Сумирање на резултатите по 1 година од владеење на владата

Статус
Затворена за нови мислења.

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Би сакал да продискутираме ама онака реално и без предрасуди за позитивните но и негативните работи што ни се случија од превземањето на власта од оваа влада.Затоа само напред,и немој да ги штедите,затоа што тие се одбрани да ви служат вам,а не вие ним.
Еве јас ќе почнам прв и можам да кажам дека една од позитивните работи што ги направи оваа влада е намалувањето на ДДВ за компјутери и делови за компјутери.Со тоа ќе придонесе кон зголемена присутност на современа технологија и кај оние граѓани кој не можеа тоа да си го дозволат токму поради високите цени.Можат да продолжат сите и слободно да го изразат своето мислење позитивно или негативно затоа што овој форум е релативно демократски без страв дека ќе бидат спречени јавно да го кажат своето мислење за сопствената влада.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
za sega pozitivni:
-ramniot danok
-namaluvanje na nekoi stopi DDV

za sega negativni:
-premnogu vetuvanja
-nejasni ili mozebi loso prezentirani celi i proekti
-nefunkcioniranje na drzavata
-nerealizacija na nieden najaven proekt barem vo nekoja vidliva dinamika
-"osamenost" t.e. izoliranost na pogore pozitivnite so soodvetni posiroki
izmeni koi realno ke gi napravat efikasni
-premnogu lazni vetuvanja i generalen populizam, koj vo ovaa siromastija dava nekoj lazen rejting... do mamurnoto budenje ( neznam samo po koj pat )
-glupiranje so teatralnoto operiranje na metastaziranata korupcija
-premnogu ....vo broen iznos, totalno neefikasna socijalisticka administracija

Odprilika toa....glavnata impresija e deka Premierot nema ili e USLOVEN da gi ima vo golema mera nekompetentnite sorabotnici...cest na iskluci, no edna dve lastovice ne pravat prolet....
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Малку време е за да се оствари се што е ветено. Не може за една година се да се среди. Ветија - има време ќе исполнат, ако не тогаш на ред ќе дојдат избори и други да ги заменат сегашниве. Една или две ластовички не прават пролет...да, и да се 1 000 кога некој ги мерка со пушка и му сметаат пак нема да има пролет.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи оваа влада нема баш многу позитивни промени направено за една година или не можете да се сетите,барем во моментов.Еве јас ќе ве потсетам на уште една позитивна работа а тоа е намалување на ДДВ за некои лекови и ортопедски помагала со што ќе им плесни на некои да дојдат поефтино до бараниот лек или ортопедско помагало доколку го има во аптеките.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ако ме прашате мене, лаик во економија, но сеуште со здрав ум, на сопствена кожа не осетив ништо подобро. Се ми е некако исто... Ако ми се смени нешто, секако ќе пишам.
Засега: Кучињата лаат, караванот си врви, исто како и во претходните 16 години.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ако ме прашате мене, лаик во економија, но сеуште со здрав ум, на сопствена кожа не осетив ништо подобро. Се ми е некако исто... Ако ми се смени нешто, секако ќе пишам.
Засега: Кучињата лаат, караванот си врви, исто како и во претходните 16 години.
Не не еве кажа нешто што влијане многу и има значење. Цитирам: “на сопствена кожа не осетив ништо подобро“, ова значи дека работите не тргнале на полошо како што се обидуваат некои да ни претстават. Подобро да “одиме“ со 0 т.е. да бидеме во место, отклку да одиме во минус.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
ABC pa sekoj post na ovoj del d forumov e vkrstuvanja na kopjata pozitivna ili negativna merka :)

Avekje i imase slicen post pred nekoe vreme.

Jas bi napomnal toa sto iprethodno go rekov ovaa vlada ima nov pristap, pristapi so entuzijazam i definitivno napravi cekori za koi sto treba hrabrost za da se prevzemat, pokaza deka moze i da se izigra ubavo so strancite, a ekonomskite rezultati stojat kako statisticki taka i vo praktikata jas se nadevam deka trendot ke prodolzi.

Toa sto kako negativa mozam da go navedam se raboti generalno vrzani so selektivniot pristap pri rascistuvajeto so kriminalot i teroristickite bandi koi sto za zal seuste egzistiraat, ili da bidam pokonkreten drzenjeto na nekoja distanca od strukturite na DUI. E sega mozebi e takticki ili pak opredelena vnimatelnost od radikalizacija na terenot no sepak smetam deka dokol se trgnese po razno raznite komandantcinja na DUI ke imase multi efekt.
DPA ke bese postabilna i egoto ke im bese nesto pojako.
Ke se prkazese konkretna borba so kriminalot vo segment koj sto e osobeno interesen za strancite, droga, prostitucija i oruzje ! istoto ke se reflektirase osobeno pozitivno vrz ocenite na evropskata kmisija i ministrite na NATO.
I treto no ne pomalku vazno, sto makedonija ke ima podobar zivot vo sekojdnevieto so akcent na delovite kaj sto ziveat albancite imajki predvid terorot sto istite bandi im go priredovaat na toj del od ragjanite na RM. Dali istiet gragjani se svesni ili ne e druga rabota no sepak imajki na um brojot na "nerazjasneti" ubistva i da ne bile se osvestuvaat.
Generalno toa e, jas sum na cisto da ke potece med i mleko nema osobeno ne za 1 godina, ali deka ke bidam vo sostojba po nekoe kilo plus med i mleko da si kupam ke bidam po oktomvri i se raduvam na istoto, 50-ina evra povisoka plata ke mi zakrpat po nekoja dupka vo semejniot bugjet :)

Malku offtopic: Vecerva bev so nekoi prijatelcinja na laf muabet. Nitu eden od niv ne e partiski opredelen predi se sto ednostavno nemaat vreme, si brkaat site sopstveni biznisi interesno sekoj od totalno razlicna bransa. Otkako si poprikazavme koj kako pominal po odmorive normalno pod default se fakja tema rabota i obvrski i normalno site se zalime po navika :) ovoj pat razlikata od prethodnite godini sobirankite bese sto zalbite bea samo od eden edinstven aspekt premnogu rabota ima a rabotnici nemoze da se najdat !!! Vo nekoi prethodni postvi vekje pisuvav za srukturata na nevrabotenite... vo povekje granki deficitot na rabotna sila e vekje vidliv od avion. Toa sto me frapirase sto mi bese kazano i potvrdeno deka osobeno golem nedostatok na pazarot se javuva na bravari i zavaruvaci. Vo edna od firmite sto bese tema na diskusija prijatelov rece (mislam deka ke go dolovam citatot) Gi zaposlivme site apsolutno site bravari i zavaruvaci sto se javija na oglasot i pak falat ednostavno se otvori premnogu rabota ne se postiga, tie sto gi zemavme gi podgotvivme adaptiravme i gi pustivme na objekti so polno rabotno vreme od 08-16 casot, prijaveni se i zemaat 25.000 denari plata !. poslednava nedela doagjaat i mi velat ili ke mi dadete 35 000 ili ke si odime ? ! ? !
Ej tolku ne zemaat pola od menagjmentov kaj mene vo pretprijatieto.. no sto e tuka e .. :)
bidete mi pozdraveni
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па иако темата беше за позитивни или негативни постигнувања на оваа влада некако не ми изгледа дека има голем список за позитивни или негативни постигнувања како и разлики помеѓу поранешните влади и оваа.
Практично се се сведува на ситни успеси на кратки релации од популистички побуди и неколку негативни појави посебно во доменот на сомнителни продажби на поранешни гиганти меѓу кои беа вмешани и членови на оваа влада.
Инаку што се однесува до недостаток од квалифицирана работна рака посебно во градежно металската индустрија факт е дека Русија ги отвори вратите за такви работници па последниот месец само јас испратив 10 добри лимари од Прилеп за по 1500 евра плата на Камчатка.Сигурно е дека оваа влада нема никакви заслуги за тоа пред се затоа што никој од силната администрација во државава не мрдна ни со прст,а пријателите на brauning кога ќе бидат спремни да платат по 60 000 денари нека се јават кај мене јас ќе им обезбедам барем 100тина добри заварувачи со сертификат,всушност тоа е вистинската цена за која вредат овие стручно оспособени работници во Македонија кој мора да се пентерат и на 100тина метри високи згради за да ја работат својата работа а не да го топлат задникот како административците на Мистичен во некоја добро климатизирана канцеларија.:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aбе каков потег си напраил, ја спаси државата : )

Инаку, заборави да ни кажеш по колку евра провизија имаш земено од секој работник кој си го испратил на аргатење : )
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Aбе каков потег си напраил, ја спаси државата : )

Инаку, заборави да ни кажеш по колку евра провизија имаш земено од секој работник кој си го испратил на аргатење : )
Па сега,тоа и не може да се нарече провизија ако сметаш на 1000 евра за сите 10,ги вложија во работна рака односно се компензиравме за еден објект,како и со многумина други кој сум ги испратил надвор од државава и ниту еден не се вратил незадоволен а државава не ни мислам да ја спасувам,туку им помагам на поединци колку што можам,за да ги прехранат своите семејства од злото што ги погоди сите посебно во Прилеп каде што невработеноста е и до 40%,покрај слабо или воопшто не исплатениот тутун кој им беше единствена каква-таква шанса да преживеат.
Не би се сложил дека дечките аргатуваат за по 1500 евра месечно или барем тие така не мислат зошто сите знаеме што е аргатување.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Malku offtopic: zemaat 25.000 denari plata !. poslednava nedela doagjaat i mi velat ili ke mi dadete 35 000 ili ke si odime ? ! ? !
Ej tolku ne zemaat pola od menagjmentov kaj mene vo pretprijatieto.. no sto e tuka e .. :)
Off topic: образуван (уште ако е и сертифициран за одредено локално подрачје) заварувач е работно место со плата многу повисока од просекот, барем на "запад".
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па сега,тоа и не може да се нарече провизија ако сметаш на 1000 евра за сите 10,ги вложија во работна рака односно се компензиравме за еден објект,како и со многумина други кој сум ги испратил надвор од државава
им помагам на поединци колку што можам
Aха, им "помагаш"...
Ако беше толку хуман ќе ги испратеше така, а не "ќе ве пратам во странство, ама ќе ми аргатите кај мене во вредност од 1000 евра ако сакате да видите бел свет, или ќе останете засекогаш со тутунот во рака".:pos2:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Off topic: образуван (уште ако е и сертифициран за одредено локално подрачје) заварувач е работно место со плата многу повисока од просекот, барем на "запад".
Токму тоа и сакав да му го кажам на brauning оти добрите мајстори излегоа малку од ГЕТОТО па научија и сами колку вредат.Сепак си велам дека колку и да бидеме притиснати во ова ГЕТО ќе најдеме начин како да преживееме иако сопствените власти не ни помагаат премногу во тоа.
Моите предвидувања се дека Македонија ќе остане земја со вработени единствено во администрацијата доколку продолжи ваквата владина политика,се друго што барем малку вреди ќе замине надвор од државава па ќе просадат тутун и оние кој мислат дека тутунот расте на дрво.:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Абе ти нели зеде бугарски пасош? Зошто сеуште седиш во гетото и збираш тутунски јадови? : )
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom