Тајната на добрата пица

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Да, наместо лажичка шеќер, лажичка мед.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.674
Поени од реакции
5.697
Kako sto napisav vo Italijanska Original Pizza (Nasekade vo Evropa) vo testoto se stava samo:
Brasno Tip 00 (Brasnoto od KAM Market e odlicna zamena i e Najevtino vo Makedonija,provereno ) , Voda ,Sol,i Kvasec. i nisto drugo!!!!!
I ovie komentari pogore kako Med,Sejker i se ostalo zaboravete gi ako sakate Original i prekrasno custvo koga jadite.

A toa izgeda vaka:

Doajdaat prijateli kaj mene i gi pocestiv so pizza .Prijatelkata ja mavna za rekordno vreme i pocna da gleda v tavan. i da pocrvenuva vo liceto.Mazot i i vika "Zeno da ne sakas voda??"
Taa mu odgovara " Dosta be,kakva voda uzivam vo prekrasniov vkus i ako se napijam voda ce go isplakni vkusov"

E toa se vika ubanja.

Vi prativ videa vo predhodnite postovi pa mozi da vidite kako e meko testoto i kako se tegni super lesno.
A sto ce stavis gore na pizzata e ssedno(toa e po zelba) .Sepak Originalna Napoleatana pizza e Margarita(Testo,Sos od Domati,Basilikum,Maslinovo Maslo)
i Mozzarella(Testo,Sos od Domati,Basilikum;Maslinovo Maslo i Bivolska Mozzarela )

Eve vi Link od Najdobriot Italijanski Forum pa malku povece Citajte. http://laconfraternitadellapizza.forumfree.it/

A pecka mozi da si Poracate po internet primer Amazon,ili po nekoj sto odi vo Avstrija,Germanija,Italija i site EU zemji.

Kostaat od ca. 50-140 Evra i site se dobri ama najdobri se : G3 Ferrari (Barajte na Google
G10006) zato sto se od Nerjgosuvacku Celik (Nirosta) a drugite se od Prohrom.


pozdrav.
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Kako sto napisav vo Italijanska Original Pizza (Nasekade vo Evropa) vo testoto se stava samo:
Brasno Tip 00 (Brasnoto od KAM Market e odlicna zamena i e Najevtino vo Makedonija,provereno ) , Voda ,Sol,i Kvasec. i nisto drugo!!!!!
I ovie komentari pogore kako Med,Sejker i se ostalo zaboravete gi ako sakate Original i prekrasno custvo koga jadite.

A toa izgeda vaka:

Doajdaat prijateli kaj mene i gi pocestiv so pizza .Prijatelkata ja mavna za rekordno vreme i pocna da gleda v tavan. i da pocrvenuva vo liceto.Mazot i i vika "Zeno da ne sakas voda??"
Taa mu odgovara " Dosta be,kakva voda uzivam vo prekrasniov vkus i ako se napijam voda ce go isplakni vkusov"

E toa se vika ubanja.

Vi prativ videa vo predhodnite postovi pa mozi da vidite kako e meko testoto i kako se tegni super lesno.
A sto ce stavis gore na pizzata e ssedno(toa e po zelba) .Sepak Originalna Napoleatana pizza e Margarita(Testo,Sos od Domati,Basilikum,Maslinovo Maslo)
i Mozzarella(Testo,Sos od Domati,Basilikum;Maslinovo Maslo i Bivolska Mozzarela )

Eve vi Link od Najdobriot Italijanski Forum pa malku povece Citajte. http://laconfraternitadellapizza.forumfree.it/

A pecka mozi da si Poracate po internet primer Amazon,ili po nekoj sto odi vo Avstrija,Germanija,Italija i site EU zemji.

Kostaat od ca. 50-140 Evra i site se dobri ama najdobri se : G3 Ferrari (Barajte na Google
G10006) zato sto se od Nerjgosuvacku Celik (Nirosta) a drugite se od Prohrom.


pozdrav.
Добри критики има таа печката на Амазон, фала за советот.
Како што рече, вистинска пица се прави само од вода, брашно, сол и квасец.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не мора замена за брашното, има тип 00 на Дивела и уште една друга поефтина фирма ама немам користено од тоа.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.674
Поени од реакции
5.697
Добри критики има таа печката на Амазон, фала за советот.
Како што рече, вистинска пица се прави само од вода, брашно, сол и квасец.
Da ama podobra bese starata G3 Ferrari ama nazalost ja nema povejce osven kaj nekoi sto imaat uste zalihi a Ja ima i na Anazon (http://www.amazon.de/Optima-Pizza-Express-Napoli-Pizzamaker/dp/B002F9MZBG/ref=sr_1_4?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1427408054&sr=1-4&keywords=G3+Ferrari)

1.Starata Firma e odkupija ovie sto ja imaat sega.
2.Zakonot od Eu ne dozvoluva Pecki so povisoka temperatura od 250Stepeni za domasna upotreba.
Zatoa mnogumina gi prerabotuvaat!(Mu se menuva termostatot)

Jas imav srejca da nabavan Nova od Stariot model(Ja kupiv od eden tip sto ja dobli za podarok i 2 God mu bila zaboravena vo vizba)
I sega ima od gornata strana 2 Greaci namesto 1 i peci pizza za edno 70-85 Sec.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
549
Поени од реакции
544
Готово тесто за пица по можност од Фриком, кашкавал ајдамер има добар од 290 ден, малце кулен, печурки во кесичка, томатело(со додаток ориганце сол, шеќер) преубава пица
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
549
Поени од реакции
544
Дали некој знае како може дома да се замеси тесто како во пицеријата Џакомо многу добро тесто можам да кажам едно од подобрите што сум ги пробал


п.с. Исто така од КАМ е доста убаво тестото и многу е ефтино некаде околу 13 денари доаѓа едно тесто а може човек убаво да се најаде со тоа што ке искомпензира и ке ја направи малце побогата поради тоа што тестото е навистина ефтино за наши услови
 
Последно уредено:

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
@vouager за да не те бришам, а да не знаеш зошто, еве ќе ти кажам.
Ги напиша и кажа рецептите и тајните за добрата пица, ова ти е второ предупредување за исмевање на останатите. И за мене не е пица со готово тесто, можеби не е ни пица печена на струја вистинска пица за мој вкус ама тоа не ми дава за право секој член да го цитирам и да му викам дека е за жалење.

Смири доживљај и остави ги да се научат од желба, не од солење памет.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не мора замена за брашното, има тип 00 на Дивела и уште една друга поефтина фирма ама немам користено од тоа.
Каде го има ова брашно? Порано имам барано низ сите маркети и не го најдов.

Иначе најубава пица ми е со брашното на Кадино и Жито лукс.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Каде го има ова брашно? Порано имам барано низ сите маркети и не го најдов.

Иначе најубава пица ми е со брашното на Кадино и Жито лукс.
Од Карфур го земав, па го снема едно време и таму и во Веро. Тоа и едно друго ми носеа од Грција, сега пак го видов.
Не може да ми текне името на фирмата на "Д" беше, го има во Тинекс и Веро, мислам српска фирма е и имаат повеќе видови на брашно. Они имаат исто меко брашно и е околу 45 денари, побарај го тоа. Портокалова му е амбалажата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Од Карфур го земав, па го снема едно време и таму и во Веро. Тоа и едно друго ми носеа од Грција, сега пак го видов.
Не може да ми текне името на фирмата на "Д" беше, го има во Тинекс и Веро, мислам српска фирма е и имаат повеќе видови на брашно. Они имаат исто меко брашно и е околу 45 денари, побарај го тоа. Портокалова му е амбалажата.
Ова?

psenicno brasno tip 400 meko.jpg
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Тоа. :) Сигурно ќе е многу подобро тестото и многу помеко. Опција за тип 00. Ќе го пробам и јас утре за да не биде само муабет со претпоставки.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како што гледам на веб страната на фирмата, тип 00 за пици им е со виолетово пакување. :unsure:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Како што гледам на веб страната на фирмата, тип 00 за пици им е со виолетово пакување. :unsure:
Ама не сум го начекала кај нас по рафтовите, затоа реков ова како замена дека сепак е меко брашно и е подобра опција од обичното тип 400. Можеби доправа ќе почнат да го носат ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom