Т'нко нешто на Кипар...

B

Borg_Drone

Гостин
На крај пак ќе мора да ги соберат тие 6 мрд ЕУР иначе отиде Кипар и не ќе може повеќе да најмува eвра што де факто значи дека е надвор од Еврозоната.

Од лани летоска Европската централна банка индиректно ги држи кипарските банки во живот. Двете најголеми банки се де факто банкрот.

Во овој случај ММФ е строг и нема да попушти, иначе ЕУ можеби ќе попуштеше. Идејава за одземајне процент на сметките беше Кипарска идеја па на крај против гласаа. Барај сега памет.
Работата е тоа што Европејците сакаат тие 5.8 милијарди евра да ги собере Кипар од клиентите што имаат депозити во банките.Предлогот на ЕУ беше да се удри по сите, и по оние кои имаат депозити со вредност помала од сто илјади евра.Кипарците секако дека го одбија тоа, тоа би значело за нив колапс, а и тешко дека некој од политичарите би преживеал такво сценарио, ни под вода после тоа не ќе можат да се сокријат.
Сега пак Кипарците отидоа со предлог во Брисел, со кој се укажува нивната согласност за тоа да учествуваат и обичните граѓани во спасот на Кипар, но под еден услов: да учествуваат тие што имаат депозити во банките во вредност од сто илјади евра, па нагоре и треба да платат околку дваесет проценти.Инаку сега им ја ограничија и можноста да вадат пари; имаат право сега да вадат само по сто евра дневно.
И треба некои банки да бидат поделени и да се припојат кон некои други банки, само тоа би им донело две милијарди евра.
Како ќе се одвиваат работите искрено, ме боли патлакот ако сака цел остров нека се распадне, само не им одговара на Европејците тој остров да отиде во руски раце.Претставува важна стратешка положба и како второ Кипар имаат силно развиена трговија.
А што се однесува до тоа да се оттуѓат девизите на руските олигарси, тоа ни на сон нема да се случи.Ако се случи тоа, тогаш тоа би значело влегување во нова Студена војна.Свесни се Европејците за тоа.....


http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/zyprer-koennen-nur-noch-100-euro-taeglich-abheben-a-890675.html
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.539
Дојче Веле, јавува дека е најдено решение:Какво е решението може да се заклучи од изјавата на министерот за финансии на Кипар кој изјавил:

„Задоволен сум дека имаме програма и таа е во интерес на кипарскиот народ и на Европската унија во целина“, нагласи тој. Шефот на Еврогрупата, Јерон Дијселблум од Холандија изјави дека на овој начин е „ставен крај на несигурноста која ги опкружуваше Кипар и еврозоната во изминатите денови“.

http://www.dw.de/кипар-ги-жртуваше-банките-за-помош-од-еврозоната/a-16696600?maca=maz-rss-maz-eco_timemk-4723-xml-mrss

Ете кој ќе има корист, а во изјавата се наведува и кој ќе претрпи штета, односно чии пари ќе бидат замрзнати и „ и ќе учествуваат во неопходната рекапитализација на банкарскиот сектор.
.......

Проценките се дека ударот за странските инвеститори ќе биде голем, а најголема штета ќе претрпат руските депозити кои сочинуваат голем дел од средствата во оваа банка. Кипарскиот министер за финансии Михалис Сарис призна дека руската реакција најверојатно ќе биде „многу комплексна“, а „лојалните меѓународни партнери ќе бидат разочарани и ќе се чувствуваат излажани“.

Ова го толкувам - планираат да ги „ искубат и подстрижат “ Русите
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.539
Интересен напис...
Но сеуште нема начин за излез од сегашнава криза.
Цела Европа е бескрајно задолжена и не постојат шанси тие долгови да се вратат. Сега моментално „ страдаат “ послабите економии, Грција, Кипар. Портигалија, Ирска.... А што ќе се случи кога и големите ќе почнат да страдаат?
Тоа што ЕУ, ќе им даде 10 милијарди не е ништо друго туку слично на вицот:
„ Во минус ти е метката..... Нема проблем ќе пишам чек...“
Во ЕУ тоа значи нова емисија на евро обврзници
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Ле-ле, ле-ле... излегува на површина зошто Кипар купувал грчки обврзници...и каков се криминал правеле...

Фантастичен текст, вреди да се прочита.

... One day last October, a memory stick containing special software for deleting data was placed into a desktop computer at Bank of Cyprus.

Within minutes, 28,000 files were erased, according to investigators who had wanted to copy the data for an official report into the collapse of the Cypriot banking system.

The deleted files included emails sent and received in a crucial period in late 2009 and early 2010 when Bank of Cyprus, the biggest lender on the island, spent billions of euros buying Greek bonds - at a time when international banks were cutting exposure to the heavily indebted Athens government. ...

http://www.reuters.com/article/2013/04/30/us-cyprus-banks-investigation-insight-idUSBRE93T05820130430
.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
S&P го симнаа Кипар на “SD“ односно на “selective default“.

Toа е рангирање за оние земји кои што не можат навреме да си ги платат сметките.

S&P cuts Cyprus credit rating to SD after debt exchange
NEW YORK | Fri Jun 28, 2013 3:04pm EDT
(Reuters) - Standard & Poor's on Friday downgraded the sovereign foreign currency credit rating on Cyprus to SD (selective default) from CCC following the Mediterranean nation's debt exchange as part of a financial adjustment program.

The decision follows Thursday's announcement by Nicosia that it was launching a debt exchange swapping 1 billion euros ($1.30 billion)of government bonds for new, longer-dated debt, to help it meet one of the conditions for its bailout program.

"In our opinion, the exchange materially changes the terms of the affected debt and constitutes what we consider a distressed exchange according to our criteria," S&P said in a statement.

S&P said that after the exchange, which is expected to occur on July 1, the liquidity strains on the government should be alleviated.

"We note, however, that the government will still need to deal with the forthcoming rollover of a stock of 950 million euro Treasury bills (5 percent of GDP)," S&P said.

http://www.reuters.com/article/2013/06/28/us-cyprus-downgrade-standardandpoors-idUSBRE95R0YQ20130628
 

Kajgana Shop

На врв Bottom