Терминологија

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Мене терминот курва ми е ефтин и навредлив збор, без оглед во кој контекст е кажан.
Ако де, не ти се мешам... но...

За Охриѓани именката “Струга“ е благо иритирачка... и сега треба да станат и да речат, мене тоа Струга не ми се допаѓа, па терминот “Како Струга нема друга“ предлагаме да се смени, и да не се употребува или ако мора, нека биде тоа нешто во стилот, “Како соседот на Охрид нема друг“? :toe:

Претерав со ова околу курвиве... ама како што вам ви се лоши од “курва“ мене никако не ми оди во глава како не можеме да разграничиме преносно значење од основното значење на некој обичен збор?! Шо вика Маце ние речник немаме ја терминологија форсирам... а за почетен курс за иронијата на Член 7, Бада, и Рази муабет да не праиме... :pos:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Нема некако врска споредбава, но добро, нека ти е.
А да те прашам ... тебе тој термин ти е нормален? Позитивен? Добра карактеристика за некоја девојка? Пример поминува некоја твоја бивша додека ти си сркаш чорба со некој другар, па би му рекол ли дека тоа е твојата бивша курва?
Тоа можеби е појавно бидејќи курвите во кревет се поинтимна работа, па еве и друго прашање. Дали на твојата девојка би и се јавил и би и рекол: "Курво, ќе искочиме вечер?" ?

Немој да лажеш кога ќе ми одговориш!:pos2:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Нема некако врска споредбава, но добро, нека ти е.
А да те прашам ... тебе тој термин ти е нормален? Позитивен? Добра карактеристика за некоја девојка? Пример поминува некоја твоја бивша додека ти си сркаш чорба со некој другар, па би му рекол ли дека тоа е твојата бивша курва?
Тоа можеби е појавно бидејќи курвите во кревет се поинтимна работа, па еве и друго прашање. Дали на твојата девојка би и се јавил и би и рекол: "Курво, ќе искочиме вечер?" ?

Немој да лажеш кога ќе ми одговориш!:pos2:
Не ми ни падна на памет да те лажам...

На другар ми уз чорба ќе му речам “Ова ми е бившата девојка, брат у кревет беше ко курва... само тоа ми е криво“ - и тоа без никакви проблеми кажано и секако примено од другар ми.

На мојата девојка не би и рекол “Курво, ќе искочиме вечер?“ бидејќи значењето на таа реченица е поинаква. Во првиот случај со чорбата, пред курва стои ко=како што го доловува терминот “курва во кревет“ кој го брбљам два дена ко да ми е зададено од партија :pos:
Во вториот случај неа директно и се обраќам со збор кој во контекст на реченица одредува нешто навредливо.

Викаш не е искрено? :smir:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Искрено!
И пак ... а зошто да не и се обраќаш така ако веќе знае дека ти е тоа во кревет? Разбирам што кажа и дека не е исто значењето и во таа реченица, ама зошто да не и се обраќаш така и надвор од кревет? Ако е толку ненавредлив збор, зошто нон стоп да не го користиш? Зошто само така да можеш да ја опишеш, а не и да ја наречеш?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Искрено!
И пак ... а зошто да не и се обраќаш така ако веќе знае дека ти е тоа во кревет? Разбирам што кажа и дека не е исто значењето и во таа реченица, ама зошто да не и се обраќаш така и надвор од кревет? Ако е толку ненавредлив збор, зошто нон стоп да не го користиш? Зошто само така да можеш да ја опишеш, а не и да ја наречеш?
Па напишав и погоре... затоа што како сам збор има навредливо значење, кога е искористен во термин од повеќе зборови, тогаш добива поинакво значење. Како “Владеачката партија“ која значи исто што и ВМРО, додека стои само партија може да биде било која... различно е.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
И мене зборот курва не ме воодушевува и не би сакала дечко ми да ми каже курво ај на кафе, едноставно сум го прифатила во овој термин со подруго значење, можда вака кажано курва грубо звучи,ама пак затоа може дечко ви на другар да каже, брат женка ми е секс гуру, мислам ако ви е по прифатливо де :))) и фала богу до сега не сум го користела како израз и можда никогаш нема да кажам дека сум курва во кревет (ако сум нали) туку ќе одберам по друг склоп на зборови.Овде дискутираме само шо подразбираме под терминов :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Виктор, аман со таа политика!:pos:

Акаша, токму затоа што го разгледуваме терминот "курва" ги давам сите тие примери. Ако не е навредлив збор нека не е, ако е нека е итн.
Ај ќе продожиме кога ќе се вратиме ...:pos: :smir:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
А мене уште не ми е јасно зошто воопшто да се користи терминот „курва в кревет“ за да се долови ситуацијата.
Не сфаќам и нема ни да сфатам.
Едноставно има многу други ненавредливи зборој (макар и во наводници шо е, курва е навредливо) шо можат да се искористат наместо „Курва/е/о“.
И да, и јас сум буквалист :smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
А мене уште не ми е јасно зошто воопшто да се користи терминот „курва в кревет“ за да се долови ситуацијата.
Курвите се најискусни во кревет.Најмногу експериментирале ваљда...
Затоа и тој термин е најдобар да се долови таа „ситуација“.:potsmev:

Мене воопшто не ми пречи терминот...Не сум буквалист ни најмалку.:toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А мене уште не ми е јасно зошто воопшто да се користи терминот „курва в кревет“ за да се долови ситуацијата.
Урбан сленг... како што “паше“ е “друже“ на пример и не мораш да го користиш, ама сепак постои во твојот речник. :wink:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Урбан сленг... како што “паше“ е “друже“ на пример и не мораш да го користиш, ама сепак постои во твојот речник. :wink:
...A нема толку навредливо значење како „курва“.
Ајде добро. Нек ви буде :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
...A нема толку навредливо значење како „курва“.
Ајде добро. Нек ви буде :)
Навредливо значење има само во буквална смисла...Кога се употребува преносно, како во овој случај, треба да се сфати како комплимент.:smir:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
...A нема толку навредливо значење како „курва“.
Ајде добро. Нек ви буде :)
Па не го измислив јас зборот “курва“ уште помалку трминот “курва во кревет“

Работата е што ти, и оние кои се сложуваат со твоето мислење не можат/не знаат/не сакаат да разграничат -курва- “курва“ и “курва во кревет“. :wink:

Teneder Girl напиша:
Кога се употребува преносно, како во овој случај, треба да се сфати како комплимент.
Е затоа викам дека некој не сака, не може или не знае, еве девојкава како разликува преносно од буквално значење на употребен збор во реченица.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Навредливо значење има само во буквална смисла...Кога се употребува преносно, како во овој случај, треба да се сфати како комплимент.:smir:
А што ако некој друг кој го разграничува терминов, ми каже за тебе така, а јас како буквалист го сфатам поинаку? Како бе можете да кажете дека треба еден термин како курва да се сфати како комплимент?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
А што ако некој друг кој го разграничува терминов, ми каже за тебе така, а јас како буквалист го сфатам поинаку? Како бе можете да кажете дека треба еден термин како курва да се сфати како комплимент?
Се зависи од тоа во кој контекст ќе го каже.Па не бива вие толку буквалисти да сте...:jaj:

За второто...реков и погоре.Нема подобар збор за да го долови значењето.Овој термин е конкретен за што станува збор.Другите како фантастична, добра...-се пошироки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom