Тестирање врз животни

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да оддвоеше 10 минути од твојот живот и да погледнеше сегменти од видеото, ќе сфатеше колку смешно и глупаво звучиш во моментов.
Не сакам да делам ни половина минута да гледам видеа склопени од глупи луѓе направени за глупи луѓе, поготово не кога ги препорачуваат фаци кој што изедначуваат човечки и животински живот.
Мене ама баш ич не ме нитересира пропаганда на некоја си таму дебилна организација,мене ми е битно лекарствата и козметиките да ми се достапни и тестирани, а ако некој се треска од земја и шири пропаганда дека од такви лекови умираат луѓе ( да има смртни случаеви од медикаменти но колку има спасени животи благодарение на тие медикаменти ) не сум ниту дебил нити ретардиран да голтам такво нешто.
Ете апел од мене до сите поборници за животински права,престанете да ги користите сите медикаменти кој што се добиени или произведени со тестирања и експерименти врз животни, но од сите да се одкажете не само од сегашните или од идните туку и оние кој што се пронајдени пред 40/50/70/100 години
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Не сакам да делам ни половина минута да гледам видеа склопени од глупи луѓе направени за глупи луѓе, поготово не кога ги препорачуваат фаци кој што изедначуваат човечки и животински живот.
Мене ама баш ич не ме нитересира пропаганда на некоја си таму дебилна организација,мене ми е битно лекарствата и козметиките да ми се достапни и тестирани, а ако некој се треска од земја и шири пропаганда дека од такви лекови умираат луѓе ( да има смртни случаеви од медикаменти но колку има спасени животи благодарение на тие медикаменти ) не сум ниту дебил нити ретардиран да голтам такво нешто.
Ете апел од мене до сите побирници за животински права,престанете да ги користите сите медикаменти кој што се добиени или произведени со тестирања и експерименти врз животни, но од сите да се одкажете не само од сегашните или од идните туку и оние кој што се пронајдени пред 40/50/70/100 години
Ај вака: Кога би имал избор да одбереш одреден производ кој што е тестиран врз животно(каде каде, поразлична структура на тело и органи од тебе) и производ кој што ги поминал сите стандарди и е тестиран врз човек... што би одбрал? Затоа што, постојат компании кои што го одбрале поскапиот и поквалитетен начин на производство на одредени производи, а притоа користат посовремена технологија (која, замисли постои!) а последниот стадиум на пласирање на пазарот е тестирање врз луѓе, на база на волонтери кои земаат прилично фини пари за тоа. Што би одбрал?
Јас? Со сигурност ти кажувам дека ќе го одберам производот тестиран врз човек, тоа ми пружа сигурност дека стварно делува, а не да бидам уште едно гини пиг од нивните лаборатории. Зашто тоа е тоа што се случува. Помири се со фактот. Поразличен си од животните. Ако некој лек делува врз нив, не значи дека ќе делува и врз тебе.
Тебе? Сеедно ќе ти биде.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај вака: Кога би имал избор да одбереш одреден производ кој што е тестиран врз животно(каде каде, поразлична структура на тело и органи од тебе) и производ кој што ги поминал сите стандарди и е тестиран врз човек... што би одбрал? Затоа што, постојат компании кои што го одбрале поскапиот и поквалитетен начин на производство на одредени производи, а притоа користат посовремена технологија (која, замисли постои!) а последниот стадиум на пласирање на пазарот е тестирање врз луѓе, на база на волонтери кои земаат прилично фини пари за тоа. Што би одбрал?
Јас? Со сигурност ти кажувам дека ќе го одберам производот тестиран врз човек, тоа ми пружа сигурност дека стварно делува, а не да бидам уште едно гини пиг од нивните лаборатории. Зашто тоа е тоа што се случува. Помири се со фактот. Поразличен си од животните. Ако некој лек делува врз нив, не значи дека ќе делува и врз тебе.
Тебе? Сеедно ќе ти биде.
мхм а воопшто не ти е гајле дека некој од тие човечки заморчиња можеби си го скратиле животот или пак им се создале некој компликации поради земањето на тие медикаменти ? Битно животните да не се злоупотребувале.
Да секако е посигурно да се употребуваат било какви производи тестирани на луѓе, но не сите нити пак сите медикаменти можат и смеат да се тестираат и испитуваат врз луѓе, замисли си човек болен од карцином или пак сида и сега врз него за прв пат да се испитува некој медикамент, глупава е и самата помисла на тоа зарем не.
Анти венум како предлагаш да се произведува ? На луѓе да им се вбризгува змиски отров па наместо тоа да биде еден кољ или една крава да имаме 30 човечки суштества ?
Што станува со цената на медикаментите и производите кој што се добиени со тестирање на луѓе ? Па поскапи се најмалку дупло од оние кој што се тестираат врз животни, тестирања врз животни не се вршат од вчера.
Да убаво спомна ти дека се побезбедни оние кој што се тестирани на луѓе но ај до некаде да речеме дека е тоа така кај козметиките, ама кај медикаментите !? Колку е ова глупо јас до сега не сум слушнал некој испитаник да бил заразен со вирус/габа ( каквасакашболештинапиши ) за да врз него потоа се тестираат лекарства.
Од друга страна пак имам слушнато за медикаменти кој што во тек на лабараториско испитување и развивање се испитувани и тестирани врз животни а потоа на крајот плус се тестираат врз човечки заморчиња, немам слушнато до сега некој лек или медикамент од старт да биде исклучиво тестиран на човечки испитаници.
Сакаш вака сакаш така сосема небитно, сите поборници за правата на животните нека престанат да употребуваат медикаменти,храна,препарати, пијалаци и се останато кое што од 1800 па навака е добиено со тестирање врз животни па после ќе праиме муабет,најпрво на сите душе брижници би им препорачал да престанат да се вакцинираат, да престанат да примаат инсулин или пак ако познаваат некој таков да му го фрлат целиот во канта и да не му дозволат да го користи истиот, во случај ако ги касне змија да ја замолат истата помала количина да им вбризга за да можат да создадат самите против отров и никако да не отидат во болница за да примат против отров.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да не им правам copy-paste - еве ви линк од компании (нивниот број е причично поголем во однос на другите) кои не тестираат на животни.
http://features.peta.org/cruelty-free-company-search/cruelty_free_companies_search.aspx?Donottest=8&Product=0&Dotest=-1&Regchange=-1&Country=-1&Keyword=
Ти разбираш или не разбираш дека медикамент не може да биде тестиран и развиен доколку од самиот почеток не е тестиран врз животни, свесна ли си колку човечки животи би биле изгубени доколку е тоа така како што тврдиш ти и твојте листи ?
Која е таа фармацефтска компанија кој е тој ненормален што тестира лекови уште од почетен стадиум врз човечки заморчиња ?
Не збориме за шминки сапуни и шампони збориме за медикаменти,на твојве листи 99% се компании кој што произведуваат козметики а не лекарства.
Ич не ми е гајле мене за листи составени од пети мети дунди листи составени така што ако даде донација тогаш компанијата е ок ако не даде тогаш иде на негативна листа.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
мхм а воопшто не ти е гајле дека некој од тие човечки заморчиња можеби си го скратиле животот или пак им се создале некој компликации поради земањето на тие медикаменти ?бла бла бла.
Сами одлучиле, свесно! Притоа, добиле одредени финансии за тоа. Ако малце си се заинтересирал за темава пред да почнеш да тролаш, ќе знаеш дека постои современа (СОВРЕМЕНА, значи зборам за денес, не за пред 500 години, ако е за тоа за време на Хитлер (пред повеќе од пола век)се експериментирало врз луѓе и тоа ги дало најдобрите резултати во историјата на медицината, за разлика од сите досегашни тестирања врз животни) која ја користат компаниите за да одлучат дали одреден производ (или медикамент) е приспособен за крајното тестирање- луѓе. Да, има контра ефекти. Има луѓе што се осакатени од такви тестирања (иако бројот им е многу мал). Но пак ќе ти кажам, свесно го направиле тоа и ден денес свесно го прават истото. Сепак, подобро е еден да ги сноси тие контра ефекти (свесен за ризикот), него ли илјадници луѓе (несвесно).
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Сами одлучиле, свесно! Притоа, добиле одредени финансии за тоа. Ако малце си се заинтересирал за темава пред да почнеш да тролаш, ќе знаеш дека постои современа (СОВРЕМЕНА, значи зборам за денес, не за пред 500 години, ако е за тоа за време на Хитлер (пред повеќе од пола век)се експериментирало врз луѓе и тоа ги дало најдобрите резултати во историјата на медицината, за разлика од сите досегашни тестирања врз животни) која ја користат компаниите за да одлучат дали одреден производ (или медикамент) е приспособен за крајното тестирање- луѓе. Да, има контра ефекти. Има луѓе што се осакатени од такви тестирања (иако бројот им е многу мал). Но пак ќе ти кажам, свесно го направиле тоа и ден денес свесно го прават истото. Сепак, подобро е еден да ги сноси тие контра ефекти (свесен за ризикот), него ли илјадници луѓе (несвесно).
Ти разбираш или не разбираш дека тестирања врз луѓе се прават во крајниот стадиум пред одреден медикамент да се пушти на пазарот се дотогаш иде на животни.
Остај ти свесно го направиле тоа остај дека самите се пријавиле, се пријавиле пошто немале каде се пријавиле затоа што некоја си организација ко нашава анима дунди отишла и протестирала пред фабриката во која што работел и направиле притисок да се затвори истата па фацава немајки друг избор отишол врз него да се тестираат лекови, и како можеш бре да наречеш некого свесен и интелигентен што отишол да пие апови за пари, па тој е на исто рамниште со интелигенција како и шимпанзо само со способност за говор, и сега ти ќе ми кажеш дека само затоа што знае да збори и може да се потпише е во ред врз него да се прават експерименти а врз куче или маче не е во ред? Наместо да се трескавте од земја и глумење хуманост со љубов кон животните да ги дониравте парите на тие луже немаше да бидат приморани да се изложуваат на тестирања, ама тие не се сватки како кутрињата и мачиња и се “СВЕСНИ“
Од кај испадна сега оваа пропаганда и овие глупости дека најточни и најдобри тестирања извршиле нацистите вршејки експерименти токму врз луѓе, кажи еден медикамент кажи една медицинска постапка која што е успешна и успешно се користи и ден денес а била откриена од страна на нацистичките научници. Освен пропали експерименти од страна на квази медицинари нема ништо од тоа што ти го збориш, повеќето биле лудаци како менгеле кој што благе везе немале од ништо и буквално се иживљавале врз евреите без притоа ни да направат нешто ни да постигнат нешто.
А јас ќе ти набројам најмалку 200 лекарства и медицински постапки кој што е употребуваат и денес а на почетокот сите тестирања се вршеле врз примати.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ти разбираш или не разбираш дека тестирања врз луѓе се прават во крајниот стадиум пред одреден медикамент да се пушти на пазарот се дотогаш иде на животни.
Остај ти свесно го направиле тоа остај дека самите се пријавиле, се пријавиле пошто немале каде се пријавиле затоа што некоја си организација ко нашава анима дунди отишла и протестирала пред фабриката во која што работел и направиле притисок да се затвори истата.
Од кај испадна сега оваа пропаганда и овие глупости дека најточни и најдобри тестирања извршиле нацистите вршејки експерименти токму врз луѓе, кажи еден медикамент кажи една медицинска постапка која што е успешна и успешно се користи и ден денес а била откриена од страна на нацистичките научници. Освен пропали експерименти од страна на квази медицинари нема ништо од тоа што ти го збориш, повеќето биле лудаци како менгеле кој што благе везе немале од ништо и буквално се иживљавале врз евреите без притоа ни да направат нешто ни да постигнат нешто.
А јас ќе ти набројам најмалку 200 лекарства и медицински постапки кој што е употребуваат и денес а на почетокот сите тестирања се вршеле врз примати.
http://www.vivisectioninformation.com/index.php?p=1_10_50-disasters-of-animal-testing
И не можам да се замарам повеќе да се објаснувам со тебе. Имаш и за медикаменти. Воедно имаш и фусноти (користена литература), сигурно биле попаметни троа.
А за нацистиве, да се позамараше малце, пак ќе кажам, за темава, ќе отвореше една проста википедија и ќе дознаеш кои све експерименти помогнале да се развие современава медицина.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_human_experimentation
И не можам да сфатам, како тоа воошто се потпираш врз денешниве лекарства, кои реално се создадени за едно да лечат, а десет други работи да разболат кај тебе...али ете, користи си ги тие тестирани врз животни, нели твој избор. И онака за некое време веќе нема да се тестира врз животни, така да пред време направи си залихи по дома.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
http://www.vivisectioninformation.com/index.php?p=1_10_50-disasters-of-animal-testing
И не можам да се замарам повеќе да се објаснувам со тебе. Имаш и за медикаменти. Воедно имаш и фусноти (користена литература), сигурно биле попаметни троа.
А за нацистиве, да се позамараше малце, пак ќе кажам, за темава, ќе отвореше една проста википедија и ќе дознаеш кои све експерименти помогнале да се развие современава медицина.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_human_experimentation
Ма немој бре, ај што рече што ми изнакажа. не пењави не припаѓај не ми постирај линкови од некој ретардирани страници напишани од од фаци со пола мозок а другата им е заразена и изедена од некој паразит добиен од кучки или мачки.
Лесно е сега може кој сака да плати домен и да пише што сака, како на пример 10000 катастрофи предизвикани од лебен квасе и 10000 00000 катастрофи предизвикани од пеперуги.
За нацистите би ти препорачал да читеш малку поише да не бладаш затоа што ама баш ништо тие немаат направено за модерната медицина, тие само си правеле експерименти кој во тоа време се правеле во целиот свет, освен менгеле и остали психопати кој што изигравале господ а благе везе нема. Величењето на нацистичката медицина е исто толку глупаво како и величењето на хомеопатијата.
И дајте еднаш престанете со дебилизмот, демек се борите за животински права и животните биле еднакви на луѓето од друга страна па тргувате и ги продавате вашите најмили животинчиња најдобри другарчиња,според вашава логика и според тоа што ги изедначувате со луѓе и деца слободно може човек да си донесе заклучок дека утре за пари ќе си ги продадете и спопствените деца.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ма немој бре, ај што рече што ми изнакажа. не пењави не припаѓај не ми постирај линкови од некој ретардирани страници напишани од од фаци со пола мозок а другата им е заразена со некој паразит добиен од кучки или мачки.
Лесно е сега може кој сака да плати домен и да пише што сака, како на пример 10000 катастрофи предизвикани од лебен квасе и 10000 00000 катастрофи предизвикани од пеперуги.
За нацистите би ти препорачал да читеш малку поише да не бладаш затоа што ама баш ништо тие немаат направено за модерната медицина, тие само си правеле експерименти кој во тоа време се правеле во целиот свет, освен менгеле и остали психопати кој што изигравале господ а благе везе нема. Величењето на нацистичката медицина е исто толку глупаво како и величењето на хомеопатијата.
Не ја величам таа медицина, али ако според тебе вакцината за маларија е ништо, ондак да, не помогнале нацистите во ништо (отвори прогуглај малце, ќе најдеш еден тон ствари кои придонеле за современава медицина, па после лупај глава од ѕид). Не збориме за етика сега, збориме за факти. факти кои не сакаш да ги прифатиш а притоа ти се пласирани 63 користени литератури, воедно напишани од 63 научници. Ок, не ги бива, глупави се. Поверодостојно е тестирањето врз животни.
П.С. вакцината против беснило е исто измислена со тестирање врз луѓе, кои во очајни моменти барале спас од таа тн. чума. Истово ти важи за луѓето со рак. Сите посегаат по алтернатива, затоа што химотерапијава... некако слабо, нели? Али сепак кај стаорците дава совршени резултати.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не ја величам таа медицина, али ако според тебе вакцината за маларија е ништо, ондак да, не помогнале нацистите во ништо (отвори прогуглај малце, ќе најдеш еден тон ствари кои придонеле за современава медицина, па после лупај глава од ѕид). Не збориме за етика сега, збориме за факти. факти кои не сакаш да ги прифатиш а притоа ти се пласирани 63 користени литератури, воедно напишани од 63 научници. Ок, не ги бива, глупави се. Поверодостојно е тестирањето врз животни.
П.С. вакцината против беснило е исто измислена со тестирање врз луѓе, кои во очајни моменти барале спас од таа тн. чума. Истово ти важи за луѓето со рак. Сите посегаат по алтернатива, затоа што химотерапијава... некако слабо, нели? Али сепак кај стаорците дава совршени резултати.
Шо бладаш бе, напи се цефалексин.
Од 10000000 медикаменти и медицински процедури ти најде да збориш за 10-тина и тоа да ти биде репер ? БРАО !!
Пастер прво тестирал на животни па потоа вакцинирал луѓе.
Ај убаво провери за вакцинава против маларија да не си се помешала нешто пошто нацисти и вакцина против маларија.
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Не ја величам таа медицина, али ако според тебе вакцината за маларија е ништо, ондак да, не помогнале нацистите во ништо (отвори прогуглај малце, ќе најдеш еден тон ствари кои придонеле за современава медицина, па после лупај глава од ѕид). Не збориме за етика сега, збориме за факти. факти кои не сакаш да ги прифатиш а притоа ти се пласирани 63 користени литератури, воедно напишани од 63 научници. Ок, не ги бива, глупави се. Поверодостојно е тестирањето врз животни.
П.С. вакцината против беснило е исто измислена со тестирање врз луѓе, кои во очајни моменти барале спас од таа тн. чума. Истово ти важи за луѓето со рак. Сите посегаат по алтернатива, затоа што химотерапијава... некако слабо, нели? Али сепак кај стаорците дава совршени резултати.

Зошто не се пријавиш да тестираат врз тебе ако си толку сигурен во таа современа технологија или ти одговара тоа да биде на луѓе очајни за некој денар ? Постои ПРИРОДНА СЕЛЕКЦИЈА, и факт е дека човекот е помоќен од останатите живи организми што му дава право да ги искористува за да преживее. И како што кажа *----*, тестирањето врз човечки организми треба да биде само во последната фаза кога лекот е скоро готов. А најголем дел од вие што толку се буните против животните ги јадете за ручек.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Зошто не се пријавиш да тестираат врз тебе ако си толку сигурен во таа современа технологија или ти одговара тоа да биде на луѓе очајни за некој денар ? Постои ПРИРОДНА СЕЛЕКЦИЈА, и факт е дека човекот е помоќен од останатите живи организми што му дава право да ги искористува за да преживее. И како што кажа *----*, тестирањето врз човечки организми треба да биде само во последната фаза кога лекот е скоро готов. А најголем дел од вие што толку се буните против животните ги јадете за ручек.
Ок, супер вака што се избаци. Ако постои природна селекција (која постои, де факто), има причина зашто се нарекува природна. Не ја праи човекот. Тоа е друга тема. Тоа дали ги јадеме или не, исто така е друга тема. И факт е тоа дека тестирањето врз луѓе треба да биде последно, тоа што му претходи е технологијата, не животни. Сме напреднале, замисли (барем светов, пошто очигледно Македонија е назаааад, со вакви мозоци и ставови)!
Колку да се буниш и ти и членот над тебе, тоа нема да ги промени ставовите на научниците дека тестирањата врз животни се бескорисни и не даваат никакви резултати.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ок, супер вака што се избаци. Ако постои природна селекција (која постои, де факто), има причина зашто се нарекува природна. Не ја праи човекот. Тоа е друга тема. Тоа дали ги јадеме или не, исто така е друга тема. И факт е тоа дека тестирањето врз луѓе треба да биде последно, тоа што му претходи е технологијата, не животни. Сме напреднале, замисли (барем светов, пошто очигледно Македонија е назаааад, со вакви мозоци и ставови)!
Колку да се буниш и ти и членот над тебе, тоа нема да ги промени ставовите на научниците дека тестирањата врз животни се бескорисни и не даваат никакви резултати.
За какви научници збориш ? Некој со диплома и докторат по хипи живот склад со природата жвиот или збориш за биохемичари, или некој пропалитети кој што се убутале у пета организации и од нив се велечени демек нешо се научници а тие се устрвари ко Слаѓана Велков ?
А сега кој вршат испитувања врз животни столари,бравари,економисти ,правници дај објасни пошто според тебе нели научниците велатдека се бескорисни а ете некој ги прави.
Уште едно прашање дали се во ред медикаментите и производите кој што се тестирани врз животни а се наменети и произведени за животни ?
 
Ч

Чај

Гостин
Од фактот дека сме на врвот на синџирот на исхрана.

Неточна теорија. Ајде да ја земеме за пример физиономијата на човекот. Ќе ти споредам со животни.

-Човечка вилица



-Коњска вилица (и слична со другите тревопасни животни)


Лавовска вилица. (Слична со од другите месојади)





Човечки раце:




Раце на мачка:




Ова што сакам со сликиве да ти го докажам е дека физиономијата на човекот очигледно не е за да биди на врвот од синџирот на исхрана. Очигледно повеќе е правена “вегетаријанска“ верзија на човечкото тело. Поради одредени предели и сурови услови помасовно е внесено во исхраната месото,и тоа човекот е единствено “животно“ кое месото го јади З Г О Т В Е Н О а не може да го поднеси живо.Во превод,човекот не е на врвот на синџирот на исхрана.Она што го прави поуспешен од другите живи суштества е манипулирањето и собирањето огромни непотребни резерви (лакомост). Нема лав што убива во денот 10 антилопи од забава или “за зло време да се најди“. А човек би убил и цело стадо ако наиде.Чисто воден од желбата за повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom