Субвенции за велосипед

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Со општински пари.
Многу е едноставно, секоја општина има пари од даноци платени од своите жители и е должна да се грижи со тие пари за своите жители.
Не е прашањето зошто општина Центар ги субвенционира своите граѓани, туку прашањето треба да ти е што прават Драчево и Петровец со своите пари.
Општините се финансираат од свои приходи ( општински даноци, такси, и слично ) но и од джавниот буџет. Дел од 18 ДДВ оди кај нив
Општинскиот буџет се троши за обавување на надлежностите на општината. Тоа се тие надлежности кои се пропишани со законот за локална самоуправа. А таму нема надлежност да субвенционире купување точаци.[DOUBLEPOST=1462659870][/DOUBLEPOST]
За жителите на Центар паркингот стана бесплатен како и што вети, зошто на следните избори би....? Сакаше нешто да докаже и му успеа.
За пајаците и јас имам слушнато, и тоа за прописно паркирани коли али да не ја тераме во оф топик темата.
П.С Мислам дека нема ветено дека ќе укине зонско.
А зошто да не го укине?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Општините се финансираат од свои приходи ( општински даноци, такси, и слично ) но и од джавниот буџет. Дел од 18 ДДВ оди кај нив
Општинскиот буџет се троши за обавување на надлежностите на општината. Тоа се тие надлежности кои се пропишани со законот за локална самоуправа. А таму нема надлежност да субвенционире купување точаци.[DOUBLEPOST=1462659870][/DOUBLEPOST]
А зошто да не го укине?
За првиот дел, субвенционирањето на точаците не е во рамките на редовните надлежности на општината, туку е проект на општината кој се финансира со средства на општината, односно не се финансира со средства на Буџетот на РМ и ниеден закон не му го забранува овој проект. Не знам зошто толку галама кревате околу овој проект. И самиот Жерновски знае дека 100% од субвенциите не идат кај Центраци и претпоставувам дека ни на него не му смета тоа.
За вториот дел не би можел да ти кажам, паркинзи ми се слаба страна.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
За првиот дел, субвенционирањето на точаците не е во рамките на редовните надлежности на општината, туку е проект на општината кој се финансира со средства на општината, односно не се финансира со средства на Буџетот на РМ и ниеден закон не му го забранува овој проект. Не знам зошто толку галама кревате околу овој проект. И самиот Жерновски знае дека 100% од субвенциите не идат кај Центраци и претпоставувам дека ни на него не му смета тоа.
За вториот дел не би можел да ти кажам, паркинзи ми се слаба страна.
Сите граѓани се еднакви пред законот
Сите граѓани имаат еднакви права и слободи
Тоа се основни постулати на демократијата и основно човеково право
Зошто оној кој живее во Центар да добиуе субвенции, а оној кој живее во Кисела Вода да не добие?
Дали тие кои се во Кисела Вода се граѓани од втора класа?
Истото важи и за зонско: Тие кои живеат во Центар, безпари паркираат, а тие кои се од Кисела Вода, за да паркираат во Центар, плаќаат. Зарем се тие граѓани од втора класа?
Или пак со тие пари, се купуваат точаци за граѓаните од Центар?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.586
Поени од реакции
2.183
Мислaм прaшaњaвa ви се зoштo тoј вo Гермaнијa земa 2000 еврa плaтa, a тoј вo Мaкедoнијa 200 еврa.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Јас си земав точаче, аплицирав и ми вратија 3000 денари. Еве сега во тек е постапка за промена на адреса на живеење, во општина Центар да ме стават.. ќе гласам за жерновски. :D
Значи...твојот глас може да се купи? И тоа со 3000 денари?

Сега да сум Бил Гејтс комотно би можел да станам премиер на МК. Се што ми треба се од прилика 6000 денари од гласач. Има околу 1,5 милиони гласачи од прилика * 100 евра = 150 милиони евра

Бадијала.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Мислaм прaшaњaвa ви се зoштo тoј вo Гермaнијa земa 2000 еврa плaтa, a тoј вo Мaкедoнијa 200 еврa.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Извини ама споредбава твоја нема аМа баш никаква споредба со моето прашање!! Ние сме сите граѓани и државјани во Македонија и сите подлежиме на исти закони и права.....наместо тие субвенции, треба на сите што употребуваат велосипед како превозно средство за на работа да добиваат надокнада..ем воздухот нема да го загадуваме, ем за здравје се работи, нема да има гува во сообракајот и ред други благодети....па само така овј мрзлив народ ке се мотивира да вози точак.Погледни дека во секоја кола по еден шофер или двајца има внатре...како им се исплати е второ прашање.....[DOUBLEPOST=1462704388][/DOUBLEPOST]
Мислaм прaшaњaвa ви се зoштo тoј вo Гермaнијa земa 2000 еврa плaтa, a тoј вo Мaкедoнијa 200 еврa.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Извини ама споредбава твоја нема аМа баш никаква споредба со моето прашање!! Ние сме сите граѓани и државјани во Македонија и сите подлежиме на исти закони и права.....наместо тие субвенции, треба на сите што употребуваат велосипед како превозно средство за на работа да добиваат надокнада..ем воздухот нема да го загадуваме, ем за здравје се работи, нема да има гува во сообракајот и ред други благодети....па само така овј мрзлив народ ке се мотивира да вози точак.Погледни дека во секоја кола по еден шофер или двајца има внатре...како им се исплати е второ прашање.....
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Општините се финансираат од свои приходи ( општински даноци, такси, и слично ) но и од джавниот буџет. Дел од 18 ДДВ оди кај нив
Општинскиот буџет се троши за обавување на надлежностите на општината. Тоа се тие надлежности кои се пропишани со законот за локална самоуправа. А таму нема надлежност да субвенционире купување точаци.
Надлежност и право не е исто.

Ако општината одлучи да стимулира користење на точаци за да намали загаденост од возила, тоа може да го направи. Ако Центар одлучи да даде субвенција за точаци на граѓаните од Центар, стварно не ве разбирам како може да се буните за тоа како тие добиле, а вие не. Наместо да се буните како Центар добива, треба да се буниш зошто Драчево не добива.

Муабетот ти е: Ако во САД минималната плата е 7.25 по саат, зошто не е и во Македонија?[DOUBLEPOST=1462706366][/DOUBLEPOST]
Извини ама споредбава твоја нема аМа баш никаква споредба со моето прашање!! Ние сме сите граѓани и државјани во Македонија и сите подлежиме на исти закони и права.....наместо тие субвенции, треба на сите што употребуваат велосипед како превозно средство за на работа да добиваат надокнада..ем воздухот нема да го загадуваме, ем за здравје се работи, нема да има гува во сообракајот и ред други благодети....па само така овј мрзлив народ ке се мотивира да вози точак.Погледни дека во секоја кола по еден шофер или двајца има внатре...како им се исплати е второ прашање.....
Неговата споредба е баш на место.

Она што ти и останатите не го сфаќате е дека парите се дадени од општината, не од државата. Нормално дека општина Кратово би дала субвенции на Кратовчани, не на Охриѓани. Зошто тогаш општина Центар да субвенционира некој од Влае?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Секоја општина си има свои даноци, претпоставувам во Центар даноците за имот се повисоки од другите општини поради самата локација. Therefore, повеќе пари за субвенции. Така да нема логика некој од друга општина да плаќа помал данок, а да бара исто ко некој што плаќа повеќе. Ако грешам, нека ме корегира некој.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Сите граѓани се еднакви пред законот
Сите граѓани имаат еднакви права и слободи
Тоа се основни постулати на демократијата и основно човеково право
Зошто оној кој живее во Центар да добиуе субвенции, а оној кој живее во Кисела Вода да не добие?
Дали тие кои се во Кисела Вода се граѓани од втора класа?
Истото важи и за зонско: Тие кои живеат во Центар, безпари паркираат, а тие кои се од Кисела Вода, за да паркираат во Центар, плаќаат. Зарем се тие граѓани од втора класа?
Или пак со тие пари, се купуваат точаци за граѓаните од Центар?
Градоначалникот и советот на Центар е избран од страна на граѓаните на Центар и они се одговорни пред нив и нема што да се замараат со граѓаните на другите општини бидејќи они се финансираат од Центарци и ваквите проекти се финансираат стрикно од нивни средства. Да беше проект на Град Скопје па субвенциите да важеа само за тие од Центар ќе сфатев, али вака не ми влага во глава вашата ,,дискриминација''. Исто како да му отидам на татко кој што му купил сладолед на своето дете и да урлам сред улица како сум дискриминирам и сум граѓанин од втор ред за него затоа што не ми купува мене сладолед а му купува на неговото дете.
Пак ке кажам, важи за Центарци али како да не важи. Нит мене како жител на Центар ќе ми смета ако му направам услуга на некој за субвенцијата. нит на Жерновски ќе му смета што ќе дава субвенции на други граѓани. Едно е ставено формално на хартија, друго е во практика.
Веќе кога спомнуваме дискриминација, зошто не го спомнете подобро тоа што дете од Карпош на пример не смее да оди во основно училиште во Центар или Аеродром.
Тоа со зонското не е веќе проблем стрикно во Центар, да беше само во Центар да зборевме али не е. И реков веќе, не сум компетентен да зборам за зонско паркирање.
 
S

silmarillion

Гостин
Добро утро и убав ден на сите кајганџии:)
Можеби има тема за оваа глупава субвенција за купување на велосипеди но ке ми извинете ако има бидејќи сум нова овде на овој форум:)
Ако е глупава субвенцијата зашто сакаш да ја користиш?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ако е глупава субвенцијата зашто сакаш да ја користиш?
Под терминот глупава субвенција мислев на неправедна и неефикасна идеја, безвезно фрлање пари кои можат многу попродуктивно да се потрошат и да придонесат добробит за сите жители во таа општина.
 
S

silmarillion

Гостин
Дај личен пример и плати си го фул точакот. Покажи им центарци како треба.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
A oti be po "provinciite" ne subvencionirat tocak, samo u toa Skopjeto li dzukelsko?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom