ТИФОМАНИЈА!

Член од
2 септември 2016
Мислења
669
Поени од реакции
1.251
Дечко, прочитај ги последните 100 страни на темите за РК и ФК пелистер што ви се, секојдневно свеќи палите и чекате општински пари за да продолжат клубовите да функционираат, воџата легендарен што вадеше к*р главен у кампања партиска беше и вие кажувате за партиски клубоЈ ? земи си ја терапијата и олабави се малку…
abe nemoj decko te molam smiri strasti malce
da vadam od M sliki so site gradonacalnici kaj so e slikan na baci raka ? da vadam sliki kaj so palcite na drzavata da daj pari ? da vadam sliki kaj so samite kazvate deka ke dojdi vmro na vlast i deka ke krenite gla ? i gacevski vcera izjavi i ovde vidni clenoj od komiti izjavuvat deka v godina na titula ke se odi so fk, veke ima nekoj najavi od stopano vas ?
od oficijalen profil imavte soopstenie do vladata pred vladata ke protestiravte ili ne bese taka ?
 
Член од
13 август 2019
Мислења
471
Поени од реакции
2.395
abe nemoj decko te molam smiri strasti malce
da vadam od M sliki so site gradonacalnici kaj so e slikan na baci raka ? da vadam sliki kaj so palcite na drzavata da daj pari ? da vadam sliki kaj so samite kazvate deka ke dojdi vmro na vlast i deka ke krenite gla ? i gacevski vcera izjavi i ovde vidni clenoj od komiti izjavuvat deka v godina na titula ke se odi so fk, veke ima nekoj najavi od stopano vas ?
Градоначалниците од иста партија се што ветуваа пари? Сите се од партијата што е на власт? Гача не изјавил дека со партиска помош ќе атакуваме на титула? Сите сме свесни дека тоа во моментов не е опција, прво треба да застане клубот на нозе, па после се друго, ако ги следиш темите за ФК и РК Вардар можеш да видиш какви се размислувањата на 90% од членовите, никој не сака спонзор за година две, баш напротив… Читајте малку, не тресете зелени колку да се каже нешто, јасно ми е дека е голем комплексот…
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.179
Поени од реакции
2.073
abe nemoj decko te molam smiri strasti malce
da vadam od M sliki so site gradonacalnici kaj so e slikan na baci raka ? da vadam sliki kaj so palcite na drzavata da daj pari ? da vadam sliki kaj so samite kazvate deka ke dojdi vmro na vlast i deka ke krenite gla ? i gacevski vcera izjavi i ovde vidni clenoj od komiti izjavuvat deka v godina na titula ke se odi so fk, veke ima nekoj najavi od stopano vas ?
Васе,
М. кај што бил на состаноци и средби бил, беше и со Герасимовски на Центар градоначалник од СДС како и други.
Тоа беа состаноци.
Дали виде истиот да биде во кампата на последниве избори ? Дали го виде на митинг некаде ?
Дали Комити делуваа некако партиски за да може да ги оцрниш ? НЕ.

На интрнет може да бише кој што сака и да сака промена на власт и било што... што е вистина сеа ќе ти кажам... Комити се моментално раководство. ќе бидат сигурно дур не се најде стабилен финансиер... оштините не се долгорочна работа... поентата е стабилен финансиер, поздрав.

Еве една песна да се опуштиш малкудали беше денес у тератана до сеа сабајлево ?
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.082
Поени од реакции
6.094
Дали виде истиот да биде во кампата на последниве избори ? Дали го виде на митинг некаде ?
Да :) И не само тој, туку и уште неколку ваши битни луѓе.
Не е битно то, не би требало да се мешат овде тие муабети кој со кој до кој....факт е дека Кумани од нигде никаде не можи туку така да се појават во тој број ск, Лозари т.е. кавадарчани без на Митко инфраструктурата нема шанса 4/5000 луѓе ск да однесат...итн.
Вчера нема шо да се кажи за комити, страшна бројка. Самите си знаат колку се навивачи колку не во копот, за изглед грев е лошо нешто да се кажи.
Да сјачаме и ние малку како клуб па да имаме нови дерби шо ќе се прераскажват.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.179
Поени од реакции
2.073
Да :) И не само тој, туку и уште неколку ваши битни луѓе.
Не е битно то, не би требало да се мешат овде тие муабети кој со кој до кој....факт е дека Кумани од нигде никаде не можи туку така да се појават во тој број ск, Лозари т.е. кавадарчани без на Митко инфраструктурата нема шанса 4/5000 луѓе ск да однесат...итн.
Вчера нема шо да се кажи за комити, страшна бројка. Самите си знаат колку се навивачи колку не во копот, за изглед грев е лошо нешто да се кажи.
Да сјачаме и ние малку како клуб па да имаме нови дерби шо ќе се прераскажват.
Се надевам конечно на дерби вечерен термин,.. како во Битола така и во Скопје.
и да биде ден НЕДЕЛА.


Поздрав.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
669
Поени од реакции
1.251
Васе,
М. кај што бил на состаноци и средби бил, беше и со Герасимовски на Центар градоначалник од СДС како и други.
Тоа беа состаноци.
Дали виде истиот да биде во кампата на последниве избори ? Дали го виде на митинг некаде ?
Дали Комити делуваа некако партиски за да може да ги оцрниш ? НЕ.

На интрнет може да бише кој што сака и да сака промена на власт и било што... што е вистина сеа ќе ти кажам... Комити се моментално раководство. ќе бидат сигурно дур не се најде стабилен финансиер... оштините не се долгорочна работа... поентата е стабилен финансиер, поздрав.

Еве една песна да се опуштиш малкудали беше денес у тератана до сеа сабајлево ?
ne odam vo teretana fala na prasanje :D
vidi sea jas ne go negiram ili velam deka ne se komiti rakovodstvo, tocno znajme kako e to da se vodi klub go vodevme RK pred 15 godini
vikas M bil na sostanoci ne bil na miting i tn. ami so pljampate kapmanja sme podrzale kandiat nezz so ,,, sostanok bese so togas kandidat za gradonacalnik koj sakase da gi kupi akcite na FK i da ni daj 10% ne ojdovme i nie na miting

eve i ti olabaj malce :D
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.155
Поени од реакции
5.113
Тупење и муабети во празно.
Моментално нема клуб а како изгледа нема да има за брзо време што ќе може да функционира без политичка и општинска подршка.
Нема такви што ќе вложуваат пари а да немаат корист од тоа веднаш.
Кога Вардар не може да најде некој да вложи пари во него што да збориме за другите.
 
Член од
13 август 2019
Мислења
471
Поени од реакции
2.395
pa to zborame de drzaven proekt nezz so ne ti e jasno:D
Да ама вие зборите државен проект со години, а ние со години глава не можеме да кренеме од втора лига и баражи, тоа баш и не личи на државен проект…
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.470
Поени од реакции
5.373
Да ама вие зборите државен проект со години, а ние со години глава не можеме да кренеме од втора лига и баражи, тоа баш и не личи на државен проект…
Си мислат они на вмро-самсоненко државен проект :P

Додека беше вмро факт е дека Вардар беше јак и тесно поврзан со таа власт на Груевски, паднаа они од власт дојдоа овие сдс и заедно со дуи му ебаа мајката на Вардар , не само што денар не сакаа да дадат туку го оставија да пропадне и да го закопаат Вардар(тука има голема вина и самс) , но не за џабе викаме неможеш да уништиш нешто не умира , Комити го спасија Вардар од згаснување и тука сите нормални луѓе без разлика од која група се треба да кажат браво за тој труд и енергија ..

Сега со смена на власта се очекува Вардар повторно да застане на нозе , но искрено за добар фудбал и добра тифо сцена требаат јак Пелистер , јака Победа , јак Тиквеш, па би ги додал тука и Охрид , Беласица , лигава сега со Беса и Воска не е ни 30 % од тоа што беше порано , и факт дека без Вардар нема смисла прва лига колку и некој да не го сака Вардар :toe:

Во таква држава живееме да скоро сите клубови во Мкд имаат некаква помош од општина/партија и спорот за жал го мешаат со политика ..
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.150
Поени од реакции
4.574
Срамота и греота е да кажеш после вакви турбулентни 2-3 години и нивото на кое беше паднат клубот, од раб на стечај до прва лига и опстанок, со огромен долг, еден куп сопки и блокади и со многу труд и воља САМО и САМО од навивачите, дека сме биле готовани и државен проект затоа што општините и Град Скопје биле тие што помогнаа финансиски, во ситуација кога 70% од клубовите се под општинска капа веќе со години.

Распродавање на стадион, за натпревар кој воопшто не се ни играше пред публика, купување илјадници сезонски карти и голем број донации на фанови од странство до скоро беа мисловна именка за нашиве простори, жално е да не се цени целата приказна која Комити како група успеаа да ја створат околу Вардар и истата да ја пренесат кон народот кој ја препозна искреноста и вложеноста, поготово ако се земе во предвид во каква ситуација беше и клубот, и фудбалот во државата, а и општо целата политичко-општествена атмосфера и менталитетот на луѓето тука. За мене, до скоро, незамисливо беше и толкав број на фанови кои не се дел од групата да присуствуваат на гостувања, па ете стигнавме до вакви бројки во Кавадарци и вчера во Струмица, како и онаа на Градски со Работнички.

Околу навивачкиот аспект, се сложувам дека навивањето беше просечно-слабо со повремени блесоци, според мене многу подобро ќе беше да се издејствува за нас да се обезбеди една од трибините позади гол, а фановите кои не се дел од групата да си купуваат карти за некоја од главните трибини, секако владееше пријателска атмосфера и немаше да има никакви проблеми. Од друга страна, би дал и мала критика за кореографијата, секоја чест за креативноста и огромниот труд што се вложува, ама мое лично мислење е дека на вакви натпревари, поготово со вака големо значење, премногу енергија и време се губи кон тоа, за се да помине успешно, па се запоставува и опаѓа навивањето.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.792
Поени од реакции
13.241
Темата се вика ТИФОМАНИЈА, а не СПОРТСКИМЕНАЏМЕНТМАНИЈА или УПРАВАМАНИЈА. Држете се со темата, глупаво е да се коментира каков бил долгот на Вардар или кој го финансирал клубот, особено од луѓе кои појма немаат како изгледа раководење со еден спортски клуб, па макар бил и младинска школа во неговото маало.
Автоматски споено мислење:

Вчера бројката одлична вероватно никој не може ни блиску со Комити у бројка, но доста голем дел од навивање прилично слабо за таа бројка поправи ме ако грешам.
Дали премногу беше измешано со обични фанови или така ми изгледало бидејќи седев до вас не од карши ?
Бидејќи неколку пати „шетав“ низ трибината мислам дека можам да ти одговорам. Навивањето во најцентралните блокови беше одлично, но како што се ширеше трибината паѓаше и атмосферата. Неколку причини има за ова:
1. Трибината е ПРЕШИРОКА за навивачка група, особено на условно кажано гостински терен. На вакви трибини многу е тешка координацијата меѓу јадрото и маргините на навивачкиот коп, па често се случува песните да се пеат раштимано. Ваквата физичка дистанца често доведува до тоа еуфоријата на страничните делови да биде значително послаба. За да се реши овој проблем потребно е централно озвучување кое ќе ги координира јадрото и страничните делови. Ние донесовме централно озвучување кое сосема солидно си ја врши работата во Маџари, меѓутоа сега беше далеку од доволно.
2. Северната трибина во струмица нема кров, односно нема ехо. Ваквите трибини се особено тешки бидејќи пеењето „бега“ нагоре. Ова е уште понагласено кога дува ветер, како што беше случајот вчера. Ако Комити беа сместени на една од трибините позади гол, сигурен сум дека навивањето ќе беше барем дупло подобро. Вака многу паѓа еуфоријата кога нема ехо на самата трибина.
3. Присуството на голем број фанови од другите градови. Колку сакаат нека се смеат битолчани, тоа е несоборлив факт. Пред 3 години групата направи U-turn во политиката кон остатокот од Македонија. Сфативме дека време е да се затворат локалните поделби на Скопје - „Провинција“ кои важеа во минатото и целосно ги исклучивме сите скандирања за „сељаци“ и други гупости кои постоеа во минатото. Во фокусот на нашето дејствување се стави Македонија и семакедонското обединување преку Вардар како дел од нашиот идентитет уште од 1947. Со овој потег се отворија многу врати кои во деведесетите и двеилјадитите биле затворени заради кусогледи раководства. Македонците ја препознаа нашата искреност и се поврзаа со приказната која ја градиме. Сето тоа почна со индивидуалци и полека и стрпливо се градеше. Имаме неколку луѓе од други градови кои се членови на форумот. Самите можат да кажат какво внимание се посвети на тој дел. Е сега, да се вратам на поентата, Вардар - клуб на народот, значи и дека на вакви натпревари ќе присуствуваат навивачи кои клубот го следат претежно онлајн, со ретко присуство на гостински натпревари близу нивното место на живеење. Овие луѓе нормално е дека не ги знаат сите навивачки песни, па затоа копот грми погласно кога се пеат Море сокол пие, Бисер Балкански или Заветна. Сепак, со работа и градење на овој однос, верувам дека со текот на времето ќе напредуваме и на овој план. Во Скопје веќе речиси и да нема разлика меѓу Комити и Вардарците, сите заедно пеат, некои повеќе некои помалку се разбира.


Мислам дека во овие 3 точки горе доле се опфатени причините за гласноста на навивањето. Јас сум генерално задоволен од навивањето и презадоволен од успехот да привлечеме Вардарци од целата држава на нашите натпревари.
Исто така, една голема наша победа, т.е. победа на неколку поединци кои многу вложија во тоа. Вчера на нашата трибина имавме 20 луѓе од Комити Пирин, македонци од Пиринска Македонија. Неколку момци долги години одржуваат релации и ги помагаат македонците во тој регион, за што дури и добивме официјална благодарница како група од нивните здруженија. Вака се гради македонскиот идентитет секоја чест за таа екипа што истрпе многу репресии (дури и апсења) и продолжи да работи на каузата.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2022
Мислења
52
Поени од реакции
329
Ми текна една случка ,со знамето сакаме стадион, 5 души Чкембари ,ко му се појавивме пред музејо,Груевски, Ставревски и компанија имаа средба нешто во спортската сала ,одма шо беа снајперистите на спортската сала пушките ги свртеа кон нас ,и ко ни се истурија обезбедувањето и 30 џандари околу нас на 5 те Чкембари, Goran bt сигурно се секаваш,4ца сега од тие шо бевме живејте во туѓина,и после два месеци ко не апсеа после секоја утакмица ,какви притисоци трпевме и дела ко ни местеа и на секаков начин со секакви притисоци пробаа да не тргнат и од трибина ,и колку сме се бореле и истргано сме ги спасвале клубојте од пропаст и години по села по градој сме акале ,на никаков успех на никаков спорт и мешетари спасители наводни во управите и утакмици ни местеа ,и борби и со нив ,и група да водиш ,ко се праеше тревата ,Прилеп домакини игравме,и гостовања, праевме и секоја втора недела Прилеп со возо одевме 100,150 души домакини ,ова болест нашата е неизлечива,то е да сме здрави и живи сите ,кој како праел ништо не можи да се скрие дали чесно или со задни мисли
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.082
Поени од реакции
6.094
Присуството на голем број фанови од другите градови. Колку сакаат нека се смеат битолчани,
Јас немам комплекс да кажам дека Вардар е најпознато спортско име во Македонија. Фк Вардар во Југославија освојувал титули, долги години и како единствен македонски фудбалски клуб во големата ју лига нормално дека стекнал симпатии ширум државата. И во независна Македонија, Фк Вардар има и најголеми успеси како во меѓународни натпреварувања, така и дома. Ако не се лажам мислам дека е и најтрофеен сеуште. Ние со два купа и деценија се на се втора лига како би парирале??? Со огромните успеси на Рк Вардар во спортот кој е убедливо најпопуларен кај нас последните 20 години, името Вардар доби уште повеќе на популарност кај новите генераци. Неспорно е дека имате база на симпатизери надвор од Скопје. Ние не спориме за то. Но да кажиш Вардар е Македонија или цела Македонија е за Вардар, е то е смешно. Пелагонија, посебно мојот град, немате ни 0,1 симпатија. Ако ги ставиме и 20/25% од браќата кој не сакат да ве видат, ако ставиме и голем дел од Кавадарци, Охрид итн тогаш доаѓаме ни до 50% од Македонија, освен ако не не сметате како дел од државата овие региони шо ги спомнав. Истокот од секогаш имал фанови на Вардар, сте ги изгубиле па добивате повторно, секоја чест ако е така. Но од Штип, Гевгелија, Струмица, Велес, градови чии матични навивачки групи немаат повеќе од 40 навивачи да ми кажиш дека имате кој знај која бројка е смешно. А за симпатизерии и ние сме имале на големи утакмици и то на трибини со нас луѓе од Прилеп, Кичево, Велес...Струмица и за купот и за баражот струмичани навивале за нас. Мислам се разбравме, не е смешна вашата популарност, смешна ни е тезата Вардар е Македонија.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
901
Поени од реакции
2.643
Јас немам комплекс да кажам дека Вардар е најпознато спортско име во Македонија. Фк Вардар во Југославија освојувал титули, долги години и како единствен македонски фудбалски клуб во големата ју лига нормално дека стекнал симпатии ширум државата. И во независна Македонија, Фк Вардар има и најголеми успеси како во меѓународни натпреварувања, така и дома. Ако не се лажам мислам дека е и најтрофеен сеуште. Ние со два купа и деценија се на се втора лига како би парирале??? Со огромните успеси на Рк Вардар во спортот кој е убедливо најпопуларен кај нас последните 20 години, името Вардар доби уште повеќе на популарност кај новите генераци. Неспорно е дека имате база на симпатизери надвор од Скопје. Ние не спориме за то. Но да кажиш Вардар е Македонија или цела Македонија е за Вардар, е то е смешно. Пелагонија, посебно мојот град, немате ни 0,1 симпатија. Ако ги ставиме и 20/25% од браќата кој не сакат да ве видат, ако ставиме и голем дел од Кавадарци, Охрид итн тогаш доаѓаме ни до 50% од Македонија, освен ако не не сметате како дел од државата овие региони шо ги спомнав. Истокот од секогаш имал фанови на Вардар, сте ги изгубиле па добивате повторно, секоја чест ако е така. Но од Штип, Гевгелија, Струмица, Велес, градови чии матични навивачки групи немаат повеќе од 40 навивачи да ми кажиш дека имате кој знај која бројка е смешно. А за симпатизерии и ние сме имале на големи утакмици и то на трибини со нас луѓе од Прилеп, Кичево, Велес...Струмица и за купот и за баражот струмичани навивале за нас. Мислам се разбравме, не е смешна вашата популарност, смешна ни е тезата Вардар е Македонија.
Ама тие нонстоп шират Гебелс/Ѓорчев прикаски, оти тие се во право за се, како шо му чини така. Нонстоп истите реченици "Колку ми е мило колку луѓе дошле од Велес/Струмица/Куманово/Карбинци, или поздрав до екипата од Штип а тие двајца дошле во цела сезона. И то реферати се пиши за то, а шо да кажиме за дечките од Ресен, Крушево, Росоман и Кичево од кај нас шо немат промашено утакмица години уназад?
Значи кај нив нон стоп истата приказна како Македонија го сака Вардар и како другарството цутело. Луѓето од Скопје неможат да ги дособерат, берат младина од населби како кај нас Кравари, Оризари, Буковски, Вардар игра на градски против Работнички некни до сите места кај шо бев фул локалите, ниту Вардар ниту светост, а ќе речиш недела сабајле провинцијата уште не е вратена. Абе полојна од нив шо одат еден родител му потекнува од друг град. Во една населба имат млади колку Битола и Прилеп заедно. Како и шо кажа, не спорно е дека Вардар е име во македонскиот спорт, ама слабо народ привлеква за то шо е. Да не беа тие 20тина души шо животот му се сведи само на Вардар, Струмица немаше да е како шо беше вчера.
И уште една небулоза имам, како то на мотивациониот говор на тренингот на играчите на Вардар, спомнуват дека уште една препрека има(вчерашниот бараж) и после ќе е се глатко. Дали веќе е најавена помошта од партијата и ветени се бришења на борчојте.
За тој шо не е упатен во борч курвинската политика на фудбалскиот 13 годишен миленик на сегашната власт, повеќе информации кај Зоран Буревесник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom