Терористички напади во светот

S

silmarillion

Гостин
Култура и вера се два различни поими. Култура се формира согласно навиките и начинот на живот и снаоѓањето во секојдневието. Верата on the other hand, некој нешто напишал на парче хартија и оп у петок гравот е без ребра.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Некој сега би рекол не би било интересен светот без различни култури и вери, против светска влада биле.
I shto ima vrska svetska vlada so terorizmot...Eve samo shto slushnav teroristichki napad vo Barselona.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Култура и вера се два различни поими. Култура се формира согласно навиките и начинот на живот и снаоѓањето во секојдневието. Верата on the other hand, некој нешто напишал на парче хартија и оп у петок гравот е без ребра.
На македонски јазик се вели "од друга страна", а не "on the other hand".

Инаку, мнозинството држави и општества во светот се секуларни, што значи дека во мнозинството држави и општества во светот луѓето не ги тераат со сила да бидат верници или гравот во петок да го јадат без ребра.
 
S

silmarillion

Гостин
Секуларна држава? Кога ќе спука беда, одма имаш религиозна држава, премиери и министри идат на баци рака кај попови и оџи. Кога дозволуваат дете пред да напуни 18 да биде крстено или сунетисано немаш секуларна држава. Тоа е само проформа за институционално делување, а суштината е дека религијата е секогаш тука кога треба малце да се замачкаат очите од реалноста.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Секуларна држава? Кога ќе спука беда, одма имаш религиозна држава, премиери и министри идат на баци рака кај попови и оџи. Кога дозволуваат дете пред да напуни 18 да биде крстено или сунетисано немаш секуларна држава. Тоа е само проформа за институционално делување, а суштината е дека религијата е секогаш тука кога треба малце да се замачкаат очите од реалноста.
Секуларноста не значи анти-религија или забрана за религија, туку значи слобода на религијата и подеднаква слобода од религијата.

Премиерот, министрите и сите останати државни или јавни функционери во секуларната држава, согласно со секуларноста можат да бидат религиозни и да ја практикуваат својата религија надвор од работното место, а истовремено не смеат да ја користат службената позиција за ширење на религиски учења и верувања.

А детето во секуларната држава откако ќе наполни 18 години има право да прави што сака со себеси и со својот живот, вклучувајќи и да одлучи дали воопшто сака да биде религиозен/религиозна или не, и ако сака да биде религиозен/религиозна, има право да одлучува на која религија сака да биде припадник/припадничка или следбеник/следбеничка.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Овој вика дека 1 жртва била од Македонија, ама уште нема никаква вест кај нашите медиуми
13 жртви, 14 националности, тоа е тоа...

 
S

silmarillion

Гостин
Немам мака јас, само се обидувам да ти објаснам дека секуларизам не е исто што и атеизам или анти-религиски став.
И каква врска има тоа со секојдневните пиздарии кои се прават на основ на религија, раса и националност? Види, се додека човештвото не прифати дека мерливо е личното достигнување, а не дека ја сум белец, црнец, европјанин, ЕУ, Амер па со тоа сум над другиот, светот ќе биде мизерно место за живеење и ќе тапка у место. Се додека едните форсираат supremacy а другите као угнетени на сила ја форсираат нивната страна и култура, ништо не праиме. Глеај на европјаните како им се удара од глава таа нивна дискриминација као шо те ебам ја сум роден тука и ја имам предност у све од тебе. Тоа што сум задњи џибер у мое општество е небитно, битно сум роден германец , пример. А ти од Македонија, васпитан образуван спремен да придонесеш поише од него. Али само ради локацијата на твоето раѓање во некока териториј бранета со војска наречена држава по ново, ти неможеш да бидеш еднаков со сите. Дали глеаш кој тип на луѓе се борат за задржување на државите нациите религијата? Тие што немаат со што друго да отскокнат од рестото народ. Лузерите, пропаднатите животи, мизериите. Е таквите едвај чекаат некоја религиска војна или етничка за им добие животот смисла. И на форум ги имаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.328
Поени од реакции
29.797
Само осум часа по нападот во Барселона, рано утрово терористи извеле уште еден напад во Шпанија. Нападот се случил во туристичкото место Камбрилс, на околу 100 км од Барселона. Светските медиуми наведуваат дека се повредени седум лица кога терористи со патничко возило ауди влетале во маса луѓе на шеталиштето. Полицијата веднаш реагирала и ги ликвидирала терористите кои на себе имале појаси со експлозив.

http://republika.mk/811882
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Треба да се навикнеме и ние, наскоро и кај нас ќе има вакви работи.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Треба да се навикнеме и ние, наскоро и кај нас ќе има вакви работи.
Како некој се навикнува на терористички напад? И ако имаш информации за терористички напади јави се во полиција.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Како некој се навикнува на терористички напад? И ако имаш информации за терористички напади јави се во полиција.
Изгледа не ми ја разбра поентата. Со програмата на новата влада за населување мигранти без темелна проверка на нивниот идентитет, прашање на време е кога ќе почнат да се случуваат вакви работи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Изгледа не ми ја разбра поентата. Со програмата на новата влада за населување мигранти без темелна проверка на нивниот идентитет, прашање на време е кога ќе почнат да се случуваат вакви работи.
Навикнати сме.
Старата влада директно салафисти дозволи да се вгнездат и арапски џамии да градат, исламски градинки и медреси надвор од ИВЗ. Али фер е да се спомене дека добија пари за тоа од Катар, не им го дозволија за лепе очи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom