Струјомерите - како функционираат?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
e sega muabetov go odnese vo drug konteks(sakav da napomenam deka strujomerot se registrira)
Aбе јасно, само морав да се надоврзам пошто често го слушам муабетот за штедење (во што нема ништо лошо) - а се игнорира фактот дека струјата поскапи поприлично. ;)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Имам чуено да преку вифи ги исклучуваат али тоа било за поголеми потрошувачи, Дали знае некој како беше извршена промена на тарифите ?
Aко прешуваш кога е укината ефтината дневна тарифа:
Тоа е сторено на 01. 08. 2013
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во „ Република “ е објавено дека:
Граѓаните на Црна Гора најдоа начин како да се справат со високите сметки за струја – почнаа да купуваат смартфони со апликација која ја попречува работата на броилата.
http://republika.mk/?p=576074

Ако е ова можно - тогаш е можно и ЕВН да ги „ надува “ сметките
Изгледа старите индукциони струјомери беа подобри
Какво е Вашето мислење?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
ЕВН веќе почна да набавува трет тип на броила, кои нема да бидат кај корисникот. Така, ќе нема можност за „манипулации“, како што тие ги нарекуваат.
Не верувам дека ЕВН ќе ги надува сметките, доволно е само да си ја подобри наплатата.[DOUBLEPOST=1459576557][/DOUBLEPOST] 12592507_10154143894976812_7841175187570050264_n.jpg
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Може некој да ми објасни што значи ставката Активна моќност (АМ) која се мери во KW (не kWh)?

Претпоставувам дека ова е ставката Врвна активна моќност во "МЕТОДОЛОГИЈА ЗА ПРЕСМЕТКА НА ЦЕНИТЕ НА ПРЕСМЕТКОВНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ ПО КОИ ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ЈА ИСПОРАЧУВА ЕЛЕКТРИЧНАТА ЕНЕРГИЈА НА СНАБДУВАЧОТ НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ЗА ТАРИФНИ ПОТРОШУВАЧИ И СНАБДУВАЧОТ ВО КРАЕН СЛУЧАЈ СО ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА"

Дали постојат уреди за намалување на оваа ставка како што постојат уреди за намалување на реактивната енергија?
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Дали некој може да ми одговори, што се прави со старите броила за струја?
Најдов две стари броила кои се сменети од ЕВН со нови. Незнам што да направам со нив, дали да се фрлат, чуваат, се носат некаде?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.198
Дали некој може да ми одговори, што се прави со старите броила за струја?
Најдов две стари броила кои се сменети од ЕВН со нови. Незнам што да направам со нив, дали да се фрлат, чуваат, се носат некаде?
Pa mozis kako kontrolno broilo da go iskoristis, posebno ako mu davas struja na nekoj od tvoeto broilo. Cela struja sto toj ke ja trosi ke se evidentira preku toa kontrolno broilo i cista smetka dolga ljubov.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Вака имам едно прашање:

Имам пред 2 месеци од СЕТЕК земено електричен шпорет со 4 рингли марка Телефункен 7,3kw... Кабелот беше фабрички вграден за монофазна струја, ама тие од СЕТЕК ми кажаа дека треба да викнам електричар и да се преправи кабелот со трофазна струја, бидејќи со истовремено (2 уклучени рингли и рерната) осигурачот одма ќе прегори... И одма јас викнав електричар и го направив со трофазна струја...

Е сега дали истиот шпорет ако е уклучен на монофазна струја ќе има иста потрошувачка???

Дали пак како што го преправив на трофазна струја ќе има пак иста потрошувачка???
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.198
Вака имам едно прашање:

Имам пред 2 месеци од СЕТЕК земено електричен шпорет со 4 рингли марка Телефункен 7,3kw... Кабелот беше фабрички вграден за монофазна струја, ама тие од СЕТЕК ми кажаа дека треба да викнам електричар и да се преправи кабелот со трофазна струја, бидејќи со истовремено (2 уклучени рингли и рерната) осигурачот одма ќе прегори... И одма јас викнав електричар и го направив со трофазна струја...

Е сега дали истиот шпорет ако е уклучен на монофазна струја ќе има иста потрошувачка???

Дали пак како што го преправив на трофазна струја ќе има пак иста потрошувачка???
Da
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Како функционираат струјомерите...
Ти си работиш чесно, поштено - ЕВН те краде, како сака.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Дали ако го направиш својот дом 100% независен од ЕВН со соларни панели за производство на струја, ама да се со толкава моќност комплет за цела куќа струја да произведуваат дали пак нешто треба да се плаќа на ЕВН? Или ЕВН тотално го забранува тоа?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Дали ако го направиш својот дом 100% независен од ЕВН со соларни панели за производство на струја, ама да се со толкава моќност комплет за цела куќа струја да произведуваат дали пак нешто треба да се плаќа на ЕВН? Или ЕВН тотално го забранува тоа?
ако успееш, ако ти е потрошувачката нула, само за улично осветлување 150 денари. Дали тие пари одат во Евн или во општината, не знам.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
ако успееш, ако ти е потрошувачката нула, само за улично осветлување 150 денари. Дали тие пари одат во Евн или во општината, не знам.
А од прилика колку пари би чинела инвестиција за соларни панели што произведуваат струја комплет за цела куќа од 170 квадрати???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom