Струмички речник!

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Глеем има отворено теми за Кумановски и Охридски дијалект а за Струмички нема.... ај тук говорејте струмички дијалект тии шо незнаат нек се учат нии ќе ги поправаме! :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Смешен и по малку неразбирлив дијалект.

Ние со бунелата ќе црпеме од мисурот.Така нешто беше СрРулз?Или грешам?:)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Смешен и по малку неразбирлив дијалект.

Ние со бунелата ќе црпеме од мисурот.Така нешто беше СрРулз?Или грешам?:)
Грешеш.. Нии со бунеелта ќе.. тва црпеме од мисурот незнам шо ти значе не е на струмички дијалект :pos2:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Грешеш.. Нии со бунеелта ќе.. тва црпеме од мисурот незнам шо ти значе не е на струмички дијалект :pos2:
Знам едни од Гевгелија тие така велат.Мислев истите зборови се и кај вас.Мислам дека бунела значеше лажица, додека мисур чинија:toe:
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Знам едни од Гевгелија тие така велат.Мислев истите зборови се и кај вас.Мислам дека бунела значеше лажица, додека мисур чинија:toe:

Е саа ептен ја упљаска бонела е вилушка
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Знам едни од Гевгелија тие така велат.Мислев истите зборови се и кај вас.Мислам дека бунела значеше лажица, додека мисур чинија:toe:
Хех... бунела значи вилушка или как викате вии... а мисур прв пат слушам ама как шо вика Moon_Rider чинија значи :)
Ќе научате не се секирајте на почетоко ќе ве и е тешко малце :):):):):).
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Е саа ептен ја упљаска бонела е вилушка
Па оправдано е, се бунам не знам како е точно.Далеку е од литературен македонски дијалектот и нормално е да се греши:)

Хех... бунела значи вилушка или как викате вии... а мисур прв пат слушам ама как шо вика Moon_Rider чинија значи :)
Само едно знам.Кога првпат ги чув тие зборови бев сиот прашалници.Се изгубив.Имаше уште некои зборови, ама не се сеќавам сега.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Па оправдано е, се бунам не знам како е точно.Далеку е од литературен македонски дијалектот и нормално е да се греши:)



Само едно знам.Кога првпат ги чув тие зборови бев сиот прашалници.Се изгубив.Имаше уште некои зборови, ама не се сеќавам сега.


Абе еден ден ке го стават за македонски литературен јазик ќе вииш:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Абе еден ден ке го стават за македонски литературен јазик ќе вииш:pos2::pos2::pos2::pos2:
Тешко нас.Тогаш гарант секој крај во Македонија како мајчин јазик ќе го има својот дијалект, а за прв странски јазик ќе се учи гевгелискиот:pos2::pos2:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
И сите ќе се чукат со балтија по главата. :pos:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
jas ke vi kazam sho ve interesira od Gevgelijski na Strumicki :D:D
ako ima nesto ne jasno de
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
ееее нии струмичаните имаме ного бугат дијалект само питајте шо не вее јасно :baeh: а ако има толку ного струмичани на форумо оти не се напраа некоо субиранка тука?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
ееее нии струмичаните имаме ного бугат дијалект само питајте шо не вее јасно :baeh: а ако има толку ного струмичани на форумо оти не се напраа некоо субиранка тука?
Едно прашање.Струмичанте или Струмичаните е правилно на ваш дијалект?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom