Страшниот Суд

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ставрогин самоубиството е грев затоа што не го цениш и го отфрлаш најголемиот подарок кој ти бил даден - животот, и затоа што со самото тоа ги осудуваш на тага и болка твоите најмили.
Не знам дали е подарок, меѓутоа и да е, јас не го побарав. Така да, апсолутно мое право е да го отфрлам, и никој нема право да ме осуди заради тоа. Сите религии го осудуваат самоубиството. Потполно е нејасно зошто. Еве, јас се будам во овој свет, не ми се допаѓа, и само му ја враќам влезницата на Бог назад, не ми се игра играта.

Зошто е тоа грев?
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Не е потполно нејасно зашто. Знам дека ако ти одговорам дека само Бог може да ти суди тогаш ке речеш епа кој е он да ми суди кога не барав да ме создаде. Затоа би ти рекла дека тој подарок не ти го подарил тој туку твоите родители, така да ти го отфрлаш нивниот подарок, нивната желба да те имаат. И секако со самото тоа што посегнуваш по твојот живот ги осудуваш нив и било кој твој близок на страдање.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не е потполно нејасно зашто. Знам дека ако ти одговорам дека само Бог може да ти суди тогаш ке речеш епа кој е он да ми суди кога не барав да ме создаде. Затоа би ти рекла дека тој подарок не ти го подарил тој туку твоите родители, така да ти го отфрлаш нивниот подарок, нивната желба да те имаат. И секако со самото тоа што посегнуваш по твојот живот ги осудуваш нив и било кој твој близок на страдање.
И од моите не побарав да ме створат, така? Не ме прашаа ниту тие, ниту Бог.

Но разговорот ќе избега од темата. Вашиот Бог се однесува кон нас садистички. Не створил сите, и ако не се однесуваме по неговите правила, правец пекол. Тоа, со една мала доза на хумор, се нарекува слободна воља. Ако пак не сакаш да играш по неговите правила, и само сакаш да се вратиш во ништавилото од кое си насила извлечен, тое е исто грев за кој ќе завршиш во пеколот, затоа што го отфрлаш подарокот:confused:...

Навистина праведен Бог имате...
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
И од моите не побарав да ме створат, така? Не ме прашаа ниту тие, ниту Бог.

Но разговорот ќе избега од темата. Вашиот Бог се однесува кон нас садистички. Не створил сите, и ако не се однесуваме по неговите правила, правец пекол. Тоа, со една мала доза на хумор, се нарекува слободна воља. Ако пак не сакаш да играш по неговите правила, и само сакаш да се вратиш во ништавилото од кое си насила извлечен, тое е исто грев за кој ќе завршиш во пеколот, затоа што го отфрлаш подарокот:confused:...

Навистина праведен Бог имате...
Извини ама мислам дека ако сите се однесувавме според неговите правила светов ќе беше поубаво место за живеење. Како го кажа тоа дека бара да се однесуваме според неговите правила чиниш бара од нас жртви да му принесуваме и што ти уште не. Нема ништо лошо во неговите правила. А нагонот на самоубиство е само моментален нагон кој откога ке помине благодарни сме себеси што не сме го извршиле.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
И секако со самото тоа што посегнуваш по твојот живот ги осудуваш нив и било кој твој близок на страдање.
Но, ако некој не сака повеќе да живее, не гледа никаква смисла во животот, дали треба да продолжи да живее, т.е да живурка само за да не ги повреди блиските? Во тој случај, зарем не се осудува самиот себе на страдање?Затоа што да живееш само затоа што мораш, е токму тоа - страдање...
Не го оправдувам самоубиството, но оваа проблематика треба да се согледа и од друг гледна точка.
 
Н

нихилист

Гостин
Извини ама мислам дека ако сите се однесувавме според неговите правила светов ќе беше поубаво место за живеење.
:ROFLMAO:

А така ли? Само ако фатам некого да работи во недела...

За делот со самоубиство немам коментар...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Извини ама мислам дека ако сите се однесувавме според неговите правила светов ќе беше поубаво место за живеење. Како го кажа тоа дека бара да се однесуваме според неговите правила чиниш бара од нас жртви да му принесуваме и што ти уште не. Нема ништо лошо во неговите правила.
Тое е субјективен суд, и во целост твоја работа. Мене правилата не ми се допаѓаат... Јас немам право тие правила да не ми се допаѓаат?

Со кое право ќе бидам суден?

Ти ако сакаш, коленичи до мила воља, може ќе ти се посреќи...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Извини ама мислам дека ако сите се однесувавме според неговите правила светов ќе беше поубаво место за живеење. Како го кажа тоа дека бара да се однесуваме според неговите правила чиниш бара од нас жртви да му принесуваме и што ти уште не. Нема ништо лошо во неговите правила. А нагонот на самоубиство е само моментален нагон кој откога ке помине благодарни сме себеси што не сме го извршиле.
А за кои тоа правила?
Нема секс пред брак? Верниците го почитуваат?
Не посакувај ништо туѓо (вклучително и туѓа жена/маж)? Верниците го почитуваат?
Не убивај? Верниците го почитуваат?
Не лажи? Верниците го почитуваат?

И да не редам натаму.....
И на крај едно прашање (ќе искористам цитат од друг член на форумов) Дали на лавот му треба книга за да знае како да биде лав?
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Тое е субјективен суд, и во целост твоја работа. Мене правилата не ми се допаѓаат... Јас немам право тие правила да не ми се допаѓаат?

Со кое право ќе бидам суден?

Ти ако сакаш, коленичи до мила воља, може ќе ти се посреќи...
Секој има право да не ги почитува тие правила. Ако ти одговорив на делот со самоубиството не значи дека се согласувам со поимот Страшен Суд. И мене ми е тоа нелогично посебно затоа што не учат дека Бог простува. А за неговите правила - да, ми се допаѓаат, што не значи дека секогаш се придржувам за нив. За самоубиството - да, за мене е грев, образложив веке зашто.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Секој има право да не ги почитува тие правила. Ако ти одговорив на делот со самоубиството не значи дека се согласувам со поимот Страшен Суд. И мене ми е тоа нелогично посебно затоа што не учат дека Бог простува. А за неговите правила - да, ми се допаѓаат, што не значи дека секогаш се придржувам за нив. За самоубиството - да, за мене е грев, образложив веке зашто.
Малку ти се испомешани брзините, но ништо страшно...

;)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ајде фино нешто да те замолам. Дај олабави ми со овие параболите и примерите за луѓе со двоцифрен IQ. Ако не си способен за апстрактно размислување, немој да ги труеш луѓетои наоколу. ОК?

И навистина мислиш дека некој ќе прочита долг пост на латиница?

Аман веќе...

Еве јас да те прашам нешто.

Зошто е самоубиството грев? Без примери, параболи и слични инфантилности, чекам конкретен одговор...
Stavrogin,jas ti se izvinuvam sto ti dadov odgovor mnogu jasen. Nema potreba od zgolemuvanje na tonot koga nekoj na prasanje ti odgovara.

Covek mora primeri i sporedbi da dade. Zivotot i sekojdnevnite slucuvanja ni se primeri za mnogu raboti od koi pouka mozeme da izvleceme. Ako nekoj gi true lugeto togas toa ste vie. Kolku god vam da vi izgleda truenje,nasiot drud e kako i vasiot,za dobrobit za site nas. Mozes ti samo so DA ili NE,bez objasnuvanje da mi odgovoris na prasanjeto: "Dali tvoite domasni znaat deka si peder ?"

Da se preflam na drugoto tvoe prasanje. Kajsiicka veke ti dade odgovor,bez paraboli i objasnuvanja. Ako ne si zadovolen,togas da ti objasnuvam. Samo da ne ti bidat izgovor moite dolgi postovi na latinica.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Mozes ti samo so DA ili NE,bez objasnuvanje da mi odgovoris na prasanjeto: "Dali tvoite domasni znaat deka si peder ?"
Не можам, ќе морам со додатно објаснување. Прашај ја сестра ти дали сум педер...

ОК е сега?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Tolku od vasata kultura,za zal.
Ke gi ispocituvam zborovite na eden Mudrec.Veli: "Dve raboti se daleku od pametta. Da zamolcis koga ti se zboruva i da zboruvas koga ti se molci."
Ne dzaba e receno; Jazikot e zastor na lezisteto od dusata. Isto kako koga veter ke duvne i ke ja podigne zavesata,togas vo kukjata gledame dali e sredena ili polna e so necistotii. Taka e koga i covekot jazikot ke go podigne. Dali covek da vi odgovori ili ne. Za zalenje.

PS: Ok e,se' e ok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom