Студирање во Словенија

Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
да....ова Македонија е хехе
Словенија е....јас сум таму и немам слушнато ваква работа! А тие што кажуваат дека ќе се укине се Македонски студенти...како демек во смисла ејјј ни ја укинаа школарината.....сега сигурно ќе ни ги скинат стипендиите!
Ова е според мене, сега незначи дека е така, и ќе биде така! Значи јас мислам дека Словенците се далеку попринципиелни од Македонциве, и нема да играат играчки сега ќе ти дадам пари ама од НГ не.....ако било така не вервувам дека би ставале јавен повик (башка имаат нагласено значи *студенти опфатени со билатерална повелба и тинтири минтири нешто реципроцитет)
http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/nova_socialna_zakonodaja/

Sprema noviot zakon za socijalno, drzavnite stipendii posle nova godina nema da vazat. I tie sto sega konkuriraat i gi dobijat, ke gi imaat samo do 01.01.2012.
--- надополнето: Sep 29, 2011 4:11 PM ---
http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/trg_dela_in_zaposlovanje/stipendije/

ова се дезинформации...како може да се укинати од јануари, ако постои јавен повик за аплицирање за учебната 2011/12, тоа нема врска!
http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/nova_socialna_zakonodaja/

Posle nova godina nema da vazat za stranci drzavnite stipendii.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Фала за инфо :) Сега барем знаеме на што сме! А дали има некоја друга стипендија за да се аплицира???
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Фала за инфо :) Сега барем знаеме на што сме! А дали има некоја друга стипендија за да се аплицира???
Da, ima druga stipendija. taa se dava vrz osnova na uspeh . Ako se zapisuvas na prva godina fakultet, se gleda uspehot od sredno. Za povisoki godini na fakultet, se gleda uspehot od prethodnata godina.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Da, ima druga stipendija. taa se dava vrz osnova na uspeh . Ako se zapisuvas na prva godina fakultet, se gleda uspehot od sredno. Za povisoki godini na fakultet, se gleda uspehot od prethodnata godina.
Ke ti pisev poraka, ama ajde ako mozes tuka pisi za site da vidat ako imas nesto informaicii kako se aplicira, koga ili sl.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
да....ова Македонија е хехе
Словенија е....јас сум таму и немам слушнато ваква работа! А тие што кажуваат дека ќе се укине се Македонски студенти...како демек во смисла ејјј ни ја укинаа школарината.....сега сигурно ќе ни ги скинат стипендиите!
Ова е според мене, сега незначи дека е така, и ќе биде така! Значи јас мислам дека Словенците се далеку попринципиелни од Македонциве, и нема да играат играчки сега ќе ти дадам пари ама од НГ не.....ако било така не вервувам дека би ставале јавен повик (башка имаат нагласено значи *студенти опфатени со билатерална повелба и тинтири минтири нешто реципроцитет)
Видиш и јас сум во Словенија и имам слушнато.
Ќе видиме од Нова Година ;)
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Da, ima druga stipendija. taa se dava vrz osnova na uspeh . Ako se zapisuvas na prva godina fakultet, se gleda uspehot od sredno. Za povisoki godini na fakultet, se gleda uspehot od prethodnata godina.
А таа да не е стипендија за надпросечни, мислам оние што добивале награди во средно? Зошто јас сум просечна, и имам просек 4.6 !
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
А таа да не е стипендија за надпросечни, мислам оние што добивале награди во средно? Зошто јас сум просечна, и имам просек 4.6 !
http://www.sklad-kadri.si/si/razpisi-in-objave/naslovnica/razpis/n/zoisove-stipendije-za-solskostudijsko-leto-20112012/

Ovde imate se vo vrska so stipendiite.
--- надополнето: Oct 1, 2011 4:30 PM ---
Ke ti pisev poraka, ama ajde ako mozes tuka pisi za site da vidat ako imas nesto informaicii kako se aplicira, koga ili sl.
http://www.sklad-kadri.si/si/razpisi-in-objave/naslovnica/razpis/n/zoisove-stipendije-za-solskostudijsko-leto-20112012/

Ovde gi imate site informacii.
Pozdrav.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Фала мн на информациите сепак ова е за надарени ученици, иако имам 4,6 сепак мислам дека не би можела да ја добијам оваа стпендија!.Како и да е фала многу!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
jas kako so imam slusnato za stipendijata koja se podnesuva so prosek treba da imas nad 4.1 prosek vo 4ta godina, a ako si vtora i enos podnesuvas za taa stipendija treba da imas nad 9.5.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
jas kako so imam slusnato za stipendijata koja se podnesuva so prosek treba da imas nad 4.1 prosek vo 4ta godina, a ako si vtora i enos podnesuvas za taa stipendija treba da imas nad 9.5.
Да ама јас мислам дека треба да спаѓаш во 5% најдобрите ученици во генерацијата, или да си тн златен ученик, да имаш некои пофалници или сл за оваа стипендија....незнам како е точно само нагаѓам во моментов ама мислам дека е тоа....
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
ne znam, taka mi kazaa taka ti kazuvam, neam ni jas podneseno uste za nikakva stipendija,,
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
П

Пепси_

Гостин
Мене ме интересира колку време се учи јазикот кога се иде првата година и дали таа се рачуна како еден вид "изгубена' година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom