Татко пијаница - наследно?

Член од
5 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
3
нов сум на форумов, незнаев кај да ја поставам темава али мислам дека е соодветен борд
епа вака, имам 16 години и татко пијаница ама пијаница пијаница
премногу лош карактер си има човеков, секој ден ќе си дојдеше дома пијан ќе ја натепаше мама и така ден за ден, сите комшии му го имаа стравот и со години така ништо не се превземаше и тоа па тоа секој ден и незнам како еден ден се деси шо се деси дојде спасот на мои 10 години се преселивме со на мама родителите, а човеков до ден денес е истиот и се нема ни малце сменето, највеќе ме растажуе фактот шо никогаш нема да се смени, ќе пие секој ден додека постои и засекогаш ќе остане истиот и никогаш нема да имам прилика да зборувам сонего како син со татко.Да он работи оди странство и ми купуе облека и ме снабдуе со пари јесте дека тоа ме прави до негде среќен ама премногу би сакал да имам татко на место и се би дал за да го сменам ама колку и да пробувам едноставно се е залудно..
Е сеа, највеќе од се ме плаши тоа што дека ќе постанам и ја како него и ќе се влечам по кафани секој ден запиен ќе си идам дома и ќе ја тепам жена ми без причина.
Али моментално побитно ми е он да се смени, а јас мислам дека ако одам против себе дека нема да станам како него, реално алкохолот не ме влече ама има премногу други лоши особини шо дефинитивно ќе ги наследам.
Епа луѓенца ваши мислења дали може да се смени човеков и како?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може да се смени ако побара стручна помош а познавајќи ги луѓето што живеат на тие простори, тешко. Пијаници што се истураат на жена и деца се најдолниот шлајм на општеството и негова среќа е што тлеел во држава како депонијата.

Батали го него, гледај ти да станеш стабилен човек, да си ги исполниш животните цели и да не оставаш ништо да те мачи. Со самото тоа што бараш помош превентивно а не ти е ништо уште од старт си поголем маж од него. Не е проблем од време на време да се напиеш, ако немаш ништо што те мачи одвнатре или нерешен проблем, нема да си таков.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
нов сум на форумов, незнаев кај да ја поставам темава али мислам дека е соодветен борд
епа вака, имам 16 години и татко пијаница ама пијаница пијаница
премногу лош карактер си има човеков, секој ден ќе си дојдеше дома пијан ќе ја натепаше мама и така ден за ден, сите комшии му го имаа стравот и со години така ништо не се превземаше и тоа па тоа секој ден и незнам како еден ден се деси шо се деси дојде спасот на мои 10 години се преселивме со на мама родителите, а човеков до ден денес е истиот и се нема ни малце сменето, највеќе ме растажуе фактот шо никогаш нема да се смени, ќе пие секој ден додека постои и засекогаш ќе остане истиот и никогаш нема да имам прилика да зборувам сонего како син со татко.Да он работи оди странство и ми купуе облека и ме снабдуе со пари јесте дека тоа ме прави до негде среќен ама премногу би сакал да имам татко на место и се би дал за да го сменам ама колку и да пробувам едноставно се е залудно..
Е сеа, највеќе од се ме плаши тоа што дека ќе постанам и ја како него и ќе се влечам по кафани секој ден запиен ќе си идам дома и ќе ја тепам жена ми без причина.
Али моментално побитно ми е он да се смени, а јас мислам дека ако одам против себе дека нема да станам како него, реално алкохолот не ме влече ама има премногу други лоши особини шо дефинитивно ќе ги наследам.
Епа луѓенца ваши мислења дали може да се смени човеков и како?
Тешко е душичко да се смени некој ако он самиот нема воопшто таква намера....така да, останува на тебе да извлечеш поука од твоето тешко, на жалост, детство....и да бидеш сосема поинаква личност од него.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Алкохоло не ги праве луѓето злобни и агресивни. Туку обратно е. Агресивните луѓе сакаат да пијат алкохол.
Јас имам другар пијаница првокласен пар екселанс. Ама уопште нема агресија ни злоба кај него коа е пијан. Туку баш е голем заебант и шегобиец. Тоа е до душата. Менталните карактеристики не се наследни.
Автоматски споено мислење:

Може да се смени ако побара стручна помош...
Give me a break. Такозваната стручна помош само стручно ги доупропастува луѓето. Едино шо може да помогне на некој е да го направе зомби.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Алкохоло не ги праве луѓето злобни и агресивни. Туку обратно е. Агресивните луѓе сакаат да пијат алкохол.
Јас имам другар пијаница првокласен пар екселанс. Ама уопште нема агресија ни злоба кај него коа е пијан. Туку баш е голем заебант и шегобиец. Тоа е до душата. Менталните карактеристики не се наследни.
Автоматски споено мислење:


Give me a break. Такозваната стручна помош само стручно ги доупропастува луѓето. Едино шо може да помогне на некој е да го направе зомби.
Не дроби, има разлика од рандом со купена диплома од Бардовци и психијатар од класата на Марцикиќ и Стефановски итн. Туку речи 50% од тие Македонци што ќе отидат на психијатар мислат дека нема поента затоа што не сакаат да си погледнат во проблемите кои им се посочени и најлесно им е земи ги апчињата.

Мене првиот ми излечи таква страшна фобија што ми иде до ден денес да му плаќам како благодарност ама затоа прво морав да решам еден проблем од кој бегав и не беше вооошто лесно.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не дроби, има разлика од рандом со купена диплома од Бардовци и психијатар од класата на Марцикиќ и Стефановски итн. Туку речи 50% од тие Македонци што ќе отидат на психијатар мислат дека нема поента затоа што не сакаат да си погледнат во проблемите кои им се посочени и најлесно им е земи ги апчињата.

Мене првиот ми излечи таква страшна фобија што ми иде до ден денес да му плаќам како благодарност ама затоа прво морав да решам еден проблем од кој бегав и не беше вооошто лесно.
Е ај кажи која е таа фобија и проблем од кој си бегала коа веќе ги спомна?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Е ај кажи која е таа фобија и проблем од кој си бегала коа веќе ги спомна?
Мајката, да не сакаш да ти кажам и трансакциска сметка, број на каросерија и ЕЗБО? Тоа е меѓу мене и него.

Ако си со мантра дека такви лекари се само за апови или си одел на мала речица репрезент или си ко пензионерине што земаат по 15 апчиња за циркулација наместо да пропешачат навечер.

Во северната депонија еден куп ствари се изместени од колосек, затоа имаш вакви проблеми и дете што страда интерно како членот и сега живее во страв да не е ист како татко му.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мајката, да не сакаш да ти кажам и трансакциска сметка, број на каросерија и ЕЗБО? Тоа е меѓу мене и него.

Ако си со мантра дека такви лекари се само за апови или си одел на мала речица репрезент или си ко пензионерине што земаат по 15 апчиња за циркулација наместо да пропешачат навечер.

Во северната депонија еден куп ствари се изместени од колосек, затоа имаш вакви проблеми и дете што страда интерно како членот и сега живее во страв да не е ист како татко му.
Мешаш баби и жаби. Пијаници од секогаш имало и ќе има. Нема врска со северната ни со фирмоската македонија.
Сама ако не се соочеш со свој проблем никаков јебани "психијатар" неможе да ти помогне. Ти си само добила психолошка насока како да се соошеч со себе. А тоа нема врска со стручност, туку со човечка интелегенција која нема веза со образованието...
...Иначе сум со мантра која ја користам у медитација. Коа веќе ја спомна, мада појма немаш ти шо е тоа мантра...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ти си само добила психолошка насока како да се соошеч со себе. А тоа нема врска со стручност, туку со човечка интелегенција која нема веза со образованието...
...Иначе сум со мантра која ја користам у медитација. Коа веќе ја спомна, мада појма немаш ти шо е тоа мантра...
:pos: немало везе со стручност бе. Ај у реду е, немој да си побарал друг пат помош од механичар, водоводџија, кај и да имаш проблем. Дај си сам насока каде е проблемот со IQ 250 што го имаш и реши си го.

Добро е Џови, прав си ајде и онака постот ми беше за да го сфати некој што треба, Роки Балбоа ликови како тебе нормално е да не страдаат од ништо и да не им треба никаква помош.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нема да се смени ликот и ваквите тешко го прифаќаат проблемот, а мислат дека другите се проблем и не сакаат да побараат решение. Нели балкански менталитет.
Психијатар може да помогне, ама ако сакаш да го решиш проблемот.

Го знаеш каков е твојот татко, свесен си дека не е убаво да го следиш, знаеш како е да се има таков член во фамилија и напротив треба да бидеш подобар од него.
За наследно може има некоја генетска компонента, но и децата учат од родителите додека се помали, а после тоа се тоа им се рефлектира кога ќе пораснат. Обично оние со цврст карактер се поинакви.

Агресивен може да биде секој, не само алкохоличар.
На еден другар татко му беше агресивен, ама само за членови на фамилија, а за останатите добар. На вакви само ќотек, десет пати удри еднаш број. Кога ќе се сетам уште што не и праваше еј, а и уште психички и физички го малтетира.

Другарот веќе има своја фамилија и мми вика дека веќе не се замара со него, но ене не го како што слушнав дека и полека оди по тој пат. Не во големи количини, помлад е и издржува, но како да има некоја мака, често оди по кафани, цела ноќ не се прибира, од работа не си доаѓа дома и што заработи прво ќе се почасти сам, па после за друго. Не дека е забрането ова, ама тоа да не е преку еден ден.
Со тек на време тоа и ќе стне се почесто, ќе почне секој ден, па може и на работа итн.

Гадна работа е ова алкохолот.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
:pos: немало везе со стручност бе. Ај у реду е, немој да си побарал друг пат помош од механичар, водоводџија, кај и да имаш проблем. Дај си сам насока каде е проблемот со IQ 250 што го имаш и реши си го.
Еваа сеа не да мешаш баби и жаби, незнам како да кажам. Познавање на психа и занат се тотално различни универзуми. Занат се уче. Психа не се уче. Се запознава. За жал твоја не се уче теоретски. Туку не е битно ај.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
нов сум на форумов, незнаев кај да ја поставам темава али мислам дека е соодветен борд
епа вака, имам 16 години и татко пијаница ама пијаница пијаница
премногу лош карактер си има човеков, секој ден ќе си дојдеше дома пијан ќе ја натепаше мама и така ден за ден, сите комшии му го имаа стравот и со години така ништо не се превземаше и тоа па тоа секој ден и незнам како еден ден се деси шо се деси дојде спасот на мои 10 години се преселивме со на мама родителите, а човеков до ден денес е истиот и се нема ни малце сменето, највеќе ме растажуе фактот шо никогаш нема да се смени, ќе пие секој ден додека постои и засекогаш ќе остане истиот и никогаш нема да имам прилика да зборувам сонего како син со татко.Да он работи оди странство и ми купуе облека и ме снабдуе со пари јесте дека тоа ме прави до негде среќен ама премногу би сакал да имам татко на место и се би дал за да го сменам ама колку и да пробувам едноставно се е залудно..
Е сеа, највеќе од се ме плаши тоа што дека ќе постанам и ја како него и ќе се влечам по кафани секој ден запиен ќе си идам дома и ќе ја тепам жена ми без причина.
Али моментално побитно ми е он да се смени, а јас мислам дека ако одам против себе дека нема да станам како него, реално алкохолот не ме влече ама има премногу други лоши особини шо дефинитивно ќе ги наследам.
Епа луѓенца ваши мислења дали може да се смени човеков и како?
ecstasy < kanabis < amfetamin < alkohol < barbiturati < nikotin < kokain < heroin

Како што гледаш алкохолот има поголема зависност од 3 дроги, а цигарите се блиску до кокаинот.

Генетска предиспозиција можеш да имаш само на слаб карактер, а не и на зависност на алкохол. Обично слабиот карактер во тешки околности резултира со тешка зависност.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мене првиот ми излечи таква страшна фобија што ми иде до ден денес да му плаќам како благодарност...
Очигледно дека те направил зомби. Нека поминат празниците и одма да си му платила за овај месец. И немој да си пропуштила месец без да му платиш. Плати мууууу. Плаааати мууууууу......
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Очигледно дека те направил зомби. Нека поминат празниците и одма да си му платила за овај месец. И немој да си пропуштила месец без да му платиш. Плати мууууу. Плаааати мууууууу......
Поарно зомби да ме направи отколку да бркам администратори по форум да ми отклучат некаква си тема за да контаминирам.

А и со самото тоа што се исмеваш со психичка опструкција кај човек јасно говори и пред другите што човек си, не ми сеириш мене, се бламираш пред другите.

До утре можеш да ме цитираш ако сакаш, јас такви постови пишав за детево зошто се гледа дека ќе разбере нешто, за вас друштво Роки Балбоа на форумов знам дека се е глупо и наивно и не ни очекувам нешто да ви впие хемисферата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom