Томе Серафимовски

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Sudbina južnih Slovena je jedna, mi nismo duhovna sirotinja već duhovno bogati ljudi i ja sam ponosan što sam Balkanac jer potičem sa najbogatijeg duhovnog i kulturnog poluostrva na planeti – kaže akademik Tome Serafimovski, autor skulpture koja od prošle nedelje krasi glavni grad.

U parku Ćirila i Metodija u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, nedavno je postavljena snažna skulptura čiji je autor vajar Tome Serafimovski (71). Rad u bronzi predstavlja utemeljivače slovenske kulture i pismenosti, braću Ćirila i Metodija, a ovo izvanredno umetničko delo ujedno je i najlepši i najdragoceniji spomenik zajedništva dva naroda.


http://www.nin.co.yu/index.php?s=free&a=2893&rid=5&id=6261

Браво!:cuc: Серафимовски >>> :costumed3
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
А да најдеа некој друг скулптор освен Томе Серафимовски? Значи, едни те исти, едни те исти...а младите таленти одат во Грција, Америка, Франција...бегаат од дома и прават споменици на туѓи големци, оти дома не ги есапат за живи.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
И Серафимовски је као млад отишао али се вратио, Млади уметници и треба што више места да промене :wink:
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Ај прашај еден просечен Македонец, кој не е којзнае колку по уметноста, за кој македонски скулптор знае???? Одговорот ќе биде, само и исклучиво Томе Серафимовски. Е тоа не чини. Ме сфаќаш ли, драг Синиша:)?
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Срам да му биде што е најдобар!

Код Тањушке могу да дијагностицирам класични македонски синдром, драги Синиша. :)

Ова српскиов беше само за „уметнички дојам”. ;)
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Thief напиша:
Срам да му биде што е најдобар!

Код Тањушке могу да дијагностицирам класични македонски синдром, драги Синиша. :)

Ова српскиов беше само за „уметнички дојам”. ;)
Најдобар? Гледам, и ти спаѓаш во познавачите на вајарската уметност во Македонија.

А од каде ли ти е потребата да ми даваш дијагноза, навистина не знам?!?!
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Хехехе еве малку да кажам нешто на македонски за уметничкиот дојам. Признавам дека не знам многу за вајарството, а посебно за вајарството во Скопје што е малку чудно, затоа што сакам да вајам (се` што ќе направам им го подарувам на пријателите). Летово на пример се сликав пред споменикот на Кирил и Методиј во Охрид и немав врска кој е вајарот. Уште не сум го видел овој во Белград, баш ќе се прошетам, можеби уште денес.

Тањушка најверојатно е љубител на уметноста ако судиме по аватарот.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Извини Тањушка ама ќе морам да се сложам со Тиф. Наместо одма да се мрчи, мислам дека секој македонец треба да биде горд што дела на наши уметници се поставуваат надвор од државата.
А за да ги викнат младите треба прво да се докажат негде нели? Е тука лежи проблемот. Ја вака као лаик и чисто рекреативен љубител на уметноста ќе се дрзнам да забележам дека во Скопје има недостаток (да не речам НЕМА НИГДЕ) од скулптури.. онака веќе со години се прашувам додека шетам низ градов каде се кријат сите тие уметници и зашто онака, чисто од курташак, не земат младите ентузијасти - вајари (пошто младите се најголеми ентузијасти и работат ако треба и за ич пари, ем тоа им носи слава ако се добри) да го украсат градот со некоја фонтана, со статуи од познати македонски сликари, писатели и слични културни творци, на камени мост нека извајаат нешто, знаеш на шо мислам... онакви скулптури како шо има на секој ќош во големите градови како што е (т.е. треба да биде) и Скопје. Ако никој не ги есапи до толку нека напраат некое културно алтернативно здружение и нека прават нешто. Па мајку му сигурна сум дека ако изработат неколку прекрасни скулптури и ги понудат бесплатно на градот никој нема да им забрани и да рече не.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
34
Поени од реакции
1
Kaj go ima toa vo svetot site spomenici i skulpturi da se dobivaat bes tender
Tome Serafimovski e najgolemiot sram i najgolemata KATASTROFA vo makedonskata umetnost
 

Kajgana Shop

На врв Bottom