Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Сите тука, буквално сите, имаат различно мислење и различна агенда и ниедно мислење ниту проекција за некој настан не се совпаѓа за да кажеш дека е тоа пресликано од некој единствен извор или идеолошка матрица. Точното е само дека не се совпаѓа со твоето мислење. Во тој куп што е на спротивната страна од тебе има либерали, комуњари, националисти, расисти и така натака. Дури и тие што подржуваат дека има теорија на заговор, не се со сосема исто мислење како тебе.

Еве јас на пример, не сум west friendly и не се слагам со твојот став и ваквото твое размислување го рачунам како дел од западната пропаганда, која би требало да створи The God Efect кај „рајата“. Поточно „големиот брат“ кој све гледа и све слуша, семоќен е и има долги пипци насекаде. Слично како и легендата створена за Евреите.

А што се однесува до конспирација, очигледно e дека светот игра конспиративни игри, самиот напад е конспирација. Да не бил конспирација, ќе бил осуетен и спречен или во најмала рака, луѓето нема да дошле тој ден на работа. Ништо не може да го избрише фактот дека е изведен од исламистички терористи, и дека е претходно планиран и испровоциран. Дури и да се иницијално некои мистериозни структури нарачатели на ваков еден настан, тоа нема да го направеле така што ќе го извршат овој настан, па после преку комплицирани игри да го поврзуваат со исламисти, туку би го иницирале преку свои агенти инсталирани во Ал Каеда или ИД.

Прикаските дека настаниве се измислени и дека не се случиле или дека не се автентични дури и ја уриваат таквата конспирациска приказна сама по себе.

Замисли си колку организација би била потребна тоа да се направи, колку луѓе да се потплатат и да бидеш сигурен дека ништо нема да кажат или во спротивно да ги убиеш. Па во време на денешна технологија кога секој има ХД камера у себе, колкава е опасноста да се разоткрие таков настан. Па колку можни неконтролирани ситуации би се створиле. А од друга страна треба само да замижиш на одредена информација, што би рекле кај нас у маало „чекање на леш“. Или конспиратори на една таква игра од светски рамки се толку глупи да ги остават нештата обичните смртници како нас да ги откријат.
Jamajka, тебе те сметам како еден од поинформираните и поупатените членови на форумов, оваа книга би требало да биде насловена "Вовед во геополитика"
ако уште ја немаш прочитано: The Grand Chessboard од Zbigniew Brzezinski.
Од 8 милијарди луѓе на планетава нема да најдеш двајца што ќе имаат идентичи мислења.
За прокси војните, прокси-војските и прокси-терористите мислам дека треба да се отвори нова тема.

Еве едно прашање: Како ќе натераш џихадист кој ја мрази Америка и Западот од дното на душата, да се бори за Американските и Западните интереси?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.355
Еве едно прашање: Како ќе натераш џихадист кој ја мрази Америка и Западот од дното на душата, да се бори за Американските и Западните интереси?
Од каде ќе знае за што се бори? Пред него е јасна цел, карикатуристите што го нацртале пророкот и друго не треба да знаат.

Земи го на пример убицеот на Ѓорче Петров. Он не ни знаел кого ќе убие, него му е речено да убие душман на Македонскиот народ.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.355
Имам еден пријател кој го рече следново:
Не е битно од кого бил организиран нападот, битно е кои ќе бидат последиците, кои права и слободи ќе ни бидат одземени...


По нападите врз Charlie Hebdo, Eвропа бара поголема цензура на Интернет
Слобода на говорот нели...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.140
Поени од реакции
4.779
Во склоп на засилените коментари за исламистичкиот екстремизам, одредени медиуми изнесоа пресек на сите досегашни терористички напади во ЕУ низ последниве 5 години и заклучокот е дека само 2% од нив биле ’религиозно’ мотивирани:

In reality, in the last five years, less than 2% of all terrorist attacks in the European Union were "religiously motivated," according to a ThinkProgressanalysis.

ThinkProgress' breakdown of numbers should be sobering for the ranks of conservatives and simplistic thinkers who are certain that the apocalypse is nigh every time they hear of a bombing carried out by a Muslim in a Western country:In 2013, there were 152 terrorist attacks in the EU. Two of them were "religiously motivated." In 2012, there were 219 terrorist attacks in EU countries, six of them were "religiously motivated."

In 2011, not one of the 174 terrorist attacks in EU countries in 2011 were "affiliated or inspired" by terrorist organizations. 2010, 249 terrorist attacks, three of them were considered by Europol to be "Islamist." In 2009, of 294 terrorist attacks, only one was related to Islamist militancy – though Europol added the caveat, "Islamist terrorists still aim to cause mass casualties."
So what inspires most terrorist attacks? Separatism, mainly. Terrorist attacks are also consistently carried out by secular radicals on both the left and the right.

http://mic.com/articles/108274/one-statistic-reveals-a-surprising-truth-about-terrorism-in-europe
Широката и најчесто прифатена дефиниција за тероризам или терористички напад е предизвикување страв кај одредена група луѓе. Оттука тероризмот се дели на религиозен, политички, идеолошки итн. Терористичките напади може на големо да варираат - од палење на празни автомобили до нуклеарни напади. Убиства на поединци - расни напади и сл.
Исто и ознаката "терористички напад" може да биде лепена на голем број криминални акти заради широката дефиниција, но најмногу заради структурите на власт, кои би имале некаква корист од сето тоа. За некои слушаме во медиумите, за поголемиот број не.

Но постои една клучна разлика меѓу нападите на исламистите и останатите, во голема мера. А тоа е бројот на жртви. Најчесто, но не и секогаш предизвикани на јавни места, со експлозиви. Најчесто.

Твоја задача е, да го споредиш бројот на жртвите на нападите од исламистите, со нападите од останатите. Оттука ќе стани јасна медиумската покриеност, но и влијанието што го имаат самите напади. Па ќе можеш да оцениш кој тероризам е многу, многу полош.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имам еден пријател кој го рече следново:
Не е битно од кого бил организиран нападот, битно е кои ќе бидат последиците, кои права и слободи ќе ни бидат одземени...


По нападите врз Charlie Hebdo, Eвропа бара поголема цензура на Интернет
Па тоа е веќе позната работа, западните демократски влади ќе се обидат да го искористат секој инцидент за воспоставување тотална контрола и легализирање на нивните шпионски активности. Ако нема таков инцидент, секогаш можат да го креираат.

Obama Urges Congress To Renew Push For “CISPA-style” Internet Laws After Sony Hack

http://theantimedia.org/internet-laws-after-sony-hack/
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Па тоа е веќе позната работа, западните демократски влади ќе се обидат да го искористат секој инцидент за воспоставување тотална контрола и легализирање на нивните шпионски активности. Ако нема таков инцидент, секогаш можат да го креираат.

Obama Urges Congress To Renew Push For “CISPA-style” Internet Laws After Sony Hack

http://theantimedia.org/internet-laws-after-sony-hack/
Добро кажано...
Користено пред и по 2WW од империјалистичките сили како оправдување на нивните вандалски акции,но и денес несе помалку активни од било кога, за разлика од некогаш денес имаат болје паковање а народот редовно ги купува скапо нивните лаги но...што да се прави некој мора да продава а некој да купува.:toe:
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Замисли сега да излезе накој француско-исламски Шарли и да се пошегува малку со карикатура за убиените невини цивили.
Тоа е нели слобода на изразувањето!!!
Тоа не е баш замисливо,особено за секој што бил и поживеал во тие западни општества(тоа можат да го проголтаат само тие што ја примаат медиумски западната "демократија") а пак ако случајно некој се обиде тоа да го направи тогаш ќе му се случи депресија од која сигурно ќе се самоубие.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Следува голема провокација со насловната...не прават убаво си ја бараат пак бељата.
Јас да бев на нивно место не би играл со чувствата така ...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Да,ги крши.
Исламот е религија,а не индивидуалец или група па макар и цела држава нека е од 100мил. народ.

Сватете еднаш бе луѓе сватете.

Не секој што ја има исламската вера е муслиман,зборувам според принципите на самата вера.

Јасно е кажано дека Алах-Бог вели : ако си убил еден човек,е исто како да си го убил цело човештво. (Коран).
ај објасни ми ја крвната одмазда тогаш што е ? или тоа е во ред ако ти го убил братот,да му го убиеш фамиљијата море хеј?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дека целава оваа работа со убиства на 17 невини луѓе била само за да можат да го легализираат ограничувањето на слобода на говор, не сум сигурен или не верувам во тоа. Преголема цена би било убиство на 17 цивили само за да се легализира дополнителното ограничување на правото на говор, според мене.
Слободата на говор е веќе одамна ограничена и директно преку навреда и клевета, а верувам и преку други тужби, а и индиректно преку дејствување на центрите на моќ. Тоа дали ќе биде легално ваквото ограничување кое и до сега сме го имале, или не, не верувам дека им прави некоја разлика на центриве на моќ. Они секако ќе си ја остваруваат својата замислена цел, било тоа да е поплочено со правни правила или не.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
ај објасни ми ја крвната одмазда тогаш што е ? или тоа е во ред ако ти го убил братот,да му го убиеш фамиљијата море хеј?
Крвната одмазда е традиција.Нема врска тоа со верата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.099
Поени од реакции
81.060
Следува голема провокација со насловната...не прават убаво си ја бараат пак бељата.
Јас да бев на нивно место не би играл со чувствата така ...
Но ниту Муслиманите не ги боли, ама баш ич, за чувствата на немуслиманите.
Ете кај нас, да речеме, ни убија невини деца, на најголем празник (Велигден) и Муслиманите масовно излегоа, со насилни демонстрации, без срам и перде, да ги бранат убијците и да бараат слобода за нив, притоа извикуваа Смрт за Каури и слично.
Дали нив им беше гајле за религиозните чувства на кафирите, на кои им убија деца баш на најголемиот христијански празник?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.738
Поени од реакции
12.021
Новиот број на Шарли ебдо ги разгневи муслиманите, пак закани | МКД.мк

Според мене непотребно провоцирање и долевање масло на огинот...
Подобро оган и долевање масло на истиот отколку купен мир и тишина кои нели се пострашни и од војна бејби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom