Суфизам

Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Знам дека Алевиите се Шиити(Шиитска школа) ......... но дали Алевиите и Бектешите се едно исто, или не ?!
Алевииите живеат претежно во Турција(20% од Муслиманите во Турција се Алевии), а Бектешите(кои се доста мал процент) ги има во Албанија, Косово и Македонија !
Дали Алевиите и Бектешите се една иста секта со две различни имиња, или сепак си се различни ......... доколку се едно исто тоа значи дека и Бектешите се Шиити т.е. од Шиитската школа !
Инаку не сум Муслиман и затоа не ми се баш јасни овие работи, затоа и прашувам, да знам нема да прашувам !
Bidejki prvo prasavte dali Sufiite i Bektesite/Alevitite se isti vi kazav deka ne se.
A Bektesite i Alevitite,ne sum bash siguren no mislam deka ne se isto no se mnogu slicni.
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:28 ---
Знам дека Алевиите се Шиити(Шиитска школа) ......... но дали Алевиите и Бектешите се едно исто, или не ?!
Алевииите живеат претежно во Турција(20% од Муслиманите во Турција се Алевии), а Бектешите(кои се доста мал процент) ги има во Албанија, Косово и Македонија !
Дали Алевиите и Бектешите се една иста секта со две различни имиња, или сепак си се различни ......... доколку се едно исто тоа значи дека и Бектешите се Шиити т.е. од Шиитската школа !
Инаку не сум Муслиман и затоа не ми се баш јасни овие работи, затоа и прашувам, да знам нема да прашувам !
Bidejki prvo prasavte dali Sufiite i Bektesite/Alevitite se isti vi kazav deka ne se.
A Bektesite i Alevitite,ne sum bash siguren no mislam deka ne se isto no se mnogu slicni.
 
Член од
11 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
31
:pos::pos::pos::pos::pos:
Еј ама ме насмеа ова клипче .................... :ROFLMAO::LOL:
ako hristianite imat kallungeri vo nivnata vera
sufistite se isto kako niv ,sakaat da bidat kalungeri vo islamot
no se zaebale vo islamot nema kalungerstvo
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:41 ---
sexhde se pravi samo na Allah
a ne na shehot
vie ste gjavolska sekta
Allah neka ne cuva od vakvi glupsti
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:47 ---

ovoj e moj posleden pos vo ovaa sktaska tema
i za kraj gledajtego videoto za da se uverite koi ste vie..
islamot e daleku od vasite gjavolski ibadeti
Allah da ve upati na pravniot pat
amin
 
W

Werther

Гостин
ako hristianite imat kallungeri vo nivnata vera
sufistite se isto kako niv ,sakaat da bidat kalungeri vo islamot
no se zaebale vo islamot nema kalungerstvo
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:41 ---
sexhde se pravi samo na Allah
a ne na shehot
vie ste gjavolska sekta
Allah neka ne cuva od vakvi glupsti
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:47 ---

ovoj e moj posleden pos vo ovaa sktaska tema
i za kraj gledajtego videoto za da se uverite koi ste vie..
islamot e daleku od vasite gjavolski ibadeti
Allah da ve upati na pravniot pat
amin
Што се разбираш ти бе,муфљуз еден...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ako hristianite imat kallungeri vo nivnata vera
sufistite se isto kako niv ,sakaat da bidat kalungeri vo islamot
no se zaebale vo islamot nema kalungerstvo
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:41 ---
sexhde se pravi samo na Allah
a ne na shehot
vie ste gjavolska sekta
Allah neka ne cuva od vakvi glupsti
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 22:47 ---

ovoj e moj posleden pos vo ovaa sktaska tema
i za kraj gledajtego videoto za da se uverite koi ste vie..
islamot e daleku od vasite gjavolski ibadeti
Allah da ve upati na pravniot pat
amin
Јас не сум Муслиман .......... зашто мене ми се обраќаш ............ или нешто ги помеша лончињата ! :confused:
Ај сега излези надвор земи чист ваздух у груди и повторно врати се да дискутираме ОК .............. :D
 
Член од
11 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
31
Јас не сум Муслиман .......... зашто мене ми се обраќаш ............ или нешто ги помеша лончињата ! :confused:
Ај сега излези надвор земи чист ваздух у груди и повторно врати се да дискутираме ОК .............. :D
abe jas so tebe nemam nisto, ti si daleku od ovie raboti,
toa bese za ovie sektasi na ovaa tema
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
A be Turbomen.
Nekogas ne odi se turbo,stavi ja vo ler nekogas,razmisli troa.
Sekako deka ova ke ti e posleden PosT na temava,bidejki i nemate poveke sto da napisete,ustvari,ne ni napisavte nesto. Toa e siot materijal koj go poseduvate protiv sufizmot,nekolku klipovi siitski i bekteski. I predavanjata na vasite sejhovi neargumentirani. Dovolno e da vi kazat "sufizmot ne treba da se sledi" i za vas toa e zakon ne ni razmisluvate ne ni proveruvate. Posle za obozavanje sejhovi zboruvate.
Ne e ni cudo sto ste taka kruti,sto ne razmisluvate pred da pisuvate,sto nemate sovest i strav od Allah za toa dali nekogo ke go navredite ili ne....
Moze covek da ve prepoznae od daleku.

Site tie Alimi li glupavi sektasi se koi ne go poznavaat Islamot a koi tolku ubavo kazale za Sufizmot ? Ti li go spozna Islamot kako sto treba ?
--- надополнето: 13 ноември 2012 во 21:36 ---
Milo ke mi bide da ve zapoznam so edna mnogu ceneta i pocituvana licnost,pogotovo vo Turcija.
Licnosta e od Nur Dzemaatot a stanuva zbor za Fetullah Gulen.
Covek od kogo mnogu moze da se nauci.
http://www.fethullahgulen.com/bs/zivot/iz-zivota-fethullaha-gulena/32471-ko-je-fethullah-gulen

Tuka ima nekoi video predavanja negovi:
http://www.fethullahgulen.com/bs/multimedya/bamteli
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Дали Суфиите и Бектешите/Алевиите се едно исто ......... или се две потполно различни Исламски секти ?!
не се исто
остај го ти АлКаеда што ти збори, он ако шеикон од КСА му каже дека снегот е кока, он ќе отрча одма на Шапка.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
не се исто
остај го ти АлКаеда што ти збори, он ако шеикон од КСА му каже дека снегот е кока, он ќе отрча одма на Шапка.
Nisto poveke ne me rastazuva od luge koi zboruvaat bez da razmislat,koi ne si gi vagaat zborovite ored da mu bidat staveni na vaga. Luge koi so dve knigi mislat deka znaenjeto e vo nivnite race a ne znaat deka so toa samo si ja dokazuvaat nepismenosta. Koga zboruvaat za raboti koi se reseni od pred 50 i poveke godini.

Nekoja zena od Mekka sekogas se zalela na siromastijata kaj soprugot. Ednas go nagovorila da pojde vo Bagdad i da mu se pozali kaj Halifata,da pobara od nego nesto pomos a kako bi mu go privlekol vnimanieto,mu rekla,odnesi mu Voda od bunarot nas,studena voda.... Koga otisol covekot mu ja dal vodata na Halifata a toj,da ne go ponizi ja zel a potoa izlegol da go proseta niz Bagdad i po Tigris. Koga covekot videl kolkavo izobilstvo na Voda ima vo bagdad,od stram se istopil.
Naseto znaenje nisto poveke ne e vo odnos na nekoi luge od bokalot na siromaviot i izobilstvoto voda vo bagdad kaj ucenite luge. Ne sme svesni kolku so nekoi nasi izjavi i osudi samite sebesi se brukame.
--- надополнето: 13 ноември 2012 во 22:35 ---
Posto e temata Sufizam,mada nekolku pati imam napisano tuka za potsetuvanje nekolku anegdoti na Mevlana Rumi,tuka i mestoto im e pa ke gi povtoram,se nadevam ke zema nekoj pouka od toa:

Muvata vo Magareska mokraca.

Taa (muvata),sama od sebe,bez pijalok,postanala pijana.
Svojata malenkost,taa ja zamisluvala kako sonce.

Slusnala za Orli i razni ptici,pa rekla za sebe:jas sum,bez somnez,Anka-ptica vo ova vreme !

Edna muva,vo lokva na magareska mokraca,na edna slamka,se zamisluvala sebe deka e brod,pa pocnala da ja diga glavata.

Velela: - Jas imam citano za moreto i brodovite i sum razmisluvala mnogu za toa.
Pa ete,ova e more,ova e brod a jas sum kapetan,vaka iskusen i pameten.

Taka ovaa muva go tera svojot balavan po lokvata kako po more.
Taa mala lokva vo nejzinite oci izgleda golema,beskrajna.
Taa lokva,vo sporedba so muvata bila ogromna,bez granici.KADE E OKOTO KOE TOA MOZE PRAVO DA GO VIDI !?

Nejziniot svet e tolkav do kade okoto i dopira. Okoto tolku i opfakja i lokvata za nea e more.

Onoj koj tumaci krivo,toj e kako muvata. A toj negov tevil (tumacenje),kako i negoviot kejf,toa e magareska mokraca i matna slika.

Da imala muvata validno rasuduvanje,taa bi bila srekna,bi postanala Huma-ptica(Feniks).
Koga ovaa muva,od toa bi mozela pouka da zeme,taa ne*i se ni vikala muva. Nejzinata dusa ne bi prestojuvala vo nejziniot mizeren nadvoresen lik.

Nekoi gi tumacat bukvite i zborovite na k*r'anot i im gi podesuvaat znacenjata.A TAKVITE PRVO Se*e TREBA DA SE PROTUMACAT.

Samo radi pristojnost i osnovno covecko pocituvanje koe bi trebalo da go poseduvame edni prema drugi,koga veke imame tolkava drskost da za nesto donesuvame sud,togas barem malku da prostudirame za toa nesto,,, ne bi mu stetelo na glava koja sebesi se stava na pozicija na muvata,koja samo zue a nisto arno od nea.
--- надополнето: 13 ноември 2012 во 22:54 ---
Prifakanjeto na Islam na Muhammed Ali:

 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Во исламот грешките се казнуваат....ако суфизмот е дел од исламот а не негов мистичен аспект, на кој начин оваа изрека од Руми не е во контрадикција?
"Mistakes are the entrance of discovery." --- Rumi
Превод: "Грешките се влез на откритијата - Руми"
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Во исламот грешките се казнуваат....ако суфизмот е дел од исламот а не негов мистичен аспект, на кој начин оваа изрека од Руми не е во контрадикција?

Превод: "Грешките се влез на откритијата - Руми"
Не финтата е што Суфи како суштина постои пред било која институционализирана религија т.е. од исламот исто така... само што се манифестирало во тие простори преку исламот... пример Зен се манифестирало преку комбинација од будизам и таоизам, но е суштински пред нив... ;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не финтата е што Суфи како суштина постои пред било која институционализирана религија т.е. од исламот исто така... само што се манифестирало во тие простори преку исламот... пример Зен се манифестирало преку комбинација од будизам и таоизам, но е суштински пред нив... ;)
Мене ми е тоа јасно, сакам да видам како размислува еден просечен муслиман кој го смета суфизмот како дел од исламот.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Iako ne razbiram Angliski Jazik,ke vi kazam deka Islamskite pravila i serijat isti se i za sufiite,normalno.
Ne razumno e na osnova edna izreka iskazana od eden sufija da donesete nekakov zaklucok.
Koga bi zel da ti pisuvam sega delovi od Rumi i za kaznuvanjeto na zlostornici,normalno,bi mozel da go poplavam forumot.
Mnogu mi e zal koga ke procitam vaka nekoi izjavi od luge koi kritikuvaat a i sami znaat deka ne procitale nisto za Sufizmot,na primer.
Znaci,Ipsissimus,izrekata koja si ja iskazal izvadena e od nekoja mesela a izvadena e i od kontext,bidejki,gi imam procitano i del od mojata biblioteka se site dela na Mevlana Rumi. Kon Serijatot,isto taka i Sufiite se pridrzuvaat. Osmanliskata imperija bese,moze slobodno da se kaze,Sufiska ama serijat vladeese i toa bese zakonot vo taa drzava. Ako sakate,mozam da vi napisam mnogu takvi izreki i meseli od Sufii.

OSHO nekolku pati spomna deka Sufizmot postoi uste od poodamna i pred Islamot. Misticizmot postoel i Gnosticizmot uste pred Islamot a Sufizmot Gnosticizam,Misticizam proucen od Islamska gledna tocka i sprema Islamskata tradicija,kultura,Kur'anot i Sunnetot. Kako sto bezbroj pati kazav deka,kako sto e Monastvoto Duhovnost,Mistika i Gnostika izgradena spored biblijata,taka e Kabalata vo Judizmot izgradena spored stariot zavet,taka e Sufizmot spored Kur'anot i Sunnetot.

Eve primer citam sega vo nekoi Metafizicki forumi za nivoata na svesnosta na coveckite dusi,pa belkim ke vi objasnam kade e razlikata. Lugeto koi ja istrazuvaat Metafizikata tvrdat deka postojat 7 denziteti te. 7 nivoa na svesnost.
http://www.galaksija.com/metafizika/denziteti.htm

E sega,za istoto toa,Islamot i Sufiite imaat drugo objasnuvanje koe se vklopuva i so Kur'anot i so Sunnetot.Ako se raboti za isto ucenje,ne bi ti kazal nekoj sufija deka e tocno napisanoto vo Linkot.Nema vo Sufizmot reinkarnacija nitu pak reptili. I od niv ke slusnete za edna smrt i dzennet i dzehennem i Dzinni namesto reptili i vonzemjani koi navodno ja crpat energijata od lugeto.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538

Kajgana Shop

На врв Bottom