"Талат Џафери" - технички премиер на РсМ од 28 јануари !

Член од
9 декември 2012
Мислења
825
Поени од реакции
893
Поранешниот воен дезертер од АРМ и припадник на терористичката УЧК, Таљат Џафери,
кој актуелно ја окупира позицијата претседател на Собранието на Република Македонија,
на која дојде преку пуч организиран од владата на САД преку нивната испостава на Кале,
како и неколку амбасади на земји членки на ЕУ, ќе биде и технички премиер на влада задолжена да ги
организира наредните парламентарни (и претседателски) избори.

Во случај некоја од поголемите парламантарни партии да одлучи да го бојкотира вториот круг на претседателските
избори и на тој начин создаде уставна криза, Таљат Џафери привремено би ја извршувал и функцијата Претседател на Република Македонија.

Имало ли во историјата на Македонија, временски период кога овие три клучни политички позиции биле во
рацете на една личност?

Има! Александар Велики имал такво властодржие. Римските цезари, румелијските цареви,
османлиските султани, југословенските и бугарски цареви...

И Таљо Велики.

Терористот, дезертерот, модераторот на Струшките вечери на поезијата кога требаше да се носат законите за бранителите на Македонија во Татковинската Војна од 2001, која ја заборавивме како да била пред 200 години.

Законската обврска да имаме “техничка влада“ пред секои избори е самопризнание на македонското општество дека не сме способни да организираме избори на нормален начин, а истите да бидат кредибилни и признати од политичките чинители.

Ние сме една смејурија од држава, а од ден во ден и од народ, за кој не сум сигурен дека заслужува држава.

Прегледај го приврзокот 400410
Брат како ги поврза сите три функции во една , жити се.
Претседател
Влада
Собрание
Претседател на собрание може да смени претседател,во случај на Не дај боже настан, ама каде го поврза Претседателот со влада и собрание, тој дел не ми е јасен. Ако можеш да го образложиш.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.381
Поени од реакции
4.764
Како бе почнувајќи од ЉуБчо..?!
А тој пред него со кадрите, што еве сега наполнија 300 страни у темана за Вања?!
Да не не го рачунаме, м?
Се извинувам... Како можев да го заборавам бубуљичавиот.
... И тој Алцхајмер да ти бил евреин...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.285
Добро е да се напомене дека дпне го отвори балот, прво со амнестија на терористите а после со ставање на терорист за министер на одбрана
Dobro e da se napomene i deka pojma nemas :sneaky:.
Screenshot_20231208-201521_Chrome.jpg
 
Член од
24 март 2023
Мислења
13
Поени од реакции
41
Претседател на собрание може да смени претседател,во случај на Не дај боже настан, ама каде го поврза Претседателот со влада и собрание, тој дел не ми е јасен. Ако можеш да го образложиш.
Устав на Република Македонија

Член 82
Во случај на смрт, оставка, трајна спреченост да ја врши функцијата или престанок на мандатот по сила на Уставот, до изборот на нов претседател на Републиката, функцијата претседател на Републиката ја врши претседателот на Собранието.

Член 80
Претседателот на Републиката се избира на општи и непосредни избори, со тајно гласање, за време од пет години.

Член 81
За претседател (во вториот круг) е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе од половината избирачи.


Уставот предвидел мандат од 5 години и ниту ден повеќе.
За да се избере нов претседател, потребно е да излезат на гласање 50% +1 од запишаните избирачи (во 2020 оваа бројка беше околу 900.000).
Ако СДС или ДПНЕ одлучат да бојкотираат, овој цензус не би се исполнил и вториот круг претседателски избори би пропаднал, па Таљат ќе продолжи да ја врши таа функција до повторување на изборите. Или на неодредено, ако на пример, се воведе вонредна состојба заради некоја причина.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
960
Поени од реакции
3.893
Очекуваш да кажам дека дпне шиптаpска е помалку шиптаpска од сдс шиптаpска или?

Не знам што ми го покажуваш ова, факт е дека дпне го амнестираше учк а потоа и го одбра таљат за министер за одбрана, а притоа дпне треба да бидат "патриотите"
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.285
Очекуваш да кажам дека дпне шиптаpска е помалку шиптаpска од сдс шиптаpска или?

Не знам што ми го покажуваш ова, факт е дека дпне го амнестираше учк а потоа и го одбра таљат за министер за одбрана, а притоа дпне треба да бидат "патриотите"
Ne, sakam da ti kazam deka pojma nemas.
I toa so slika za da ne se macam da pisam ili da se objasnuvam :toe:
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
960
Поени од реакции
3.893
Член од
9 декември 2012
Мислења
825
Поени од реакции
893
Уставот предвидел мандат од 5 години и ниту ден повеќе.
За да се избере нов претседател, потребно е да излезат на гласање 50% +1 од запишаните избирачи (во 2020 оваа бројка беше околу 900.000).
Ако СДС или ДПНЕ одлучат да бојкотираат, овој цензус не би се исполнил и вториот круг претседателски избори би пропаднал, па Таљат ќе продолжи да ја врши таа функција до повторување на изборите. Или на неодредено, ако на пример, се воведе вонредна состојба заради некоја причина.
Ајде види пак на Википедија, Мосад, ЦИА маму им ебам, КГБ новиот Мекдоналдс во Русија и прочитај во Македонија колку проценти треба.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Македонците го продадоја кучата уште 2001ва. 22 години живееме во туѓа држава раководена од туѓинци, веќе ништо не ме чуди. Можеше да биде рај, а ја претворија во пекол. Не заслужува да постои, нека се самоукине.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Уставот предвидел мандат од 5 години и ниту ден повеќе.
За да се избере нов претседател, потребно е да излезат на гласање 50% +1 од запишаните избирачи (во 2020 оваа бројка беше околу 900.000).
Ако СДС или ДПНЕ одлучат да бојкотираат, овој цензус не би се исполнил и вториот круг претседателски избори би пропаднал, па Таљат ќе продолжи да ја врши таа функција до повторување на изборите. Или на неодредено, ако на пример, се воведе вонредна состојба заради некоја причина.
нели тогаш нема да е претседател на Собранието?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.285
Нема да кажам дека немаш појма туку дека ги имаш промашено датумите за точно 8 месеци

Прегледај го приврзокот 400415

A sto imam tocno promaseno?
Ova e amnestija, normalna rabota posle zavrsuvanje na vojna, posebno ako se zemi deka ja izgubivme. Druga rabota sto togas imase zaednicka vlada vo koja bea i VMRO i SDSM. Sto ocekuvavte deka pri izgubena vojna nekoj ke gi sudi teroristite?
Poentata na koja sakam da ti ukazam e deka nastrana amnestijata, kako normalen proces pri prekin na voeni dejstvija, SDSM e taa koja prva koalicirase so bivsi teroristi, prva gi primi vo vlada. Amnestijata znaci deka nema sudski da se gonat, ne deka mora da bidat vo vladeackata koalicija. Ova ne znaci deka VMRO se cvekinja za mirisanje, daleku od toa, no prva go otvori balot SDSM.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Од дезертер до премиер. Многу е просперитетен.
Не сфаќам зошто ве изненадува. Командантот држеше 2 клучни позиции во државава во 2 различни влади, ја разбира и војната и политиката така да логичен избор на БДИ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.285
Не сфаќам зошто ве изненадува. Командантот држеше 2 клучни позиции во државава во 2 различни влади, ја разбира и војната и политиката така да логичен избор на БДИ.
Rabotata koj prv pocna :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom