Тинитус

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Само 3 месеци го носи, па нема некои магични подобрувања ама вика дека и е полесно. А и штом може пак по еден саат на телефон да збори, значи намалено е зуењето. :D


Кога ќе го правиш тоа, ќе дојдам и јас, да ја истераме на едно.
Значи на крај ќе испадне нема лек за тоа. Не ми е јасно зш ги трујат кога знаат дека нема лек. Абе сите се за еден добар ќотек по глава по уши. Се научиле само терапии да даваат, не оти имаат поим зошто даваат.

Дај некоја бабина деветина нема ли? Ова линков што го ставив ете има некои глупости.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Значи на крај ќе испадне нема лек за тоа. Не ми е јасно зш ги трујат кога знаат дека нема лек. Абе сите се за еден добар ќотек по глава по уши. Се научиле само терапии да даваат, не оти имаат поим зошто даваат.

Дај некоја бабина деветина нема ли? Ова линков што го ставив ете има некои глупости.
Не помогнаа тие работи, дури ни витаминските инекции не се трајно решение само некое ублажување има. Е она плус пиеше билобил зошто помагал за средното уво. Тие не и штетат да почне да ги пие.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не помогнаа тие работи, дури ни витаминските инекции не се трајно решение само некое ублажување има. Е она плус пиеше билобил зошто помагал за средното уво. Тие не и штетат да почне да ги пие.
Зарем има човек на кого не му препишале Билобил и Б6. Значи прв пат кога идеш ти ја даваат оваа комбинација. После дваесет дена ти даваат нова доза од 5 лекарства од кое имаш мачнини. После 20 дена идеш трети лекарства ти даваат. Потоа петти. А одговорот е едноставен: Нема лек бе жено не се труј со апчиња!
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој пробал хипербарична кислородна терапија и има ли некаков ефект? Не можам да најдам никој што може да ми каже, прочитав дека во Србија демек кај некои имало подобрување, со лекови труење не ја бива работата ова е неиздржливо, и никој не ме сваќа низ каков хорор поминувам :(
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Имам тинитус веќе 1,5 година.
Се започна после прославата за Нова Год. 2014, кога испив 600 мл бело вино и ми се слоши, наредниот ден повраќав, не можев да стојам на нозе, можно е да сум имала и алкохолно труење не знам, важно мамурлукот ме држеше со месеци,.

Бев на невропсихијатар ми ги проверуваше рефлексите, рече дека ми е се ок, ми препиша бетахистин го пиев еден месец, без резултати. Сум пиела и Гинко Билоба исто немаше подобрување,. Си ја снимав главата на тоа со штипките ништо, се најнормално ми е.

Кога е се тишина слушам зуење, и мое мислење според тоа што имам прочитано е дека ова има шанси само да се влошува, а за подобрување(има надеж ама ретки се случаите каде што им исчезнало спонтано),
Така што конкретно за мојов случај мислам дека од пијанството ми се оштетило ушното тапанче или некој нерв и сега тинитусот е резултат на тоа. Веќе немам ставено алкохол во уста од тогаш и не ни планирам до крај на животот.Бог на помош
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Другарчиња ова е скроз заебана ствар. Многу тешко се надминува.
Дали знае некој дали ние кој имаме хроничен Тинитус, имаме право на паричен надоместок од страна на државата т.е фонд за здравство ???
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
http://knowledgeofhealth.com/lack-of-vitamin-a-may-be-overlooked-root-of-tinnitus-and-hearing-loss/


http://www.lifeextension.com/magazine/2013/6/The-Forgotten-Longevity-Benefits-of-Taurine/Page-01


Taurine plays a vital role in hearing. In fact, studies have found that in some cases, taurine can reverse the biochemical processes behind hearing loss.53,54 Other studies have demonstrated that taurine can almost completely eliminate the ringing in the ears associated with tinnitus.55

Much of the damage to hearing occurs not in the mechanical parts of the ear, but rather in the nerve cells that convert sound waves into the electrical energy that is perceived in our brains. Like other nerve cells, these so-called “hair cells” depend on the flow of calcium ions into and out of the cell. Taurine helps restore and control normal calcium ion flow in auditory cells.53,56

Taurine improves the hearing ability in animals exposed to drugs like the antibiotic gentamicin, which is notoriously toxic to hearing.54 And in a boon for the 17% of us troubled by chronic tinnitus (ringing in the ears), taurine may be helpful in quieting the noise.57 Animal studies using human equivalent doses of 700 mg to 3.2 grams per day of taurine over the course of several weeks demonstrate near-complete resolution of tinnitus with taurine supplementation (the animals had been trained in tasks that are sensitive to distraction by tinnitus).55 And a human pilot study has shown encouraging results, with 12% of people responding to taurine supplementation.58


Други суплементи што помагаат, активен б комплекс, магнезиум, цинк, лајсин.....
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Нема дефинитивен лек ... све е алтернативно и не многу ветувачки. Него плаќа ли државава нешто, колку да се покриеме за да си купиме витамини барем ... ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Нема дефинитивен лек ... све е алтернативно и не многу ветувачки. Него плаќа ли државава нешто, колку да се покриеме за да си купиме витамини барем ... ?
Знаеш за колку болести нема дефинитивен лек? 2 дена да ги броиш, нема да стигнеш. Целта е подобрување на квалитет на живот, ако сакаш целосно да елиминираш ваква појава, ќе треба да направиш промени кои ќе ти бидат 5x по комплицирани и радо би имал цели денови зуење наместо тоа, ова ти го кажувам од дискусијата која сум ја имал со луѓе со разноразни проблеми, многу е тешко некој да промени диета, и животен стил - имаше испитување во кое луѓе на стентови со 2-3 месеци прогноза на живот (напредна атеросклероза) одлучуваат да продолжат со нивната диета, иако онааа која ја сменија им го среди проблемот т.е. немаше да умрат, 22% од луѓето избраа да умрат ама да јадат што сакаат, па сега ти види како стојат работите.
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
28
Поени од реакции
5
Некој искуство кај др.Мери со ласерски третман или кај кој било друг специјалист?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Некој искуство кај др.Мери со ласерски третман или кај кој било друг специјалист?

Се имам слушнато преку телефон, рече дека имало луѓе на кои им помогнало, а има и луѓе на кои им се влошила состојбата и го прекинуваат третманот, така да не отидов, воопшто не ветувачки ми е.
Ако случајно отидеш и сознаеш нешто повеќе, пушти инфо навака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom