Струјомерите - како функционираат?

Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.324
Поени од реакции
10.500
Може некој да ми објасни што значи ставката Активна моќност (АМ) која се мери во KW (не kWh)?

Претпоставувам дека ова е ставката Врвна активна моќност во "МЕТОДОЛОГИЈА ЗА ПРЕСМЕТКА НА ЦЕНИТЕ НА ПРЕСМЕТКОВНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ ПО КОИ ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ЈА ИСПОРАЧУВА ЕЛЕКТРИЧНАТА ЕНЕРГИЈА НА СНАБДУВАЧОТ НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ЗА ТАРИФНИ ПОТРОШУВАЧИ И СНАБДУВАЧОТ ВО КРАЕН СЛУЧАЈ СО ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА"

Дали постојат уреди за намалување на оваа ставка како што постојат уреди за намалување на реактивната енергија?
Ќе објаснам со прости зборови, за да можи да се свати...

-бидејќи потрошувачите имаат потреба од влечење некогаш на поголема моќност...некогаш помала...некогаш никаква...а за да тоа се обезбеди, треба некој да ископа јаглен према потребите(не повеќе бидејќи ќе согори под дејство на воздухот), треба да се планира количината на вода во езерата па кога и колку да се пушти....ако некому му текни да повлечи многу струја а ја нема таа дома, треба да се купи навреме на пазарот....


од тие причини покрај тоа колку ќе потрошиш киловати по единица време, битно е колку одеднаш ќе повлечиш снага(како во кафана....ти можиш да испиеш со друштво 100 пива месечно...но што ако ги сакаш во една вечер...некој треба да ги донеси внатре во кафиќот)

Затоа во броилата за правни лица се става ,,максиграф,,...кој ја мери максималната повлечена моќност во период подолг од 15 минути( но не ноќе)...и таа ја бележи како максимална. Следниот пат ако повлечиш повеќе...важи новата

вои пракса е вака:на пример третиот ден од месецот пушташ машина од 12 киловати, плус компресор 5 Квв, плус бољер.....и максиграфот застанаува на 20 Квв...и тие ти важат за ел месец. Поминува некое време....трошиш помалку моќност одеднаш....но на 29-ти во месецот ги пушташ овие машини и плус некоја печка од 25 Квв....но да речиме во траење од 18 минути(над 15). Сега новата максимална повлечена моќност е 40 киловати

Овие 45 киловати ти ги рачунаат за сите 30 дена во месеот...и ги множат со одредената цена за актривна моќност

На фактурата плус си ја добиваш и потрошената енергија....да речиме 15 000 денари...и на нив се додаваат и овие 45 киловати

Значи...треба да се гледа да се распределат потрошувачите...не одеднаш сите да се вклучат

Е сега...кај физички лица за да нема вакви математики....се договориле таа активна моќност да се плаќа ,,од око,, или 33% на потрошената енергија

Или народно..наместо да те мерат...плаќаш ,,ѓутуре,,

Многу индустриски објекти плаќаат огромни суми за активна моќност....бидејќи не ангажираат некој ова да им го објасни.

ако им се понудиш и им побараш пари ...ќе ти речат-јас си знам најдобро за мене што ми треба

па нека си тераат и нека ја богатат ЕСМ
 
Член од
5 август 2007
Мислења
563
Поени од реакции
674
ако им се понудиш и им побараш пари ...ќе ти речат-јас си знам најдобро за мене што ми треба

па нека си тераат и нека ја богатат ЕСМ
Верувал или не, има фирми во државава каде сѐ уште има и такви управи кои имаат вработен кадар кој ја познава оваа проблематика, но што поради суета што поради страв да не излезат неспособни пред сопствениците/акционерите, не му дозволуваат на вработениот да преземе било каква активност. Само приходите и профитите се доволно големи а и самите сопственици не разбираат, па никој не ги зел на одговорност за неделувањето.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.324
Поени од реакции
10.500
Da..znam. Zamisli.....slucaj kako edna fabrika od Debar sto ja rabotev( vestačenje). Čovekot proizveduvase najlonski kesi, i funkcioniral po potreba. Ima poracka i nekolku dena raboti so maksimalna snaga....i posle toa cel mesec fabrikata e pod kluč. No džabe e toa.....maksigrafot zaglavil najvisoko sto mozi i za 6 meseci mu fakturirale 50 000 evra za el.energija od koi najgolemiot del se smetki za aktivna moćnost
A broiloto mu bilo priklučeno na fizičko lice ...ne na firma
Mnogu godini se vlečkavme po sudovi...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.669
Поени од реакции
276
А од прилика колку пари би чинела инвестиција за соларни панели што произведуваат струја комплет за цела куќа од 170 квадрати???
www.aresesolutions.com - прашај си

...

Многу индустриски објекти плаќаат огромни суми за активна моќност....бидејќи не ангажираат некој ова да им го објасни.

ако им се понудиш и им побараш пари ...ќе ти речат-јас си знам најдобро за мене што ми треба

па нека си тераат и нека ја богатат ЕСМ
Ти благодарам многу на исцпниот одоговор.

Многуте фирми не ангажираат некој ова да им го коригира бидејќи е претешко да се дојде до таква фирма во МК за жал - ако има таков јунак (за изработка на "пеглање" на максиграфи) треба да се рекламира.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.324
Поени од реакции
10.500
Treba samo sovet....no nikoj ne go bara, a skeaja da e za plakanje...ušte poslabo
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Што значат ознаките на струјомерот? Т1 и Т2 се скапа и ефтина тарифа. Останатите?
20201016_092638.jpg
 
Член од
5 август 2007
Мислења
563
Поени од реакции
674
D

Deleted member 12196

Гостин
Ова на сликата е моменталното време при сликањето, има и датум. Можно е уште нешто да има, ама не се сеќавам моментално.
Мислев на ознаките подолу. MC TC FD... Во моментов постои стрелка на TC.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
563
Поени од реакции
674
Мислев на ознаките подолу. MC TC FD... Во моментов постои стрелка на TC.
Може да ми пишеш точен модел на броилото? Некаде под екранот треба да пишува Type, ознаката после тоа.

Пример кај броилото Iskra MT174 се насловени како Event Flags што во превод би дошло известување или предупредување за некаков статус или состојба на броилото.
T1 - T4 - Current tariff rate
MC - Meter cover open
TC - Terminal cover open
FD - Permanent magnetic influence
Bat - Low battery
DRO - Data read-out active
FF - Fatal error
Set - Parameter setting access

Најверојатно нешто слично е и кај тебе, со тоа што е друг моделот, наместо Set имаш REV.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Може да ми пишеш точен модел на броилото? Некаде под екранот треба да пишува Type, ознаката после тоа.

Пример кај броилото Iskra MT174 се насловени како Event Flags што во превод би дошло известување или предупредување за некаков статус или состојба на броилото.
T1 - T4 - Current tariff rate
MC - Meter cover open
TC - Terminal cover open
FD - Permanent magnetic influence
Bat - Low battery
DRO - Data read-out active
FF - Fatal error
Set - Parameter setting access

Најверојатно нешто слично е и кај тебе, со тоа што е друг моделот, наместо Set имаш REV.
Тип MT174-D1A54-M3K0

MC TC FD REV DRO FF SET
Автоматски споено мислење:

Овие стрелки некогаш ги има, друг пат ги нема. ЕВН.jpg
 
Последно уредено од модератор:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.850
Поени од реакции
20.054
Што значат ознаките на струјомерот? Т1 и Т2 се скапа и ефтина тарифа. Останатите?
Прегледај го приврзокот 270651
Т1 дека сега си на скапа струја
TC - Terminal Cover has been opened
Еве го цело упатство за 174-ка само регистрирај се бесплатно за да го читаш, јас со google акаунт и trial read option користам
 
Член од
5 август 2007
Мислења
563
Поени од реакции
674
Screenshot_20201016-191439.png
Автоматски споено мислење:

@Паланчански REV значело дека броилото детектира енергија во спротивна насока, т. е. од инсталацијата кон мрежата или ти произведуваш наместо да трошиш. :)
Автоматски споено мислење:

Овие стрелки некогаш ги има, друг пат ги нема.Прегледај го приврзокот 270716
Тие стрелки се за потрошена и произведена реактивна енергија.

 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам броило Iskra MT174. Проблемот е во тоа што времето и датумот кои ги покажува на дисплејот не се совпаѓаат со моменталното време и датум, што значи дека немам евтина струја од 22:00 туку од 01:14 (тогаш е 22:00 на броилото). А со различниот датум исто е проблем бидејќи не се совпаѓаат викендите и празниците.
Па ме интересира како можам да го средам ова, дали да ги контактирам во ЕВН? Да не им текне да ми наплатат за услугата или слично.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.099
Имам броило Iskra MT174. Проблемот е во тоа што времето и датумот кои ги покажува на дисплејот не се совпаѓаат со моменталното време и датум, што значи дека немам евтина струја од 22:00 туку од 01:14 (тогаш е 22:00 на броилото). А со различниот датум исто е проблем бидејќи не се совпаѓаат викендите и празниците.
Па ме интересира како можам да го средам ова, дали да ги контактирам во ЕВН? Да не им текне да ми наплатат за услугата или слично.
Toj sto go otcituva strujomerot treba da go azurira....ako e so dalecinsko otcituvajne strujomerot prijavi vo evn...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom