Технологија и Господ

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Леа, можеби и треба апдејт чисто ради ако сакаш приказната да ја прилагодиш малку накај њу ејџ, ама сепак мислам дека поентата на библијата е сосема јасна и не треба да се менува.

Христијанството можеби не, ама свештениците манипулирале со луѓето во дамнешните времиња, но чисто од причина да ги држат покорни кон власта. Значи, мора тука да направиме јасна разлика кој е манипулаторот.
 

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
Мистичен напиша:
Леа, можеби и треба апдејт чисто ради ако сакаш приказната да ја прилагодиш малку накај њу ејџ, ама сепак мислам дека поентата на библијата е сосема јасна и не треба да се менува.

Христијанството можеби не, ама свештениците манипулирале со луѓето во дамнешните времиња, но чисто од причина да ги држат покорни кон власта. Значи, мора тука да направиме јасна разлика кој е манипулаторот.
Па и јас тоа го реков....свештениците се манипулатори кои го создале христијанството како политика за манипулација....ете тоа е:)
а update незнам зошто и треба...и онака можеби за неколку века ќе се укине...не и направиле update 2000 години, па сега?!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Lea напиша:
Па и јас тоа го реков....свештениците се манипулатори кои го создале христијанството како политика за манипулација....ете тоа е:)
а
Јас не го реков баш така. Свештениците не го создале христијанството, христијанството ги создало нив, друга работа е што тие подоцна го користеле како средство за манипулација.
 

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
Свештениците постоеле и пред христијанството да постои...можеби имале други имиња...пред христијанството имало паганство или верување во повеќе богови и верување во природните појави кои биле поистоветени со богови...и тогаш имало свештеници според грчка и римска митологија...и тие истите свештеници за да ја спасат државата од распаѓање(или не знам од што), го создале христијанството...значи, да речеме седнале на маса и смислиле начин како да ги плашат луѓето, бидејќи тие веќе не се плашеле од другите богови....а уствари, ова беше темата???
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Кога збориме за христијанството, ваљда збориме за неговите свештеници, не за ху-баба-ху типовите со стапови.

Туку, назад на темата навистина.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Toreador напиша:
:pos: :pos: :pos: Може може зашо да не може.

Иначе има огромни дупки у библија. Библијата мене нишо не ми кажува дали генетиката е ок, дали расизмот е ок, фак, дали некој сретнал некаде црнец во библијата? Дали кибернетика е ок итн итн
Библијата ја има изгубено смислата во преведувањето како прво како второ Во пишан лист напишан од рака на Луге неверувам Кој шо сака може да пишува ај место библија ке читаме сказни од брака грим или пак од езоп исто ти доага:pos: и да веруваме
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
CopyOfDeath напиша:
Идат им имам читано дел од брошурките шо ги делат многу се пореално за разлика од библијата:raz:
Баш тие ми се многу по брејнуашед за разлика од другите.

Либерално Христијанство од друга страна е закон. Работата во Христијанството не е да веруваш во Господ бидејќи ти е страв да не одиш во пеколот, туку да достигнеш еквилибриум со светот околу тебе и селф перфекшн. Универзалниот дух ги обединува луѓето и ја подига свеста и симслата за индивидуализам на ново ниво. Многу од не-верниците си имат направено погрешна слика за христијанството. Тоа во суштина декларира логика, обединетост на народот, виша мудрост. Исус е симбол на човековата пожртвуваност и неограничена љубов спрема Човекот како целина. И, размислиување и гледање на тајните на универзумот и природата низ леќа на интелигентен дизајн.

А јеховини сведоци ми се морбидни и морничави. Искрено.

И да, на библијата и треба апдејт. Како што реков, библијата не ми дава мене одговори за дали е ок моите сонародници да бидат хомо или лезбо. Не ми дава одговри дали ин витро оплодувањето е етички и "не ѓаволска работа" и ред други прашања.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Интересно е во стариот завед за адам и ева како почнува лозата Каин Авел и така натаму првото крвопролевање Каин беше убиецот мислам ако не сум забравил нека ме исправи некој ако грешам Убиецот е прогонет од местото каде шо живеат и одма навага жена во друго место па добро бе луге нели адам и ева се први каин авел прво поколение кај ја најде жената ако се први можеби е надво од темата ама сакам да кажам дека библијата има многу дупки
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
CopyOfDeath напиша:
Интересно е во стариот завед за адам и ева како почнува лозата Каин Авел и така натаму првото крвопролевање Каин беше убиецот мислам ако не сум забравил нека ме исправи некој ако грешам Убиецот е прогонет од местото каде шо живеат и одма навага жена во друго место па добро бе луге нели адам и ева се први каин авел прво поколение кај ја најде жената ако се први можеби е надво од темата ама сакам да кажам дека библијата има многу дупки
Книгата на ениох дава удел на некои работи што не се разјаснети во библијата

Според книгата на Ениох (мислам дека беше....) Каин ја пронашол Лилит првата жена на Адам, и таа се грижела за него. Лилит била прогонета од рајот и таа сега имала односи со демони и остали кошмари. Тој се заљубил во неа и останале заедно. Имале нешо деца дрн дрн, и после ја убил. Затоа металчишта, друг пат кога ќе си ставате ник Лилит (верувајте многу ги има) знајте со што си имате работа :je:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
На крај можам да кажам приказни за мали деца ама шо да се прави Големите свештеници за да си ја задржат власта едноставно скриле многу работи пред народот што и ден денес не ги знаеме
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
CopyOfDeath напиша:
На крај можам да кажам приказни за мали деца ама шо да се прави Големите свештеници за да си ја задржат власта едноставно скриле многу работи пред народот што и ден денес не ги знаеме
Работите се скриени заради х причини. Главна од нив е дека со тоа свештениците го држат народот под контрола. Го злоупотребуваат името Господово за нивни материјални цели. Иронично е дека, црквата, институцијата којашто требаше да биде како дијамант, врв на христијанството и главен бранител и сведок на целите на религијата, стана сосем спротивното и одден на ден го уништува се повеќе. Затоа Ватикан сака повторно да ги обедини католиците и православните, и протестантите се шират низ светот за повторно да се врати христијанството на голема врата.

Верувале или не, религијата Wicca ќе стане третата најголема религија во светот до крајот на оваа декада ако Бенедикт and his cohorts не преземат ништо.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
еднаш веке кажах и па ке пофторам

Јас сум Православен Христијанин по потекло но верувам само во себе


Неверувам во ништо друго кога ја прочитав библијата едноставно добив доверба во себе секој различно ја сфака кога ке ја прочита па јас стално читам мегу редови ги барам грешките една реченица ја прелистувам повеке смислено има тајна во секој стих штое е запишан само треба добро да го разлисташ у глава можеби несум единствениот шо секој пишан збор го чита на повеке начина
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
CopyOfDeath напиша:
еднаш веке кажах и па ке пофторам

Јас сум Православен Христијанин по потекло но верувам само во себе


Неверувам во ништо друго кога ја прочитав библијата едноставно добив доверба во себе секој различно ја сфака кога ке ја прочита па јас стално читам мегу редови ги барам грешките една реченица ја прелистувам повеке смислено има тајна во секој стих штое е запишан само треба добро да го разлисташ у глава можеби несум единствениот шо секој пишан збор го чита на повеке начина
Точно е. Понекогаш библијата одговара на едно а подига десет нови прашања. Сепак, таа е најчитаната книга во историјата на човештвото.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Значи сепак некој има голема заработувачка и од тоа
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
CopyOfDeath напиша:
На крај можам да кажам приказни за мали деца ама шо да се прави Големите свештеници за да си ја задржат власта едноставно скриле многу работи пред народот што и ден денес не ги знаеме
Не знам за која од Црквите зборуваш, но Православната Црква никогаш ништо не скривала.

Можеш генерално да зборуваш за ’свештеници’, ама ако си запознал вистински Личности меѓу нив ќе видиш дека не се тие лоши, материјалисти, владејачи, манипулатори, крадци.

Пописот на книгите на Светото Писмо бил официјализиран 397 година. Црквата точно знаела што парафира од материјалите кои претендирале да влезат во Списокот на Книги од Светото Писмо. Четири века размислување на таа тема не се така мала работа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom