Таен проект на власта за обработка на новинари

Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Ма, какви се фабрики не функционираат во политичката сфера на државата ни. Штета што тој потенцијал го немаме во стопанството и економијата како многу посуштествени сфери. Хипокризијата во политичките кулоари не е заокружена само со политичарите. Еднаш имам спомнато дека новинарите се многу поопасни од политичарите, зашто покрај политичките амбиции тие имаат и реторички умеења, ја владеат пропагандата. А што аир од тие умеења , ако не си ги наплатат од оние кои имаат средства и моќ, а немаат способности?
Интересна ситуација во секој случај, мајсторка представа пред народот публика. Но, наместо да го болат рацете од аплаудирање, народот треба за земе стап и да ја расчисти сцената!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да време не е во сопственост на ВАЦ ама е сопственост на Велија Рамковски со што автоматски е партиски обоен.
Ваков проект јас сум сигурен дека не е сега измислен туку дека постоел од поодамна, и не само од оваа власт туку и од сите досега. Па треба ептен да бидеш глупав за да не сфатиш дека секоја политичка партија си има одредени новинари кои им се доста приврзани,а и кои за возврат добиваат портпоралско место, па дури у џип. Немам ништо против никоја телевизија, против никој новинар,а и против никоја партија. Ама за КАНАЛ 5 можам да кажам дека толку многу се гледа дека се вклучени во сево ова, што епитетот -партија блиска до власта- некако највеќе им одговара.
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Како може да е нормално новинар претходно да добива информации кои прашања да ги поставува и да знае кои ќе бидат одговорите.

Pa normalno e...kako da ne e.Ti gledashe amerikancine shto pravea koga imaa "embedet"novinari,pa prashanjata vo centarot vo Katar...chista nameshtaljka.
Sekoja vlast na sekade si pravi da im e se po kejf,i tuka nema shto.Zatoa ima provladini vesnici,opozicioni i nekakvi si nezavisni koj izleguvaat pak vo kalapite na dvete glavni strui.
Nezavisnost ne postoi ama nikade.Ima za toa nekolku prichini...vidi ja sopstvenosta na vesnicite i tv kukite vo svetot.Berluskoni Italija...a da ne recham za evrejon shto ima se i seshto.
I taa novinarkata shto ja chuvaa vzatvor zaradi aferata so shpijunkata od CIA
pisheshe ubajni za Bush.
kaj nas e problem shto site se "nezavisni",a vo stvarnost se epten zavisni.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
venera001 напиша:
Еднаш имам спомнато дека новинарите се многу поопасни од политичарите, зашто покрај политичките амбиции тие имаат и реторички умеења, ја владеат пропагандата. А што аир од тие умеења , ако не си ги наплатат од оние кои имаат средства и моќ, а немаат способности?
Интересна ситуација во секој случај, мајсторка представа пред народот публика. Но, наместо да го болат рацете од аплаудирање, народот треба за земе стап и да ја расчисти сцената!
Гордана Стошиќ е една од оние што навистина добро си го наплатуваат и од секогаш си го наплатувала трудот. Единствен „мајстор” за такви активности. Меѓу другото, еден од ретките во редовите на владејачката партија која има го има брането својот магистерски труд на тема комуникација мегју луѓето.
Кој и е крив на опозицијата што не знае да води доволно добра пропагандна војна? Зарем уште ќе мавтаме само со знамиња по митинзи и ќе се удираме в гради со тоа колкумина се собрале на митинзите и јавните собири? Кога веќе еднаш конечно опозицијата ќе сфати во кое време живее и ќе си ги прилагоди своите активности на тоа пшоле кон современите текови?
Инаку со радикалистички ставови како цитираниов, сметам дека не се стасува далеку, неприлагодено звучи многу, не барем кон денешницата и желбата на народот.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Итар Пејо од Мариово напиша:
Како може да е нормално новинар претходно да добива информации кои прашања да ги поставува и да знае кои ќе бидат одговорите.

Pa normalno e...kako da ne e.Ti gledashe amerikancine shto pravea koga imaa "embedet"novinari,pa prashanjata vo centarot vo Katar...chista nameshtaljka.
Sekoja vlast na sekade si pravi da im e se po kejf,i tuka nema shto.Zatoa ima provladini vesnici,opozicioni i nekakvi si nezavisni koj izleguvaat pak vo kalapite na dvete glavni strui.
Nezavisnost ne postoi ama nikade.Ima za toa nekolku prichini...vidi ja sopstvenosta na vesnicite i tv kukite vo svetot.Berluskoni Italija...a da ne recham za evrejon shto ima se i seshto.
I taa novinarkata shto ja chuvaa vzatvor zaradi aferata so shpijunkata od CIA
pisheshe ubajni za Bush.
kaj nas e problem shto site se "nezavisni",a vo stvarnost se epten zavisni.
Но забораваш да кажеш дека тоа беше голема АФЕРА и голема прашина се крена околу тоа и никој не рече па што има врска него се истражуваше...
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Nikoj ne mozhe da gi promeni rabotite vo svetov vo taa svera,edinstveno shto se mozhe e da im se dozvoli javno da rabotat.Treba da se prekine so
nezavisnost kako pokrivka za novinarite.Ako se nezavisni,tie nikogash nema da prodadat nitu eden zbor.Zavisni ...bar ke znaeme shto chitame i od kogo.
I drugo mnogu povazhno e da se napravi edna masovna kampanja za etikata vo novinarstvoto.Novinarot ne e politichar,ne mozhe nekojsi novinar da mu nametnuva politichki stavovi na gragjanite.Toa treba da im se zabrani so zakon.Novinarite se da informiraat.Tie ne se nitu da komentiraat,se pravat za se i seshto struchni.Komentatorite mozhat samo da bidat od luge koj bile vo taa pozicija ili koj se stremat da bidat-novinarite se samo da go prenesat toa
jasno i tochno.Kaj nas duri imashe neobjavena vojna megu novinari i politichari.Ljupcho go izedoa...istite tie Branko bog go pravea.I se vide ...za zaslugite vo lepeshkite bukvalno najgroznite isfrleni od novinarsko pero shto sum gi chital do sega,chovekot si stana na funkcija vo ovoj sostav.A se kolneshe deka e nezavisen.
Koj stap se novinarite?Nikoj...poltroni i potrchkovci.Vidi go Venko Markoski
koga duri i kniga pisha po porachka na Todor Zhivkov...nema razlika.Nie kako drzhava treba toa da go uredime...vlijanieto na novinarite i ureduvachkata politika da go napravime takvo shto novinarot tolku da ima sloboda i mozhnost da objavi subjektiven stav kolku shto ima sekoj obichen gragjanin.
Ako nekoj novinar saka da stane politichar -bujrum neka poveli na izbori.
Do togash site novinari za mene se siluvachi na javnoto mnenie.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Итар Пејо од Мариово напиша:
Koj stap se novinarite?Nikoj...poltroni i potrchkovci.Vidi go Venko Markoski
koga duri i kniga pisha po porachka na Todor Zhivkov...nema razlika.Nie kako drzhava treba toa da go uredime...vlijanieto na novinarite i ureduvachkata politika da go napravime takvo shto novinarot tolku da ima sloboda i mozhnost da objavi subjektiven stav kolku shto ima sekoj obichen gragjanin.
Ako nekoj novinar saka da stane politichar -bujrum neka poveli na izbori.
To togash site novinari za mene se siluvachi na javnoto mnenie.
Abe Pejo...stapot sekogas ima dva kraja, a Makedonija e pajton luge, pa za sekoj "nezavisen" novinar tocno se znae koj go plaka vo momentot i go "koristi".
Moze e dobro za poednostavno razbiranje , nekoj da napravi nekade informativna web strana na koja ke se objavuvaat sostojbite na novinarskata berza:
Ime prezime, CV, pa uspesi neuspesi itn. komentari na prethodni zadovolni/nezadovolni musterii...
ponuda, pobaruvacka, ceni za sekoja usluga posebno itn.

Se se prodava , se se kupuva...treba samo da se isfrli od igra , minimizira, sivoto rabotenje :):):)!!!
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Административни „бракови„

Новинарите кои се податливи за обработка ...сами си се експонираат и тоа јавно во ТВ емисиите...каде што велат (за своите веќе купени колеги) :
Што не ми понуди и мене некој си владин фунционер ...некоја фунција или паричка...нели?
пс
Своевремено и поранешниот министер за Полиција другарот Чокревски (не оној кој ја праќаше кокошката од Могила со недели за Енглеска преку приштин) јавно си кажа дека постојат некакви „административни„ бракови помеѓу некои новинари и полицијата.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Во мала држава како што е Македонија медиумите и новинарите секогаш ќе бидат приклонети кон некоја политичка опција затоа што „независен” медиум во оваа држава неможе поинаку да егзистира, нема ни трошоците на сопственото работење да може да си ги покрие, за профит да не муабетиме. И стварно не ми е јасно зошто воопшто вакви бесцелни теми отварате кога се е одамна јасно, знаеме сите како одсекогаш било, знаеме и како ќе биде и тоа уште за многу долго нема да се смени додека количеството медиуми не стане сразмерно со бројноста на населението и неговите потреби.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Темата не е бесцелна! Затоа што истите тие таканаречени независни новинари ги отвараат устите против другите новинари и ги прозиваат да кажат кој ги плаќа. На пример за латас што не збореа џип купил ова купи лона купил ВМРО го плаќа а за нив сега коа се зборува се прават невини. Не не супер е ова треба да се знае кој си зима екстра парички да пере мозоци...
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Nezavisni novinari nema,nema nitu nezavisno novinarstvo.Jas eve predlagam da napravime eden memorandum koj ke se potpishuva na net vo koj ke barame da se zatvori ednash za sekogash sivata zona na "nezavisno novinarstvo".Da pobarame ednash za sekogash od novinskite kukji da se deklariraat kako institucii zavisni od drugi subjekti i da pobarame novinarite
i vesnicite da si ja reduciraat svojata rabota na izvestuvachi,i celosno da go napushtat reonot na kreiranje na javnoto mislenje.
Eden takov memorandum potoa bi go ispratile do site informativni institucii
i novinskoizdavachki kukji.Posle bi otvorile edna permamentna crna lista na novinari koj go zloupotrebuvaat zanaetot so toa shto ke se vrshi konstanten i permamenten monitoring.
Chitam eve se sobrale novinarite i kukaat nad nivnata sudbina...no fakt nepoborliv i apsolutna vistina e deka tie samite si se najmnogu krivi za ova.
I pokraj se tie izjavuvaat kako nezavisnosta im bila zagrozena,a jas i site gragjani ne e vazhno shto sme maltretirani od niv i nivnata nezavisnost.
Vsushnost od nivnoto pravo da troparaat ne mozhe da se chue glasot na obichniot chovek vo drzhavava.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
nema nigde lav.....prasanje e samo na debelinata na oblandata vo koja se zavitkani .....ah da , ako gi isklucime onie koi pisuvat za UFO magazini , no dali i tie.....ne sum bas siguren ,ako gi zemes predvid klingtoncine :):)!!!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Агенцијата за односи со јавноста „Фабрика”, каде што работат активни новинари, пред еден месец му советувала на кабинетот на вицепремиерот Минчо Јорданов дека мора да ја „испере дамката” дека тој издејствувал бенефицирана цена за струјата за својата компанија „Макстил”. Истиот ден, постапувајќи според препораките на „Фабрика”, кабинетот на вицепремиерот испратил соопштение до медиумите со советите што му ги дала агенцијата. За ваквата комуникација „Време” поседува валидни документи.


Во материјалите на „Фабрика” пишува дека Ивица Боцевски, шеф на кабинетот на Јорданов, „со куса, но содржајна и аргументирана изјава треба да ја испере дамката на високиот владин функционер, што негативно се рефлектира врз целата Влада”. Со ова, како што пишува во документот што го составувал новинар на „Фабрика”, ќе се зајакне впечатокот дека Владата е институција што служи и работи за добро и во полза на интересите на сите граѓани, а не за лична корист на нејзини поединечни членови. Документот е напишан на 23 јануари, со препорака кабинетот на Јорданов да излезе со изјава на 26 јануари. Токму тој ден кабинетот на вицепремиерот објави соопштение во кое демантира дека издејствувал „Макстил” да добие повластена позиција на пазарот со бенефицирана поевтина цена на електричната енергија.

„Фабрика” му сугерирала на Боцевски во изјавата да нагласи дека „Макстил” не потпишал договор за плаќање поевтина струја и дека во текот на целото постоење компанијата плаќа највисока цена на електрична енергија. Во соопштението на кабинетот на вицепремиерот се искористени токму овие препораки на „Фабрика”.


Новинарот советувал дека медиумите често го активираат прашањето за приватниот бизнис на Минчо Јорданов, па затоа сметал дека оваа практика мора да се прекине со изјава од кабинетот. Со тоа, пишува во документот, ќе се затворат сите прашања за евентуалното користење на власта за личните бизниси на вицепремиерот.


„Таргет-група треба да бидат негативно настроените медиуми, конкуренцијата или опозицијата што ги стимулира ваквите афери”, пишува во материјалот што новинарот тајно го подготвувал.
На нашето прашање дали добил инструкции од агенцијата како да го одбрани вицепремиерот Јорданов, шефот на кабинетот Ивица Боцевски одговори:
- Не можам да коментирам.


Го прашавме уште еднаш дали ја потврдува или ја демантира информацијата, тој ни го повтори истиот одговор и не упати да контактираме со владините портпароли.


Агим Јонуз, заменик-портпарол на Владата, категорично демантира каква било соработка со „Фабрика”.


- Никој од Владата не соработувал со таа фирма, освен кога се организираше прославата за кандидатскиот статус во ЕУ. Тоа одговорно го тврдам - вели Јонуз.


„Фабрика”, преку соопштение пред неколку дена, тврдеше дека нивните документи биле пробни и не биле испраќани до Владата. Останува отворено прашањето зошто една фирма со повеќе од 20 вработени, кои земаат хонорар од најмалку 300 евра, шест месеци прави пробни документи за Владата и си ги користи за интерна употреба.




Време
 

Kajgana Shop

На врв Bottom