Технологија и Господ

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Која технологија? Kој господ?

Pull your self together man :)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Интересни детаљи има во Книгата на Ениох и во Изгубениот рај колку што знам за тоа. Но зарем човештвото не сака да создаде технолошки рај и деус екс машина? Со нашите креации и технологии ние сакаме да ги изградиме рајот на земјата. Технолошки рај. Мотаро, вервај, има многу информатичари/технолози кои се длабоки верници. Инклудинг ми! :je:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Toreador напиша:
Мотаро, вервај, има многу информатичари/технолози кои се длабоки верници. Инклудинг ми! :je:

Е чим ти ми кажуваш сега ќе ми се смени комплетно цело верување :)

Постојат изузетци во све. Точно е. Тогаш да рефразирам. Процентуално се далеку помалку! Така може?
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
moTaro напиша:
Е чим ти ми кажуваш сега ќе ми се смени комплетно цело верување :)

Постојат изузетци во све. Точно е. Тогаш да рефразирам. Процентуално се далеку помалку! Така може?
:pos: :pos: :pos: Може може зашо да не може.

Иначе има огромни дупки у библија. Библијата мене нишо не ми кажува дали генетиката е ок, дали расизмот е ок, фак, дали некој сретнал некаде црнец во библијата? Дали кибернетика е ок итн итн
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Toreador напиша:
Интересни детаљи има во Книгата на Ениох и во Изгубениот рај колку што знам за тоа. Но зарем човештвото не сака да создаде технолошки рај и деус екс машина? Со нашите креации и технологии ние сакаме да ги изградиме рајот на земјата. Технолошки рај. Мотаро, вервај, има многу информатичари/технолози кои се длабоки верници. Инклудинг ми! :je:
Технолошки рај, тешко да постои. Колку повише се развива технологијата, толку повеќе човекот станува роб на неа. А треба тоа обратно да функционира. Исто така, човек од човек се отуѓува, пошто се помалце му е потребна помош од друг. Треба да се најде златна средина и некоја динамична рамнотежа меѓу тие работи.
А рај за мене е некој медитерански или пацифички остров, со исунчани цурици на претек.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Toreador напиша:
Иначе има огромни дупки у библија. Библијата мене нишо не ми кажува дали генетиката е ок, дали расизмот е ок, фак, дали некој сретнал некаде црнец во библијата? Дали кибернетика е ок итн итн

Каква библија бе пријателе. Тоа се говна. Врз основа на тоа се оформени институции кои што денеска прават пари, легален рекет и 300 к*рци.

Библијата е најголем Evil. Па дали е куран, дали е библија исто ти е.

Поради неа се водени скоро сите војни, да не речам сите!!

The root of all evil = Bible
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
NikolaP напиша:
Технолошки рај, тешко да постои. Колку повише се развива технологијата, толку повеќе човекот станува роб на неа. А треба тоа обратно да функционира. Исто така, човек од човек се отуѓува, пошто се помалце му е потребна помош од друг. Треба да се најде златна средина и некоја динамична рамнотежа меѓу тие работи.
А рај за мене е некој медитерански или пацифички остров, со исунчани цурици на претек.
Реков дека сакат да изградат а не дека ги почувстуваат последиците од неа. Најголемиот проблем со луѓето е дека насето знаење што го имаме, не додаваме ни една трошка мудрост во она што го правиме. Секогаш парите ни се на прво место.

moTaro напиша:
Каква библија бе пријателе. Тоа се говна. Врз основа на тоа се оформени институции кои што денеска прават пари, легален рекет и 300 к*рци.

Библијата е најголем Evil. Па дали е куран, дали е библија исто ти е.

Поради неа се водени скоро сите војни, да не речам сите!!

The root of all evil = Bible
Библијата е купче закони за млада нација како да ја држат во ред без да прави некои срања. Е сега ако човечка рака не осквернави нешто кој друг ќе биде. За жал, христијанството го уништија тие што најмногу го бранеа. Го оскверунваат и го плукат како да е најгрозно нешто. Господ не сака да убиваме во негово име ние тоа сами го правиме. Плус, има и фантаички будали кои ама во баш се гледат злоба па затоа и го кочат нашиот прогрес.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Не не, во библијата нема закони. Во библијата има морални начела. Законите ги пишува некој друг! Тоа да го расчлениме.

Во времето кога немало институции коишто застапувале закон (држава), тогаш се воделе по библијата. И ти сега сакаш да ме враќаш натаму :)

nah, I go ahead!
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Moрални начела уатевер. Јас не сакам да те вратам таму, Боже сачувај, само ти велам дека според мене, таа не е извор на сето зло тоа е како буквар ко им дават на мали деца. Е сега, ние не можеме да се водиме по буквар цела вечност да? А ако нешто ми е најќеф во целата библија тоа е фактот дека ева го каснала јаболкото и ја пребудила човековата моќ за креација и фантазија. Сеа, јес да ние ја испревртивме испервезиравме, ама то е то.

Само уште едно прашање имам и после можат да и опнат клуч на темава. Зошто технологијата нее ѓаволска а магијата (така да ја наречеме) не е. Зарем не се во состојба и двете да направат огромни срања?
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Љуѓето од се што се плашат и не го разбираат го нарекуваат „ѓаволско”.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Точно, ама барем во технологијата ти си тој што ги правиш нештата од НУЛА па натаму, додека во религијата од старт си со врзани раце, затоа што веќе тоа некој го направил и ти немаш можност ништо да правиш освен да се поклонуваш на тоа!!

Праат срања точно, али првите ги оправдувам! Па дури и да се оружја за масовно уништување!!!

И нема потреба да ја заклучуваат темата? Зашто?
 
N

NightFuneral

Гостин
moTaro напиша:
Ок, ја као анти религијски учесник одговарам. Верувам во Бог, ама НЕ и во религија. Тоа ти е исто како да кажеш верувам во мобилна телефонија, затоа автоматски верувам и во Мобимак.


mi gi krades mislite definitivno,koj rece deka Bog i Religija idat edno so drugo?Ako ja opsesivno veruvam u mackata znaci nova religija ili sekta ke proizleze?

:icon_lol:
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
Najverojatno na biblijata i treba update :) . Pisuvana e pred nasata era pa znaci e pisuvana od lugje za lugje koi ziveele togas , a do denes mnogu raboti se smeneti.
 
Член од
8 јануари 2006
Мислења
57
Поени од реакции
0
Biblijata e veke zastarena

na biblijata i treba update od edno 22 veka istorija i razvoj iance se soglasuvam so tebe Jove97 pisuvana e za luge koi ziveele togas a ne za onie koi ziveat denes (nie)!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
Jove97 напиша:
Najverojatno na biblijata i treba update :) . Pisuvana e pred nasata era pa znaci e pisuvana od lugje za lugje koi ziveele togas , a do denes mnogu raboti se smeneti.
каков update?? доста ни е оваа политичка "литература" што ја имаме, па сега уште и додатна....библијата, може да се сфати како сведоштво на работи кои се случиле п.н.е. а и неколку децении во н.е. нормално преувеличени и преправени за тогашна политичка сцена....библијата може да се чита како приказна...на времето таа била направена како темел-книга поради одредени интереси од голем размер...христијанството ја користи таа книга како "устав"....да било поинаку, поточно, да не им текнало на свештениците од 3 век н.е. да создаваат нова политика-религија за манипулација на народот и таложење пари, денес библијата ќе беше обична книга со приказни, најверојатно поверодостојни, како Гилгамеш во индиската митологија- значи кај нив е митолошка книга, кај нас религиска!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom