"Тој што знае што е правилно и ќе постапува правилно"

Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Од една страна не се согласувам. Според мене, одлуката дали да се донеси правилна или неправилна одлука е тесно поврзана со моралот. Значи, јас можам да знам дека правам нешто што е неправилно, меѓутоа моралот ми дозволува да го правам тоа.
А од друга страна, ако подразмислам малце пак, ќе се согласам со насловов. Кој уствари можи да пресуди што е правилно а што не е правилно освен самата индивидуа? Еве да земиме прост пример: Ако некој му згреши на некого. И сега имаме две особи кои треба да кажат дали е правилно тој што згрешил да се извини. Едниот ќе речи дека е правилно, другиот ќе речи дека не е правилно да се извини. И сега кој би можел да кажи кој е во право? Можеби повеќето ќе се согласат дека тој што кажал дека правилно да се извини, е во право. Меѓутоа тоа никако не докажува дека другиот не е во право.

Многу интресна ми е ова филозофијава, ептен ми е криво што бегав од часови во средно по филозофија :(
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сократ бил во заблуда, не можеш да знаеш што е правилно.
Самото пробување да знаеш се вика рационализација, а таа води само кон пеколот. Човекот има други центри за да "знае" што е добро а што не.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Прво треба да се дефинира “правилно“ па после да се мисли за ова.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.696
Поени од реакции
11.830
Сократ бил во заблуда, не можеш да знаеш што е правилно.
Самото пробување да знаеш се вика рационализација, а таа води само кон пеколот. Човекот има други центри за да "знае" што е добро а што не.
Сократ е фолософ и отвара прашања што те тераат да размислуваш што е во спротивност со зен начинот кој те тера да не размислуваш. И двете се техники, начини на подлабоко спознавање. Можеби знаел многу добро (нели тој т.н. Дајмон комуницирал со него) само што не секого го интересираат и може да ги разбере "мистериите"(во кои и Сократ бил инициран) за да зборува јавно за тоа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сократ е фолософ и отвара прашања што те тераат да размислуваш што е во спротивност со зен начинот кој те тера да не размислуваш. И двете се техники, начини на подлабоко спознавање. Можеби знаел многу добро (нели тој т.н. Дајмон комуницирал со него) само што не секого го интересираат и може да ги разбере "мистериите"(во кои и Сократ бил инициран) за да зборува јавно за тоа.
Не пишувам јас за мистериите.....а со кого комуницирал тоа си е негова работа. После толку години и не би верувал во се што ке прочитам. Како и да е, Сократ не бил во право. Рационализацијата е коренот на злото.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.696
Поени од реакции
11.830
Не пишувам јас за мистериите.....а со кого комуницирал тоа си е негова работа. После толку години и не би верувал во се што ке прочитам. Како и да е, Сократ не бил во право. Рационализацијата е коренот на злото.
Па нели би требало барем обид да објасниш зошто е корен на злото. Еве на темава размислував и се заглавив во парадокси, ако имаш некаков увид - распали :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па нели би требало барем обид да објасниш зошто е корен на злото. Еве на темава размислував и се заглавив во парадокси, ако имаш некаков увид - распали :)
Како мајката знае што е правилно за детето?
Мисли што да направи па го прави тоа?:)
И не е тоа некој си мајчински инстинкт....да се разбереме.
Знаењето за тоа што е правилно-мудроста е вградено во структурата на се што постои, а човекот не е исклучок.
Само што не треба да се размислува за тоа, туку како мајката спрема своето дете........
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.696
Поени од реакции
11.830
Како мајката знае што е правилно за детето?
Мисли што да направи па го прави тоа?:)
И не е тоа некој си мајчински инстинкт....да се разбереме.
Знаењето за тоа што е правилно-мудроста е вградено во структурата на се што постои, а човекот не е исклучок.
Само што не треба да се размислува за тоа, туку како мајката спрема своето дете........
Да, мaјчински инстинкт. Ама тоа е слеп инстинкт - тенденција. Инстинктот и рациото мора да бидат во корелација, да се надополнуваат.
Затоа што инстинктот "анимус" (машкиот аспект во жената) или т.н.(демон на смртта во симболизмот) може да и даде на мајката импулс да ги одведе децата во болест, несреќа или смрт како никогаш не би ја напуштиле. Тенденција во правец - подобро мртво отколку во лоши раце, во злобен свет, далеку од мене (и тоа се имало случувано). Затоа е потребно рацио за "нормално" функционирање.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, мојчински инстинкт. Ама тоа е слеп инстинкт - тенденција. Инстинктот и рациото мора да бидат во корелација, да се надополнуваат.
Затоа што инстинктот "анимус" (машкиот аспект во жената) или т.н.(демон на смртта во симболизмот) може да и даде на мајката импулс да ги одведе децата во болест, несреќа или смрт како никогаш не би ја напуштиле. Тенденција во правец - подобро мртво отколку во лоши раце, во злобен свет, далеку од мене (и тоа се имало случувано). Затоа е потребно рацио за "нормално" функционирање.
Мислев на мајчинската љубов спреме детето, таа ги диктира постапките а не некое рационализирање како во твојов случај со oвој пост :)
Нема везе, не е ствар на разбирање туку на состојба да речеме во која знаеш едноставно кажано.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.696
Поени од реакции
11.830
Мислев на мајчинската љубов спреме детето, таа ги диктира постапките а не некое рационализирање како во твојов случај со oвој пост :)
Нема везе, не е ствар на разбирање туку на состојба да речеме во која знаеш едноставно кажано.
Сократ применува посебна техника -философирање :D, го цепа атомот, значи за да го опише она вишо знаење со зборови, да те доведе во состојба за да и ти самиот го согледаш, да погледнеш зад највисокото правилно/неправилно. Ако твојот начин е статичен - неактивна состојба без мислење само со доживување, неговиот е динамичен - рационализирање и анализирање. Не постои изворно злобен или добар начин, постојат само повеќе начини за различни вкусови :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Општеството наметнува шт е правилно а што не.

Секој маж сака јак секс со 17 годишна цурица, ама не тераа да мислиме дека тоа е погрешо иако нашиот нагон не се предава со својат став дека тоа е најправилното нешто во светот.

Case closed...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom