"Талат Џафери" - технички премиер на РсМ од 28 јануари !

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Нема ништо смешно во ова.
Гледам дека некои ја заборавиле 2001ва.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Се е сјебано од 2001 со рамковниот договор, ништо друго не ја дупи државата освен тоа. Нит ни се криви амерканциве, ниту ЕУ, ниту русиве... само тој ебан рамковен договор.

Оваа држава не треба да постои, најпаметно е да ја поделат и овој дел што остана... нека го земат пола албанциве, пола бугариве и конечно да заврши приказната Македонија вечна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.851
Војната во 2001 ја добија Македонците, но САД нè натера на капитулација така што Аљи e никој и ништо без САД. По ова следува дека Калето владее со Македонија и тоа назначува сè.
...точно така! бевме присилени за капитулација, да се извлечат и америчките воени инструктори од Арачиново и други припадници платеници од ЕУ, никогаш да не се заборави ова фотографија, циркус, срам невиден во светската историја!


250px-Izvlekuvanje-Aracinovo.jpg

Очекуваш да кажам дека дпне шиптаpска е помалку шиптаpска од сдс шиптаpска или?
Не знам што ми го покажуваш ова, факт е дека дпне го амнестираше учк а потоа и го одбра таљат за министер за одбрана, а притоа дпне треба да бидат "патриотите"
...кога човек е принуден да чува бесно куче дома, мора да го чува, оти така му наредиле посилните, но изгледа не правиш разлика, едно е да го чуваш бесното куче под контрола, а друго да го имаш бесното куче без контрола, онака пуштено поради сопствен интерес да се остане на власт!
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.956
Ne decki, bidete realni, Makedoncite ja izgubija vojnata 2001. godina, i kako rezultat na toa, potpisaa kapitulantski dogovor narecen Ohridski. Sve drugo kazano e tipicno samozamajuvanje. Sto e najtragicno, drzava so resursi, vojska, policija i institucii, izgubija od, ne se ni teroristi, bi kazal izvidnici, so lesno oruzje. Takov blam ne veruvam deka nekoja drzava vo svetot doziveala.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Ne decki, bidete realni, Makedoncite ja izgubija vojnata 2001. godina, i kako rezultat na toa, potpisaa kapitulantski dogovor narecen Ohridski. Sve drugo kazano e tipicno samozamajuvanje. Sto e najtragicno, drzava so resursi, vojska, policija i institucii, izgubija od, ne se ni teroristi, bi kazal izvidnici, so lesno oruzje. Takov blam ne veruvam deka nekoja drzava vo svetot doziveala.
Cisto proceduralno. Izgubivme politicki a ne voeno, sto na krajot i ne menuva mnogu, no sepak dobro e da se znae.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.749
Поени од реакции
6.492
Ne decki, bidete realni, Makedoncite ja izgubija vojnata 2001. godina, i kako rezultat na toa, potpisaa kapitulantski dogovor narecen Ohridski. Sve drugo kazano e tipicno samozamajuvanje. Sto e najtragicno, drzava so resursi, vojska, policija i institucii, izgubija od, ne se ni teroristi, bi kazal izvidnici, so lesno oruzje. Takov blam ne veruvam deka nekoja drzava vo svetot doziveala.
,,Извидниците" беа поддржани од НАТО што ги помагаше, а нас нè попречуваше во нивното ефективно елиминирање.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.310
Ali bitno kjaureto ostana 22 godini da si gi lize ranite od vojnata... dosega nieden politicki subjekt vklucuvajki go i grujo so absolutno mnozinstvo ne pobara revizija na ohridskiot dogovor. Problemite sto gi sozdade postarata generacija se metat pod tepih, za da gi cisti pomladata generacija... koja sto nema ni da postoi kako sto trgnala rabotava.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Ali bitno kjaureto ostana 22 godini da si gi lize ranite od vojnata... dosega nieden politicki subjekt vklucuvajki go i grujo so absolutno mnozinstvo ne pobara revizija na ohridskiot dogovor. Problemite sto gi sozdade postarata generacija se metat pod tepih, za da gi cisti pomladata generacija... koja sto nema ni da postoi kako sto trgnala rabotava.
Kako si ja zamisluvas taa revizija na ohridskiot dogovor, da mi e da znam.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ali bitno kjaureto ostana 22 godini da si gi lize ranite od vojnata... dosega nieden politicki subjekt vklucuvajki go i grujo so absolutno mnozinstvo ne pobara revizija na ohridskiot dogovor. Problemite sto gi sozdade postarata generacija se metat pod tepih, za da gi cisti pomladata generacija... koja sto nema ni da postoi kako sto trgnala rabotava.
Каква црна ревизија!
Па буквално секој од албанските сдСсм-дпСмне за секој мандат им даваше повеќе и повеќе од веќе зацртаното со Охридскиот Договор!

Па не добија они закон за знамиња во Охрид! Како што не добија ни застарување на Хашките случаи, ни закон за промена на имиња на улици, ни закон за двојазичност, ни закон за територијална поделба, ни закон за неплаќање струја, ни закон за дивеење без закон.. итн до бескрај!

Овоа право и сила им го дадоа курто и мурто, и нивните ретардирани гласачи пост 2001!!
Автоматски споено мислење:

Едит: ние треба да плачеме по Охридскиот Договор таков како што беше…
А не ревизија да бараш!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
ајде Конкретно, како ОДИ постапката за Технички Премиер ???
Колку предлози, кој може да предлага, собрание ли го Гласа или Мисирска Влада го наименува ???
Може ли пратеници од опозиција да предложат и ДРУГ против-кандидат ( еве нека биде од СДС) па да има Гласање во Собрание ??
Нереално изгледа,но ако Падна предлогот на ЛОГА за амнестија можеби и ова може да Падне...
Е сега Друго е ако Брдото го притисне другиот кандидат да се откаже од здравствени причини:cool:
И ПРАВНО, прво треба ТаЉат да поднесе оставка од Спикер на Парљамент, после да биде кандидат за Премиер
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
Очекуваш да кажам дека дпне шиптаpска е помалку шиптаpска од сдс шиптаpска или?

Не знам што ми го покажуваш ова, факт е дека дпне го амнестираше учк а потоа и го одбра таљат за министер за одбрана, а притоа дпне треба да бидат "патриотите"
Бране 1997/8 го Уапси градоначалникот на Тетово заради истакнување албанско знаме, а МВР при демострациите во Мала Речица употреби вистински куршуму и застрела еден демонстрант.. но бргу потоа добивме СМЕТКА со КАМАТА
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Се е сјебано од 2001 со рамковниот договор, ништо друго не ја дупи државата освен тоа. Нит ни се криви амерканциве, ниту ЕУ, ниту русиве... само тој ебан рамковен договор.

Оваа држава не треба да постои, најпаметно е да ја поделат и овој дел што остана... нека го земат пола албанциве, пола бугариве и конечно да заврши приказната Македонија вечна.
Истото го сака и моменталната политичка структура(естаблишментот) за да се покаже дека "еве оваа мултинационална држава не функционира, да ги поделиме)

Ти го разбирам гневот, и крикот што го извикуваш со коментаров.

Ама не знам дали 100% се согласувам со гледиштето дек рамковниот договор е the ultimate big bad scary nuclear bomb која ја уништи државата.

Јас мислам дека срозувањето на владеењето на правото ја уништи државата а најголемо кршење на уставниот и правниот поредок на државата се случи после 2017-та.

Борбата мора да биде во минимум два-три фронта:
  • да се сузбие и сруши моменталниот политички естаблишмент(СМРДСМ, ДПНЕ, ЉЕВИЦ, ДУИ(сите сепаратистички албански партии - практично сите албански партии)
  • да се ослободи народот од менталното(комуњарското) и животното ропство(многу луѓе им должат на партиите за вработување итн, па државата е најголемиот работодавач тука да му се сневиди)
  • да се најдат/создадат политички опции кои се строго решени да воспостават македонска држава со владеење на правото почнувајќи од поништување на се од 2017 та наваму(зашто се е нелегално)
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Истото го сака и моменталната политичка структура(естаблишментот) за да се покаже дека "еве оваа мултинационална држава не функционира, да ги поделиме)

Ти го разбирам гневот, и крикот што го извикуваш со коментаров.

Ама не знам дали 100% се согласувам со гледиштето дек рамковниот договор е the ultimate big bad scary nuclear bomb која ја уништи државата.

Јас мислам дека срозувањето на владеењето на правото ја уништи државата а најголемо кршење на уставниот и правниот поредок на државата се случи после 2017-та.

Борбата мора да биде во минимум два-три фронта:
  • да се сузбие и сруши моменталниот политички естаблишмент(СМРДСМ, ДПНЕ, ЉЕВИЦ, ДУИ(сите сепаратистички албански партии - практично сите албански партии)
  • да се ослободи народот од менталното(комуњарското) и животното ропство(многу луѓе им должат на партиите за вработување итн, па државата е најголемиот работодавач тука да му се сневиди)
  • да се најдат/создадат политички опции кои се строго решени да воспостават македонска држава со владеење на правото почнувајќи од поништување на се од 2017 та наваму(зашто се е нелегално)
А кој ќе се бори за овие фронта?

Нели гледаш дека политиката е сведена на бизнис, си се држат меѓусебе (СДСМ, ДПМНЕ, ДУИ) за да им врти парата низ фирмите што ги поседуваат и да не лежат во затвор заради криминалот што го прават овде.

Единствена капка надеж остана само во Левица, се додека ги гласате СДСМ и ДПМНЕ ќе си тераме вака уште долго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom