓаме начин да го направиме, макар пробувајќи милион начини за тоа, а она што не го сакаме бараме изговор дека не можеме, дека ова е проблем, заради тоа или ова?

Дали ако нешто навистина сакаме, ќе го оствариме?

Што е со оние работи и планови кои сме биле сигурни дека сме сакале да се остварат, а не успеале заради икс причини? Навистина не можело да се оствари или не сме сакале доволно јако за да успее?

Зборувам за било кое поле од животот, без разлика дали е љубов, образование, патувања, пријателство и слични полиња... :)
па да ако нешто многу сакаме би можеле да го оствариме.. но треба многу труд..тпение.. т.е да не се одкажеме веднаш
сега кога викаме ако навистина сакаме ќе постигнеме ете јас сега сум дома и навистина сакама да имам авион и да идам хаваи... ама не се трудам околу тоа само седам и сакам..значи покрај љубовта.. т.е желбата кон една работа.. мора да има и голем труд за да се оствари тоа.. без труд нема ништо.. а и знам дека во животот трудот секогаш се исплаќа
 
Член од
17 јули 2009
Мислења
89
Поени од реакции
2
не би можел да направам соодветна слика односно битни се плановите...велат не гради кула од соништа..за кога ке се сруши штетата да биде помала.

значи ако нашата цел е реална и ако се трудиме ке ја оствариме..но мора да се запазат одредени принципи односно да не биде на штета на одредени индивидуи.

и сега прашањето се сведува на екстрем бидејки има и многумина ки имале реална цел но поради низа околности не ја достигнале и тоа не мора да значи дека не барале или не се замарале...

инаку изговори имаме сите...ама зависи од point of view:toe:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
...наоѓа изговор?

Се согласувате ли со оваа реченица?

Дали навистина кога нешто навистина сакаме наоѓаме начин да го направиме, макар пробувајќи милион начини за тоа, а она што не го сакаме бараме изговор дека не можеме, дека ова е проблем, заради тоа или ова?

Дали ако нешто навистина сакаме, ќе го оствариме?

Што е со оние работи и планови кои сме биле сигурни дека сме сакале да се остварат, а не успеале заради икс причини? Навистина не можело да се оствари или не сме сакале доволно јако за да успее?

Зборувам за било кое поле од животот, без разлика дали е љубов, образование, патувања, пријателство и слични полиња... :)
Не се согласувам. Барем е секогаш. Понекогаш едноставно и тие милион начини можат да бидат неуспешни и да не се успее да се направи нешто. Никогаш не зависи само од една личност. Во остварувањето на нешто играат улога многу фактори.
Ако нешто навистина го сакаме, само се зголемуваат шансите полесно да го оствариме, затоа што би имале желба која ќе не турка понатаму.
Сметам дека желбата и трудот заедно се одлична комбинација за успех. Меѓутоа не секогаш можат да помогнат во некаква реализација.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Тој што сака, не секогаш може. Пример на поле на патувања, било какви:
Јас сакам да летам. Телесно. Без никакви воздухопловни помагала. Арно ама, има една работа што се вика гравитација, и колку и да пробувам јас да го сменам тоа, не можам, освен ако не се телепортирам во бесконечниот воздушен вселенски простор, а да бидеме реални, тоа не е баш изводливо.
Пример на поле на љубов:
Се заљубувам во некој, што знам дека ми е недостижен. Да речеме хомосексуалец. И што се случува? Јас можам колку сакам да се трескам од земја, да му пишувам поеми, да му пејам серенади под прозор, ќе ја смени тоа неговата хомосексуалност? Не, нема. Тој ќе си остане таков, заљубеник во неговиот му пол. Тука, јас нема да имам што многу да направам, освен да се помирам со фактот дека сум имала несреќна судбина.
Пример на образовно поле:
Да речеме дека сум средношколка, семејството ми е петчлено, мајка татко брат ми/сестра ми и јас, и мајка ми и татко ми се издржуваат од социјално, и од минималната пензија на дедо ми еве, хипотетички кажано. Сакам, да студирам на приватен факултет. Се обраќаме насекаде, државни стипендии, невладини организации, баш насекаде. Имам одличен просек, најмалку 4.50, но бидејќи моите немаат доволно големи врски во круговите на институтите за високо образование, јас останувам со средно и се вработувам во локалниот кафич/кладилница и земам плата од 10 до 11 илјади. Каде е тука поговорката: тој што сака наоѓа начин?

Поентата ми е: Не секогаш успеваат да се најдат начини за да ги оствариме нашите цели. Не зависи само од нас. Зависи од околината, и од тоа дали некој ќе сака да ни помогне ако ни е потребна помош. Речиси никој не успеал сам.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Pa dobro ima situacii kade samite mozeme da vlijaeme na odredena postapka samo zavisi od samite nas kako ke se odlucime da izigrame.Dodeka postojat i situacii kade i da sakame nemoze da vlijaeme za da se postigne celta.Na primer jas sakam edno bebce ama nikako nemozam da go dobijam kolku i da se trudam se mi se desava nekoe sranje.I sto treba da mislam deka ne se trudam dovolno?Pa kolku poveke se trudam tolku poveke se zapletkuvam vo prasanja na koi ednostavno nema odgovor vo momentov.Moze taka treba da bide i covek da pusti nekoi raboti sami od sebe da se slucat.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Едно е да сакаме а друго е да можеме...јас сум среќен кога ќе ги исцрпам сите начини па и по цена да не успеам во нешто,но знам дека сум се обидел и тоа од повеќе аспекти,сепак се трудам да успеам нели како и секој...а има и работи колку и да сакаме нешто ако не е до нас џабе ни се сите обиди,може само да се надевам за да ни се наместат коцките и тоа е :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom