ТИФОМАНИЈА!

Член од
11 април 2023
Мислења
1.633
Поени од реакции
4.739
Абе не зезај. Се сложувал дека на балканот МОЖЕБИ биле во топ 3 :pos:
Не бе брат, ние и Чкембари сме во топ 3.

Не ги сакам ни јас србите и општо немам симпатии кон поголемиве балкански навивачки групи, ама тоа што Делије ги издвојуваме ко топ групи во Европа не е претерување, туку чиста реалност.

Згазија на европска сцена. И бројка и кореографии и акции. За одземање знамиња покажаа муда неколку пати, со одлично смислени акции на туѓа територија што воопшто не е лесна работа.
Што им фали на утакмиците од домашната лига? И таму имаат голема бројност и дома и гости. Во секој град имаат подгрупи. Не им е проблем да кога ќе гостува некоја екипа од нивното СД (воглавно спортови во сала) против домашна екипа во градот, без проблем да ја наполнат цела сала. Освен Ѕвезда и Партизан, не знам дали постојат други вакви екипи што имаат навивачки армии буквално низ цела држава.

Нормално дека бројката на нивното домашно првенство може некогаш е помала споредбено со турски или грчки тимови, кога самата лига е сто пати понеинтересна и со послаб квалитет на играчи. Ама и во ова се сомневам, затоа што во 90% од случаите имаат топ бројка за балкански услови.

Најсилните балкански навивачки групи (особено оние од екс Ју) секако се во навивачкиот врв на Европа, некогаш ќе решаваат нијанси меѓу нив во однос на тоа која од нив е моментално подобра, ама Делије несомнено се константно во врвот на навивачкиот свет.
Во ред е за акциите не го спорам тоа,не е само Рим и на Ференсварош им земаа ударна застава лани,секоја чест за тоа.Ама сметам дека на Балканот еве БББ имаат моментално каде каде по спремна екипа од србиве,после ова што им се случи во Грција незнам како ќе им се одрази на групата и какви последици ќе има,сепак влегоа машки не било каде туку во Грција.
Не ги заборавајте нв групи од Русија,Полска,Италија.....
 
Член од
23 април 2022
Мислења
251
Поени од реакции
1.135
Во ред е за акциите не го спорам тоа,не е само Рим и на Ференсварош им земаа ударна застава лани,секоја чест за тоа.Ама сметам дека на Балканот еве БББ имаат моментално каде каде по спремна екипа од србиве,после ова што им се случи во Грција незнам како ќе им се одрази на групата и какви последици ќе има,сепак влегоа машки не било каде туку во Грција.
Не ги заборавајте нв групи од Русија,Полска,Италија.....
Па не е дека не ги плсеснаа и БББ во Атина на аеродром, после се појавија и во Загреб на кошарка. Иако се слагам дека БББ има доста заебана екипа, поготово за улица, но генерално гледано Делије моментално се ниво изнад.
 
Член од
2 декември 2022
Мислења
181
Поени од реакции
460
Муабетот не беше Балканот, муабетот беше Европа,малку летате во облаци за Делије ги јачате дека се во топ 3 во Европа што е смешно.За на Балкан може се сложувам,ама за во Европа малку тешко.
Кој прати ќе види какви бројки имаат во првенство, за акцијата во Рим секоја чест,но дека се на врвот во Европа не би рекол.
Ја не знам зашто го терате тој муабет видете им бројка во домашно првенство исто као муабетите кај нас еее кај ви е бројката со осогово кога играте.Факт е дека лигиве на балканот ни се тиња и не се воопшто предизвик за гледање( респект до хардкор фановите) крај на сите дебати. Многу мали држави на мал простор и тоа си влече работи со себе. Еве во моментов да се направи балканска лига веднаш паѓа Германска сцена од врвот.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
Дали некогаш во годиниве уназад била закачена оваа застава на југ кај Гробари ?
Пратам балкаснка навивачка сцена со години и не сум ја видел, демантирајте ме со фото. Поздрав.
 
Член од
29 август 2022
Мислења
83
Поени од реакции
268
Дали некогаш во годиниве уназад била закачена оваа застава на југ кај Гробари ?
Пратам балкаснка навивачка сцена со години и не сум ја видел, демантирајте ме со фото. Поздрав.
што е битно тоа , пишува ГРОБАРИ ТОПОЛА , нивна грешка е тоа што дозволуваат секој да си прави знаме , знаеме сите дека врска немаат со гробари ама името им е оцрнето тоа е ...
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
што е битно тоа , пишува ГРОБАРИ ТОПОЛА , нивна грешка е тоа што дозволуваат секој да си прави знаме , знаеме сите дека врска немаат со гробари ама името им е оцрнето тоа е ...
Ке се зачудиш да видиш колку вакви мали групи имаат застави (гробари блаце, гробари штрпце, гробари кавадарци) а уствари се симпатизери , гледаат групно кога игра Партизан во кафана, дури и налепници имаат некој од овие групи. На крај од денот , знаме што не е ЗАКАЧЕНО НА ТРИБИНА (југ/север) зборувам за навивачка трибина, за мене не е трофеј.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.285
Поени од реакции
8.050
Ке се зачудиш да видиш колку вакви мали групи имаат застави (гробари блаце, гробари штрпце, гробари кавадарци) а уствари се симпатизери , гледаат групно кога игра Партизан во кафана, дури и налепници имаат некој од овие групи. На крај од денот , знаме што не е ЗАКАЧЕНО НА ТРИБИНА (југ/север) зборувам за навивачка трибина, за мене не е трофеј.
Ајде бе глејте на позитивната страна, може ќе удрат по орките сега. :ROFLMAO:
 
Член од
29 август 2022
Мислења
83
Поени од реакции
268
Ке се зачудиш да видиш колку вакви мали групи имаат застави (гробари блаце, гробари штрпце, гробари кавадарци) а уствари се симпатизери , гледаат групно кога игра Партизан во кафана, дури и налепници имаат некој од овие групи. На крај од денот , знаме што не е ЗАКАЧЕНО НА ТРИБИНА (југ/север) зборувам за навивачка трибина, за мене не е трофеј.
Јасно ми е тоа ама тоа треба групата да си превземе работа чим се злоупотребува нивното име , не е ова партизан фан клуб топола , туку гробари топола , ја мислам дека треба они да си превземат , ривалите сигорно нема да остаат знаме кај што пишува гробари бидејки го носат симпатизери или дека не стои на југ
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
127
Поени од реакции
1.886
Дали некогаш во годиниве уназад била закачена оваа застава на југ кај Гробари ?
Пратам балкаснка навивачка сцена со години и не сум ја видел, демантирајте ме со фото. Поздрав.
Знамето не е некое од официјалните знамиња на гробари или па овие од Топола дека се некоја јака подгрупа, повеќе е симпатизерско, него ли на некоја спремна екипа, човек од прва екипа на Гробари кажува дека прв пат го гледа знамето...

Нема везе, добро е што им го рокнале, ама па дека е некоја акција на Балисти кој знае каква или организирана тоа не држи вода, да се живи и здрави тие од дијаспората шо сигурно случајно налетале и го рокнале знамето.

Друга работа околу легитимитет на знамињата, некои од овие шо ги спомна погоре се знамиња вадени и на југ, пример Штрпце, кои се дел од Јужни Фронт.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
На ис
Знамето не е некое од официјалните знамиња на гробари или па овие од Топола дека се некоја јака подгрупа, повеќе е симпатизерско, него ли на некоја спремна екипа, човек од прва екипа на Гробари кажува дека прв пат го гледа знамето...

Нема везе, добро е што им го рокнале, ама па дека е некоја акција на Балисти кој знае каква или организирана тоа не држи вода, да се живи и здрави тие од дијаспората шо сигурно случајно налетале и го рокнале знамето.

Друга работа околу легитимитет на знамињата, некои од овие шо ги спомна погоре се знамиња вадени и на југ, пример Штрпце, кои се дел од Јужни Фронт.
На истиов муабет сме врти сучи, едино шо не знаев дека тие гробари штрпце се дел од ЈФ, муабетов ми е за други симпатизерски групи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom