Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.402
Поени од реакции
590
Неможеш да правиш таква споредба, ако пример за торентот има само 2-3 сидери, со 700-800 кпбс ќе оди download-от ?
За ова си во право , ама до сега барем не ми се случило да има по два три сидера , што не значи дека нема такви торенти :toe:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
За ова си во право , ама до сега барем не ми се случило да има по два три сидера , што не значи дека нема такви торенти :toe:
Гледаш ти си ме разбрал :)

А за дечкото што има слаб download, пробајте заменете си ги модемите со братучед ти па тестирајте. Ако пак е исто, тогаш нешто е проблем со линијата
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Гледаш ти си ме разбрал :)

А за дечкото што има слаб download, пробајте заменете си ги модемите со братучед ти па тестирајте. Ако пак е исто, тогаш нешто е проблем со линијата
ne mi se konektira so drugiot modem????
so da pravam sega da ne treba da mu lapnam format na modemot oti koga mi go dadoa ne naprajv a bratucedmi letovo kupi pc od niko zaedno so adsl paket i tie dojdoa i mu gi zavsria site raboti na pc..

pa si mislam da ne e do toa..
a liniata ne znam dali e toa oti vo ista bandera ni se liniite.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
ne mi se konektira so drugiot modem????
so da pravam sega da ne treba da mu lapnam format na modemot oti koga mi go dadoa ne naprajv a bratucedmi letovo kupi pc od niko zaedno so adsl paket i tie dojdoa i mu gi zavsria site raboti na pc..

pa si mislam da ne e do toa..
a liniata ne znam dali e toa oti vo ista bandera ni se liniite.
Чекај, како неможе да се конектира со другиот модем ? Нели и двајцата имате макс 10 и длинк модеми ?
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.402
Поени од реакции
590
Не знам како е ка вас ама кај мене од вчера се мрднa интернетов :

 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Спи на тоа уше.
Тоа е баг. Обично се дешава со користење касперски анти вирус и mozilla firefox.
 
P

Princ

Гостин
Полажна надеж би била само ако ти речеме дека утре дур преминуваш улица во Карпош 2 ќе ти падне сеф со милион евра врз глава :icon_lol:
Добропознат баг е тоа.. касперски и фајрфокс...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
И двете ги имам :pos2:
Лажна надеж а ?
Незнам кој пакет го користиш, нити пак каква опрема имаш, НО длинк модемот (оние адсл2+ што се) максимално можат да подржат download до 24 мб, a рутерите томсон ст780 12мб download. Нема никаква логика ти да имаш 38 мб брзина. Не верувам дека во Македонија има линија што може да издржи повеќе од 10-12 мб.
Тоа тебе што ти дава вакви резултати е баг. Пробај, симни некој фајл (од download.com) па види со колку ќе го симнуваш. Ако имаш 20мб односно 38, тогаш download-ot треба да ти биде 2.5 мбпс односно 4.75 мбпс. Нема логика нели ?:)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Не мора да значи, кај мене често се случува да лета нетот многу повеќе него што треба со по 2-4 мегабајти во секунда.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.282
Незнам кој пакет го користиш, нити пак каква опрема имаш, НО длинк модемот (оние адсл2+ што се) максимално можат да подржат download до 24 мб, a рутерите томсон ст780 12мб download. Нема никаква логика ти да имаш 38 мб брзина. Не верувам дека во Македонија има линија што може да издржи повеќе од 10-12 мб.
Тоа тебе што ти дава вакви резултати е баг. Пробај, симни некој фајл (од download.com) па види со колку ќе го симнуваш. Ако имаш 20мб односно 38, тогаш download-ot треба да ти биде 2.5 мбпс односно 4.75 мбпс. Нема логика нели ?:)

Dlink max што може да извади е 8мбпс. Тој не е АДСЛ 2+.

Thompsonot е АДСЛ 2+ и негoва максимална брзина е 24мбпс.

За линија немај гајле, дури бев во тест на max си шибаше финo на 18мбпс.

Имам пријатели на Pirreli тераат со 10мбпс интернет и плус maxТВ некаде 4-5мбпс, значи 14-15мбпс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom