Струмички карневал

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Едно од најатрактивните случувања во културниот живот во Македонија е редовното одржување на Струмичкиот карневал, со кој 1995 г. градот Струмица стана член на фамилијата на FECC-Здружение на еврепските карневалски градови
Овој пагански обичај, кој своите корени ги влече далеку во минатото, секоја година за време на христијанскиот празник Тримери(првите три дена од празникот Прочка, односно првите три најстроги посни денови од големите Велигденски пости), како една убава традиција привлекува луѓе од сите краишта на Македонија, но и пошироко. Евлија Челебија во 1670 година, патувајќи низ македонија, за Струмица забележал:
„Дојдов во еден град расположен во полите на еден висок баир и видов како таа ноќ маскирани луѓе претрчуваа од куќа до куќа, низ смеа, писок и песна”

Во тие три дена, цела Струмица живее со карневалот. Градот е жив, активен и отворен да ги прими сите посетители и љубопитни луѓе заинтересирани за овој тип на ритуално изразување. Отсекаде надоаѓа врева, се појавуваат зооморфни и антропоморфни маски, се слушаат песни коишто на симболичен начин сакаат да ги уплашат и истерат лошите сили. Се смета дека карневалот во основа претставува пародија на свадба, во која се задолжителни маските на младоженецот и невестата, циганот и циганката со бебе, момчето со голем фалус, маските со изразени еротски мотиви, што во суштина се сведува на напор за обезбедување на плодност, берикет и една сеопшта благосостојба.
Од друга страна пак, надвор од традициите, ѕвездениот град таа вечер сјае како никоја друга! Се постигнува кулминација во поглед на: гужвата, гласната музика и расположените лица во центарот на нашиот град...вреди да се посети Струмица таа вечер.

Оваа година, Струмичкиот карневал ќе се одржи на 7-ми Март! Ги очекува сите кајгаџии да ни бидат гости таа вечер!!

(изменето од Acid, фала за поправениот текст Carlito Brigante)
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Бев на ланскиот и се напраив ѓубре.Кој ме тераше толку да пијам не знам али нема везе.
Ќе идам и оваа година ама сега за пиење само пивце златно
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Ke moze nekoj da kaze na koja data e karnevalot? Jas lani spremen vleguvam u kola, ja palam i trt nema svetla :( ne bev
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Dejan] напиша:
Ke moze nekoj da kaze na koja data e karnevalot? Jas lani spremen vleguvam u kola, ja palam i trt nema svetla :( ne bev
pa kazav pogore:7mi mart!! I proveri si gi svetlata na 6ti,za da ne se izblamirash pak posho vakvo nesto ne se propushta!:je: :je:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.392
Јас чекам слики! Ајде струмичани, подгрејте ја атмосферата со некои моменти од минатиот карневал! :wink:
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Ке ја зголемеш у фото шоп и ке ја хостираш
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
имаш ли Корел фото пеинт,ако имаш ја внесуваш сликата таму.одиш на имејџ ресампл и ја зголемуваш,повеке незнам како да ти објаснам се е до баратање со Корелот или Фото шоп
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
astrion напиша:
имаш ли Корел фото пеинт,ако имаш ја внесуваш сликата таму.одиш на имејџ ресампл и ја зголемуваш,повеке незнам како да ти објаснам се е до баратање со Корелот или Фото шоп
fala i na ovie informacii.:cuc: :cuc: :cuc:

ke proveram dali ja imam, a ako sakate moze da vi gi pratam slikickite ama ke bidat pomali i ne znam dali ke moze ubavo da se gledat.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
nisto od mene...:( :( nemam korel foto...:( :( no ke go najdam uste utre, a dotogas eve uste nekolku slikicki vo prodolzenie, prvin od maskite na samiot karneval, a potoa i od atmosferata po kaficite.







 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Dobro e be brat se gleda super se,samo kazi koj e fotografot?Ti li si ili gi izvadi od internet
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
eve nekoja slika i od atmosferata po kaficite, pa vie sami procenete dali vredi ova da se ispusti, :raz: :raz: :raz: zatoa sto se slucuva samo ednas vo godinata.:je: :je: :je:











 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
astrion напиша:
Dobro e be brat se gleda super se,samo kazi koj e fotografot?Ti li si ili gi izvadi od internet
ke bidam iskren i ke kazam deka gi slegnav od internet, no ne od oficijalnata strana na strumickiot karneval zatoa sto tamu ima sliki samo od postarite godini nema od lanskiot karneval.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom