Тинитус

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Тинитус - Зуење во ушите


Tinnitus е звук кој се јавува во внатрешното уво, а воедно е и моментална психичка состојба на чувство на присуство на звук во ушите и главата без да постои реален звук во околината. Звукот се претставува различно и тоа како еден гласовит звук, вид на зуење, како ѕвонење, како јака позадинска бука, сличен како течење на вода, како пискање, како звук од морска школка и т.н. Името tinnitus значи “ѕвонење или зуење како ѕвонче” , а доаѓа од латинскиот збор “tinn-itus” како ѕвони, буквата “i” значи исто како “присутно”. Разликуваме неколку различни типови на tinnitus: • Тотален tinnitus и често се нарекува ѕвонење во ушите. Тој се карактеризира со постојан звук, како одредена нота која се повторува. • Пулсирачки tinnitus чиј звук се карактеризира со прекини, постојаност или пулсирачки, во ритам на чукањето на срцето. • Tinnitus чиј звук е ѕвонење, зуење, неизменичен, свиреж, пискав. • Не ретко се сретнува tinnitus, каде звукот се поистоветува со бипкање како Морсеова азбука, тип на сигнал еднаков на еден музички тон. • Понекогаш, не често tinnitus-от се јавува и како неколку различни типови на тонови во исто време како музика. Во ретките, несекојдневни видови на tinnitus, за нас e познат уште еден, а тоа е објективен tinnitus каде бучавата која настанува кај болниот може да ја слушнат и другите особи.

повеќе

Ме интересира дали некој знае некаков лек за тинитусот. Испробана е витаминската терапија но нема подобрувања.
:salut:
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
brat, mene mi zujaat ushite koga e se tivko vo sobata mi dvoznat svirat.. :S neam nish probano bash me interesira
 
R

Roten 96

Гостин
Како што знам лек за ова нема.Ова не е болест ова е пореметување мало кое не трае долго и мислам дека само по себе ке помине (think) :)
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Како што знам лек за ова нема.Ова не е болест ова е пореметување мало кое не трае долго и мислам дека само по себе ке помине (think) :)
Уфф, дај боже, ама не ќе да е така едноставно. Мене исто ми ѕвони десното уво когае тишина, т.е. тогаш го приметувам. Досега сум пробувал со концентрација и фокусирање да направам нешто, ама единствено што постигнав е да гонатерам да се појача :pos: Но, мора да има некое чаре. Кога ќе го најдам ќе пишам :mist:

А во меѓувреме, кажувајте кој што искуство имал, има со овој проблем. Знам луѓе кои буквално не можат да заспијат од толку гласно што им пиштат ушите. Единствено чаре им е да пуштат ЦД со музика или white noise machine за да го камуфлира звукот.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Како што знам лек за ова нема.
Да, точно е дека нема лек за тинитус. Имам разговарано со повеќе доктори и сите тоа ми го кажале. Исто и од интернет, се што имам читано за таа проблематика го кажува тоа. На страната на Американската тинитус асоцијација пишува:
There is no cure for tinnitus.
Ова не е болест ова е пореметување мало кое не трае долго и мислам дека само по себе ке помине (think) :)
Да, тоа е некое пореметување кое може да настане од најразлични причини меѓу кои: настинка, големи стресови итн. Времетраењето е индивидуално. Постојат случаи каде истото за кратко поминално но има случаи каде со години опстојува.

Уфф, дај боже, ама не ќе да е така едноставно. Мене исто ми ѕвони десното уво когае тишина, т.е. тогаш го приметувам. Досега сум пробувал со концентрација и фокусирање да направам нешто, ама единствено што постигнав е да гонатерам да се појача :pos: Но, мора да има некое чаре. Кога ќе го најдам ќе пишам :mist:

А во меѓувреме, кажувајте кој што искуство имал, има со овој проблем. Знам луѓе кои буквално не можат да заспијат од толку гласно што им пиштат ушите. Единствено чаре им е да пуштат ЦД со музика или white noise machine за да го камуфлира звукот.
Не е така едноставно.
Јас имам проблем со зуење на левото уше десетина месеци. Денски не ми смета но навечер кога е многу тивко знаше да ме нервира, но со време човек се навикнува. Направив еден куп анализи и прегледи, сите беа ок, се кажува дека нема проблем, но зуењето си остана. Докоторите препорачуваа некој витамински терапии – комбинација витамин Б6, витамин Е, потоа Билобил но и по неколку месечно земање немаше никакви промени.

Еден доктор ме посоветува да сум слушал музика со ист интензитет како зуењето па ќе поминело, но без ефект.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Лек за оваа болест, нема. Јас го имам ова има 3 месеци, ми зујат ушите непрестано, понекогаш повеќе, понекогаш потивко. Но како и да е веќе се навикнав, се имам испробано разни лекови но нема подобрување. Сега дури не ги осеќам како зујат.
Иначе ми рекоа дека се појавило од гласна музика, така ти е ко ќе слушаш хардкор музика на цели гласови.
Затоа пазете се луѓе, помалку со слушалките и на потивок тон слушајте музика...
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Единствено чаре што го најдов досега е дека колку повеќе мислиш на тоа толку погласен е звукот во ушите (зборувам за оној невролошки тинитус а не тој од проблеми со крвотокот). Значи решението е кога мислам на нешто друго или пак кога сум на работ на заспивање автономниот нервен систем ионака ги исклучува сите надворешни перцепции вклучително и тинитусот (иако не е надворешен, умот изгледа го перципира како таков). Со малце вежба и релаксација може да се постигне тоа. На некој начин се сведува на истиот принцип со кој се решава песна која ти се заглавила во глава.

Sent from my Grand X In using Tapatalk 2
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Лекунањето на тинитус во рана фаза (до 40 дена од појавување) се лекува со помош на ласер терапија. Има големи шанси на успешност во лекувањето.
Во поодмината фаза, шансите се многу мали и се применуваат витамински терапии погоре споменати.
Ласерот за лекување го имаат повеќето специјалистички ординации за уво, грло и нос.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Kako prvo da se izvinam sto pisuvam na latinica,ne provociram nikogo samo sto mnogu pobrzo pisuvam vaka.

Imam problem so Tinitus od svoja 14-ta godina vo dvata uva i toa 24/7,,znaci celi 18 godini go vlecam ovoj simptom vo mene.Probav so tableti ama ne ja bivase,pa so akupunktura,i sega gi pijam ovie Ginko Max za podobruvanje na cirkulacijata na krvta vo mozokot.

Pa ete samo me interesirase dali nekoj od vas imal ili ima vakov problem i kako se spravuvate so nego.
Jas najiskreno i veke se pomiriv so faktot deka ova e neizlecivo i deka cel zivot ke go imam ovoj problem.

Mada edinstvena pozitivna rabota vo ovoj slucaj e sto go dobiv vo rani godini i imav vreme da se priviknam za da ne me frustrira vo ovie godini sega,,a kako sto citam po sajtovi razni slucaevi koga go zakacuvaat Tinitusot vo nivnite 30-ti e bogami tie luge bas bukvalno ludat.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
http://www.zdravjeihrana.mk/tinitus-zuene-vo-ushite-i-kako-se-lechi/
http://mk.wikipedia.org/wiki/Тинитус

Може ли некој да ми даде линк од овие ушни апаратчиња и од каде се купуваат?

Ако е помлада од 65 години ја следува бесплатно апаратчето, ако е постара чини некаде околу 12.000 денари. Би требало ушниот лекар што ја констатирал болеста и препорачал носење на апаратче да ве упати и да ви даде потврда за да го покрие тоа Фондот. Знам дека во Штип исто се подигаат овие апаратчиња со тоа што и таму следува преглед пред земањето.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако е помлада од 65 години ја следува бесплатно апаратчето, ако е постара чини некаде околу 12.000 денари. Би требало ушниот лекар што ја констатирал болеста и препорачал носење на апаратче да ве упати и да ви даде потврда за да го покрие тоа Фондот. Знам дека во Штип исто се подигаат овие апаратчиња со тоа што и таму следува преглед пред земањето.
Никој никаква болест не констатирал, само апчиња се препишуваат ја иструвме женава. Ниту за глава, ниту за зуење, абе цела аптека има дома. Ова е неверојатно, не Систини, не Филип втори на Марс да се качиш докториве незнаат да ти кажат што ти е.

Читам на нет ова зуење го има со години, а исти симптоми. Помлада е од 65, да иде да и препишат апаратче?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Никој никаква болест не констатирал, само апчиња се препишуваат ја иструвме женава. Ниту за глава, ниту за зуење, абе цела аптека има дома. Ова е неверојатно, не Систини, не Филип втори на Марс да се качиш докториве незнаат да ти кажат што ти е.

Читам на нет ова зуење го има со години, а исти симптоми. Помлада е од 65, да иде да и препишат апаратче?

Кај мајка ми апаратчето следуваше после една година неуспешни терапии ама кај нејзе имаше и оштетување на слухот, па без двоумење и го препишаа. И навикнувањето на него не е баш пријатен процес.
Ако веќе некој препорачал дека треба да носи апаратче, пожелно е да се земе т.е ако е констатирано дека треба, не би смееле на своја рака да го земате. До душа без одобрение на доктор нема ни да ви го дадат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кај мајка ми апаратчето следуваше после една година неуспешни терапии ама кај нејзе имаше и оштетување на слухот, па без двоумење и го препишаа. И навикнувањето на него не е баш пријатен процес.
Ако веќе некој препорачал дека треба да носи апаратче, пожелно е да се земе т.е ако е констатирано дека треба, не би смееле на своја рака да го земате. До душа без одобрение на доктор нема ни да ви го дадат.
И сега и зуе ли?

Замисли да чекаш на некој да препорача, ќе умреш од лекарства. На секои 20 дена различни апчиња нови, шо е ова глувци ли сме ние?

Со сета почит до докторите али така би ги однела у курац сите до еден.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
И сега и зуе ли?

Замисли да чекаш на некој да препорача, ќе умреш од лекарства. На секои 20 дена различни апчиња нови, шо е ова глувци ли сме ние?

Со сета почит до докторите али така би ги однела у курац сите до еден.

Само 3 месеци го носи, па нема некои магични подобрувања ама вика дека и е полесно. А и штом може пак по еден саат на телефон да збори, значи намалено е зуењето. :D


Кога ќе го правиш тоа, ќе дојдам и јас, да ја истераме на едно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom