Субвенции за греење на пелети

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Можам да ги замислам оние глупаци кога разговарале околу потребата за оваа работа :facepalm:

Има една работа која се вика Dunning-Kruger Effect
The Dunning–Kruger effect is a cognitive bias in which relatively unskilled persons suffer illusory superiority, mistakenly assessing their ability to be much higher than it really is.....

Македонија си пати од овие болесници, имаше една узречица:
Куче под сенка не знае да врзе....тоа е тоа, тоа е вистината со луѓето во јавна администрација, па богами и влада и даље од влада.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Јас моментално немам никаков проблем со субвенциите. Не земам којзнае колку , околу 500 евра плус минус. Бериќат кој ти ги дава. До година боже здравје до кај 700 планирам да стигнам. Тоа само од субвенции од кои секако го покривам целиот трошок што го имам и ми остануваат позначајна сума која можам да ја искористам за што сакам и која во случајот дел решив да ја реинвестирам за да стигнам до 700. Да не беа тие субвенции ни на крај на памет би ми паднало со ова да се нафатам малце посериозно. Уште на тоа ке гледав како на хоби.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ako ne se lazam i peletive se golem zagaduvac, ne se nesto poarni od drvata. Aj neka potvrdi nekoj od @Strelec @tzlatko kako da sum cital vo temata za ekonomicno greenje
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Не знам како го разбирате ова
новата мерка низ три сегмени меѓу кои поддршка за набавка на печки за греење за домаќинството, за кои државата ќе обезбеди субвенции до 70 проценти, по принципот старо за ново за најмногу 30.000 денари по домаќинство.
дали е класично старо за ново, дали ќе ми откупат било каква печка, и по која вредност (ако има таков откуп). Пример некое прастаро нафтено...
не е јасно и што значи третата мерка (помош за инструменти за греење), дали се однесува на било каков грејно тело (од греалка, клима до систем и делови од систем на индивидуално парно), поточно што значи "на инструментите за греење"? Вака како што стои, освен намалување на ддв, не е скоро ништо друго објаснето.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
зошто толку навлегувате во детали. важно е нови субвенции има. рејтинг се качува за 3%.
што, како, колку и кому ќе дадат не е важно.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ako ne se lazam i peletive se golem zagaduvac, ne se nesto poarni od drvata. Aj neka potvrdi nekoj od @Strelec @tzlatko kako da sum cital vo temata za ekonomicno greenje
Баш обратно, многу почист воздух би дишеле доколку сите тие печки на дрва ќумур и којзнае што све не се пика во нив се заменат со печки на пелет. На таква печка речиси и не и е потребен оџак, нема димови низ оџаците и нема загадување. Зашто нема? Затоа што во тие печки огревниот материјал (пелетот) согорува речиси 100% со мала количина на папел односно печките се со многу висока ефикасност од над 80%. Печките на дрва од постар тип за споредба се со реална ефикасност од 30~50% што лесно се увидува по количината не огревен материјал потрошен по м2 стабена површина.
Од 1јан 2015 во земјите на ЕУ со закон е забрането да се продаваат или користат уреди или цели системи на греење на тврдо гориво кои немаат искористеност над 85% или 90%, за тоа имам пишувано овде Прилагодувањето на тие закони во Хрватска е почнато уште години пред тој да се донесе и откако е донесен 2015та имаат 5години на прилагодување. Така да овие субвенции се добар почеток и треба да се гледаат како некое прилагодување кон тие правила за енергетска ефикасност и пред се почист воздух кои важат за земјите во Еу, а дали субвенциите ги донел Грујо или Мујо секако некој ке ги донесеше по наредба од горе. Еве ден пост од хрватски форум од далечната 2012 кој доста добро го објаснува почетокот на нивното прилагодување кон тие закони и прописи и планирањето на идните инвестиции во нов систем на греење кој сега(кај нив од 2015та) мора да биде и 90% ефикасен.

" Zato što je zakonom kojeg je Bundestag davno usvojio a stupa svake godine ponešto od tog zakona , lijepo napisano do koje godine se mora napraviti to i to. Do kada se mora skinuti emisija štetnih tvari u atmosferu , ili se mora staviti filtere na dimnjak.
Sad budimo realni nije Bundestg naše zakonodavno tijelo ali su našim vrlim sabornicima rukice vezane nevidljivim nitima i kad Merkelica namigne oni podignu svoje rukice i nas uvaljaju u još veći drek.
Kod pelet sustava se traži stupanj djelovanja 90 % i emisija štetnih tvari u atmosferu kao da kurimo plin .
Zapravo za godinu dvije ni jedan od ovih kotlova o kojima sad pišemo na ovom forumu neće moći dobiti neku uporabnu dozvolu, neko vrijeme ćemo to preskakati i pokušavati smuljati , slično kao što je bilo sa eko testom za aute , a onda će nam za 5 godina biti normalno da cinkamo susjeda jer mu se iz dimnjaka vije crni dim i pepeo , jer taj dim ne truje njega nego vas , vama pada u dvorište ne njemu."
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
Баш обратно, многу почист воздух би дишеле доколку сите тие печки на дрва ќумур и којзнае што све не се пика во нив се заменат со печки на пелет. На таква печка речиси и не и е потребен оџак, нема димови низ оџаците и нема загадување. Зашто нема? Затоа што во тие печки огревниот материјал (пелетот) согорува речиси 100% со мала количина на папел односно печките се со многу висока ефикасност од над 80%. Печките на дрва од постар тип за споредба се со реална ефикасност од 30~50% што лесно се увидува по количината не огревен материјал потрошен по м2 стабена површина.
Од 1јан 2015 во земјите на ЕУ со закон е забрането да се продаваат или користат уреди или цели системи на греење на тврдо гориво кои немаат искористеност над 85% или 90%, за тоа имам пишувано овде Прилагодувањето на тие закони во Хрватска е почнато уште години пред тој да се донесе и откако е донесен 2015та имаат 5години на прилагодување. Така да овие субвенции се добар почеток и треба да се гледаат како некое прилагодување кон тие правила за енергетска ефикасност и пред се почист воздух кои важат за земјите во Еу, а дали субвенциите ги донел Грујо или Мујо секако некој ке ги донесеше по наредба од горе. Еве ден пост од хрватски форум од далечната 2012 кој доста добро го објаснува почетокот на нивното прилагодување кон тие закони и прописи и планирањето на идните инвестиции во нов систем на греење кој сега(кај нив од 2015та) мора да биде и 90% ефикасен.

" Zato što je zakonom kojeg je Bundestag davno usvojio a stupa svake godine ponešto od tog zakona , lijepo napisano do koje godine se mora napraviti to i to. Do kada se mora skinuti emisija štetnih tvari u atmosferu , ili se mora staviti filtere na dimnjak.
Sad budimo realni nije Bundestg naše zakonodavno tijelo ali su našim vrlim sabornicima rukice vezane nevidljivim nitima i kad Merkelica namigne oni podignu svoje rukice i nas uvaljaju u još veći drek.
Kod pelet sustava se traži stupanj djelovanja 90 % i emisija štetnih tvari u atmosferu kao da kurimo plin .
Zapravo za godinu dvije ni jedan od ovih kotlova o kojima sad pišemo na ovom forumu neće moći dobiti neku uporabnu dozvolu, neko vrijeme ćemo to preskakati i pokušavati smuljati , slično kao što je bilo sa eko testom za aute , a onda će nam za 5 godina biti normalno da cinkamo susjeda jer mu se iz dimnjaka vije crni dim i pepeo , jer taj dim ne truje njega nego vas , vama pada u dvorište ne njemu."
кога ќе докажуваш ваква работа се докажува со бројки и факти,не е само чадот од дрва-ќумур кој излегува ами и колку топлина дава при такво согорување,па зависно од каков тип е печката-каминот-котелот,целиот систем дали има дополнително загревање итн итн не е ќе фрлиш три пелети на 5-6 минути и бања ќе биде куќата и пази нема загадување,па земи салфетка запали ја ќе изгори цела и велиш дека нема чад да испушти односно нема да ти одземе кислород за согорување ??

најдобра инвестиција ако зборуваме за екологија е средување на изворите на електрична енергија како РЕК Битола кој чади 24/7 со систем од филтри стара технологија 60+ годиникои се далеку понеефикасни од денешните модерни со затворен систем кои не испуштаат пепел и толкав број на гасови во атмосферата,затворање на ископините и одлагалиштата односно нивно пошумување(што го имаше во програмата на владејачката партија пред да дојдат на власт но средствата за таа намена ја вложија во Скопје 2014та и слични проекти), изградба на Чебрен и Галишта за искористување на хидроцентрали за електрична енергија, ни требаат проекти со кои цела популација ќе биде задоволна и ќе користи електрична енергија добиена по еколошки пат,а не ефтин маркетинг трик со давање субвенција за греење на пелети кое ќе засегни мал дел од популацијата и домаќинствата

и на крај којзнае колку ќе се покажат печките на пелети во наши услови со наши сервисери,пошто целиот дел од работата на печката го контролира електроника и поправките на вакви печки чини скапо(знам луѓе што одлучија во првите да се греат на пелети пошто за домаќинот изгледа почисто него ли да користи камин печка па ајде се одлучија на инвестиција од 2000 евра печка на пелети на која следната зима и откажа електрониката , а поправката чинеше 500 евра)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А еднаш да му текнеше проект централно парно за сите (а парното на гас, дел на топлата вода од фабриките)
Бесплатно приклучување кон централното парно, 10 денари м2, 24 часа греење.
Па битола имала парно на времето и го изгасиле бидејќи било многу скапо. Со парите за субвенциите може топлата вода од РЕК да се искористи и сите битолчани на парно.
Ама тоа кога сељаци ја водат државата.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
А еднаш да му текнеше проект централно парно за сите (а парното на гас, дел на топлата вода од фабриките)
Бесплатно приклучување кон централното парно, 10 денари м2, 24 часа греење.
Па битола имала парно на времето и го изгасиле бидејќи било многу скапо. Со парите за субвенциите може топлата вода од РЕК да се искористи и сите битолчани на парно.
Ама тоа кога сељаци ја водат државата.
Off topic
Целата суштина на парното е евтина топлинска енергија за голем број домаќинства.
Глупоста почнува кога нефер покачувањата на цени ги тера некои од граѓаните да се откажат од истото. Не ги обвинувам луѓето, си наоѓаат некое друго решение.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
кога ќе докажуваш ваква работа се докажува со бројки и факти,не е само чадот од дрва-ќумур кој излегува ами и колку топлина дава при такво согорување,па зависно од каков тип е печката-каминот-котелот,целиот систем дали има дополнително загревање итн итн не е ќе фрлиш три пелети на 5-6 минути и бања ќе биде куќата и пази нема загадување,па земи салфетка запали ја ќе изгори цела и велиш дека нема чад да испушти односно нема да ти одземе кислород за согорување ??
Da dokazuvanjeto dali nekoja pecka/kotel ima onolku ili ovolku %efikasnost e problem. Zatoa primer vo normalnive drzavi ne se subvencionira bas sekoja pecka na pelet, tuku tocno po spisok selektirani i sertificirani proizvodi i samo za tie moze da se dobijat nepovratni sredstva. Inaku sto bi napravile so zagaduvanjeto ako se iznakupuvaat pak neefikasni pecki? :)
Zatoa na tie spiskovi nema nekvaliteten proizvod. Site tie uredi imaat svoi sertifkati TUV CE i drugi sertifikat i testovi, zatoa i se na spisokot.
Primer vo slovenija tie subvencii idat preku EKO Sklad
I spisokot za pecki/kotlovi na biomasa za koi se odobruvaat nepovratni sredstva.
Eve i za toplinski pumpi vozduh/voda, voda/voda spisok.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Ako ne se lazam i peletive se golem zagaduvac, ne se nesto poarni od drvata. Aj neka potvrdi nekoj od @Strelec @tzlatko kako da sum cital vo temata za ekonomicno greenje
за пелети не треба оџак, па погледни од кај се увезуваат пелетите.... освен тоа печките се со регулација и оптимално согорување...Јас го дадов предлогот уште во ноември, кога почна големи вредности на загадување во Лисиче
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Off topic
Целата суштина на парното е евтина топлинска енергија за голем број домаќинства.
Глупоста почнува кога нефер покачувањата на цени ги тера некои од граѓаните да се откажат од истото. Не ги обвинувам луѓето, си наоѓаат некое друго решение.
Глупоста почна кога сакаа од јавна услуга да почнат да прават пари. И сега субвенции за уште една глупост.
Прават проблем со загадување (качуваат цена на парно, 50-60% се префрлаат на дрво), , сега да го решат проблемот предлагаат субвенции на друг работа.
Стави го централното парно на гас, сите фабрики зимно време топлата вода во централното парно, 24 часа греење, плус бесплатен приклучок и за 5 години од сега скопје ќе биде како во 2003-2004.
 
Т

Триптико

Гостин
за пелети не треба оџак, па погледни од кај се увезуваат пелетите.... освен тоа печките се со регулација и оптимално согорување...Јас го дадов предлогот уште во ноември, кога почна големи вредности на загадување во Лисиче
Директоре...немаат сите големи плати и пензии како тебе!:mad:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Печките за пелети точно дека не чадат и се што е напишано, само скапи се. Во просек 50-60 илјади. Инаку кај нас беше зборено за централно парно и гасификација ама досега ништо не се случи. Затоа и ме интересираше како ќе функционираат овие субвенции.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
@Strelec бидејќи гледам дека си упатен во проблематиката, ме интересира колку тони пелети би ми требале за греење на 70м^2 (во глобала греам околу 34м‘2, останатиот дел само 2-3 часови).

Друго што ме интересира е за каков тип на печка/шпоре старо за ново даваат субвенции?
Дали на пример и за вакво би дале до 30 000ден субвенции за купување на печка за пелети?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom