Стразбур пресече, „Радко“ победи...Ќе пресуди ли народот?!

E

emission

Гостин
Ами нели различното толкуване на историјата директно се отразјава на идентитетот ви сега, бре човек. Зошто се лутите тогава?
Кој и каде е отрекол македонскиот идентитет - сега?!?
Абе ти кажав историјата секој може слободно да си ја толкува. И вие Бугарите имате ралични теории, не се согласувате межу вас, па не гледам како тоа ви се одразува. А тоа што си го напишал за негирањето, ако навистина го мислиш тогаш си многу неинформиран. Почнувајќи од некои ваш премиери, претседатели, "интелектуалци" па завршувајќи до најголем дел од обичните Бугари. Доволно ли е.

Бугарија ако не ви признаваше како македонци, немаше да ви приема пасошите.
Абе Бугарија да не ни ги приемаше пасошите, тогаш веројатно ќе се најдевте под меѓународни санкции заради тоа што тоа веќе би било отворен шовинизам и непријателство кон независна држава.

Радко не са казали дека сега во Р. Македонија македонска национална свест или македонци не постојат. Требва да си луд да кажеш такова нешто.
Не мора да кажеш дека не постојат, бидејќи тоа е спротивно на законите на физиката а за што ти веројатно си немаш поима. Самото тоа што ги нарекуваат Бугари е негирање. Дали ти тоа можеш да го разбереш.

Еве извадоци од официјални говори држани на собранија на ова здружение.
За да се разберат целите на здружението потребно е да се објасни политическата доктрина "Македонизам".

Тогаш, српските комунисти и Коминтерната започнуваат пропаганда за признаване на Болгарите од Македонија како една засебна национална индивидуалност, што доведе това и формално да се направи во 1934 година. Со прогласуването на "Македонската Нација" ....
Од тие причини, процесот на деболгаризација на Македонија, насилно спроведен после Втората Световна Војна претставува за Болгарите од Македонија србо-комунистическо робство.

со приоритет на културно-историскиот идентитет на славјанското население од Македонија, коешто през вековите ја пројавувало својата болгарска етническа принадлежност.

Ја прашуваме Македонската општественост: Може ли некој во РМ да претендира дека е свободен и дека е личност, ако сака да ја легализира сопствената денационализација и србо-комунистическото робство?
С неколко думи казано - Радко оспорват историјата ви и толкос.
. Гледаш дека не е толко. Во наводници (кавички) ги ставаат зборовите Македонци, Македонска нација.
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
100
Поени од реакции
1
И што можеш ти лично да заклучиш од ова што си го напишал?!
А.ако ОМО-то ви ја негираше вас историјата,што во тој случај?
Тогаш !!!, српските комунисти и Коминтерната започнуваат пропаганда за признаване на Болгарите од Македонија како една засебна национална индивидуалност, што доведе това и формално да се направи во 1934 година. Со прогласуването на "Македонската Нација" ....




Дека РАДКО говори за историјата на македонците, а не за македонците днес. Вие сте си македонци и толкос. А по какви причини сте македонци, това не сакам да коментирам, бидејки нема ништо заедничко со темава.

Македонија, респективно ОМО, от моја гледна точка исто така негира блгарската историја и идентитет. Плус това МАКЕДОНЦИТЕ негирате сичко блгарско по овие географски простори.
Па това не е ли негиране?

Следователно каква е разликата мегу ОМО и РАДКО? Зашто може да има македонски организации во Бугарија, а да не може блгарска организација на блгарите во Македонија?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Уште еден бан од тема за Balkanec, а ќе има и предупредувачки еднодневни од форум заради кршење на јазичното правило.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Уште еден бан од тема за Balkanec, а ќе има и предупредувачки еднодневни од форум заради кршење на јазичното правило.
Serpico, друже, кажи ми петричко-струмишкиот диалект дали припага кум македонскиот език. Ако ДА, да сам спокоен кога бараш причина за баниране, барам там да не ме фатиш:)
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.458
Поени од реакции
1.808
Serpico, друже, кажи ми петричко-струмишкиот диалект дали припага кум македонскиот език. Ако ДА, да сам спокоен кога бараш причина за баниране, барам там да не ме фатиш:)
Петрич е дел од Пириснка Македонија која Бугарија го добива поклон во 1913год. Петичко-Струмички=Македонски јазик:toe:
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Петрич е дел од Пириснка Македонија која Бугарија го добива поклон во 1913год. Петичко-Струмички=Македонски јазик:toe:
Абе прашам, оти пишам на него и досега сум добил неколко казнени поени и банове за непочитуване на македонскиот език. Не знам шо да мислам.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.458
Поени од реакции
1.808
Абе прашам, оти пишам на него и досега сум добил неколко казнени поени и банове за непочитуване на македонскиот език. Не знам шо да мислам.
Е па добиваш бан оти не пишуваш на литературен Македонски јазик:toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Без непотребни тестирања на границите на критериумот.

Како што кажав, Балканец, еден ден бан поради кршење на јазичното правило.
Македонски or english, ќе ве молам. Назад на тема.
 
Член од
15 декември 2008
Мислења
126
Поени од реакции
3
Петрич е дел од Пириснка Македонија која Бугарија го добива поклон во 1913год. :toe:
Е,Бога ми,на таква sверска борба за голо постоенье,против СИТЕ СОСЕДИ, и БЕЗ благословот на РУСИТЕ,кои тогаш се на СРБСКА и ГРЧКА страна,да се вика поклон...Далеку е малце од вистината...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Е,Бога ми,на таква sверска борба за голо постоенье,против СИТЕ СОСЕДИ, и БЕЗ благословот на РУСИТЕ,кои тогаш се на СРБСКА и ГРЧКА страна,да се вика поклон...Далеку е малце од вистината...
Бан од тема, за офтопик.
Комплименти за трудот за јазикот, продолжи така :smir:

И информационо, да не остане недокажано: и грците и србите си добија дел 1913-та...ама само еден денес е ослободен од окупаторите. Бркај работа.

Назад на тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom