Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Промоцијата 150 мб некако не ја осеќам. 40/60 добивам на спидтест. Да им се јавувам или да ги оставам така, м?
Направи тест кон Телеком, Неотел, Телекабел. Тестот прави го преку LAN кабел.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Денеска Прилеп како е со Телекабел некако брзинава драстично намалена макс до 40 мб
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.119
Поени од реакции
783
Здраво дечки,
Да прашам дали е нешто до мене или пак е вообичаен проблем:
Кога спуштам поголеми фајлови (10-20-30+GB), и особено кога се повеќе такви фајлови кога се спуштаат одеднаш, интернетот мнооогу често ми паѓа. На секои 3-4 минути ќе сецне, ќе се дисконектира wi-fi-то на околу 15-30 секунди, па пак ќе се конектира.
За вообичаено користење секојдневно интернетот си е стабилен и ок, односно ова се случува само кога спуштам поголема количина податоци одеднаш.
Имам оптика од Телекабел 40/40, ама проблемов се случуваше и претходно кога имав кабелски интернет.
Рестартирања на рутерот не помагаат.
Сакав чисто да прашам дали некој од вас имал сличен проблем, дали е нешто до рутерот, или пак можеби телекабел си има некој механизам да ограничува преголемо "цицање" податоци.
Благодарам на секој совет или коментар однапред!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2021
Мислења
708
Поени од реакции
724
Здраво дечки,
Да прашам дали е нешто до мене или пак е вообичаен проблем:
Кога спуштам поголеми фајлови (10-20-30+GB), и особено кога се повеќе такви фајлови кога се спуштаат одеднаш, интернетот мнооогу често ми паѓа. На секои 3-4 минути ќе сецне, ќе се дисконектира wi-fi-то на околу 15-30 секунди, па пак ќе се конектира.
За вообичаено користење секојдневно интернетот си е стабилен и ок, односно ова се случува само кога спуштам поголема количина податоци одеднаш.
Имам оптика од Телекабел 40/40, ама проблемов се случуваше и претходно кога имав кабелски интернет.
Рестартирања на рутерот не помагаат.
Сакав чисто да прашам дали некој од вас имал сличен проблем, дали е нешто до рутерот, или пак можеби телекабел си има некој механизам да ограничува преголемо "цицање" податоци.
Благодарам на секој совет или коментар однапред!
Можно е од таму да имаат некој технички проблем од кај што ти го пуштаат интернетот.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Здраво дечки,
Да прашам дали е нешто до мене или пак е вообичаен проблем:
Кога спуштам поголеми фајлови (10-20-30+GB), и особено кога се повеќе такви фајлови кога се спуштаат одеднаш, интернетот мнооогу често ми паѓа. На секои 3-4 минути ќе сецне, ќе се дисконектира wi-fi-то на околу 15-30 секунди, па пак ќе се конектира.
За вообичаено користење секојдневно интернетот си е стабилен и ок, односно ова се случува само кога спуштам поголема количина податоци одеднаш.
Имам оптика од Телекабел 40/40, ама проблемов се случуваше и претходно кога имав кабелски интернет.
Рестартирања на рутерот не помагаат.
Сакав чисто да прашам дали некој од вас имал сличен проблем, дали е нешто до рутерот, или пак можеби телекабел си има некој механизам да ограничува преголемо "цицање" податоци.
Благодарам на секој совет или коментар однапред!
А да си го провериш (замениш) рутерот?
Затоа што и самиот пиша дека проблемот си го имал и со кабелскиот интернет....
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Дали некој знае кај е точно Телекабел Маџари наплатниот центар?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Работат ли во Маџари? Им звонев не ми се јави никој?
Работат ама од 08 до 20 часот. Сабота мислам дека до 17 часот а Недела не работат. Така нешто.
Појди на лице место.

А за техничка поддршка имаш 24/7 телефон 02-609-0-609.
Ако е зафатено или не одговараат нормално е тоа за Телекабел, треба само да бидеш поупорен од бик на пи*** и ќе ги добиеш, работат.
(За мобилната поддршка имаш 08 до 20ч 074-74-74-74.)
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
минатата година телекабел имаа некоја акција за халовин со 100мбпс за оптика која за жал не ја искористив, да не знае некој годинава дали ќе има нешто од тој тип?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom