Стоматологија на ЕУРМ и медицина/стоматологија на УГД

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Сакам да прашам ако има некој што учи стоматологија на ЕУРМ да ми каже дали е задоволен до сега,
дали е тешко и нешто повеќе како се студира, трошоци?
што стана со акредитацијата и може ли да се случи да пливате(ме) на суво посе 5 години ??
---мислам дека е 3000 на година

И ако има некој на медицина на Гоце Делчев
дали е тешко
како се одвива анатомија има ли дисекции или има само кукли
тешко ли е хистологија препаратите добри ли се
особено како беше испитот по Биохемија...

општо какво искуство имате и што мислите
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јас сум прва на Државниот.
Анатомија, коски има и вистински и пластични, иначе за другите системи лешовите во институтот се истите од пред 30-40 год. Единствени во Македонија. На ЕУРМ нема лешеви, мада и не вршат некоја работа овде.

Хистологија - има препарати, ама тешкичко е практично, баш денес полагав :nerv:
Биохемија за мене е изгор тешко, има три колоквиуми башка практичен, треба здраво бубање.

На ЕУРМ од слушање, има помал материјал, со сигурност има помалце предмети.
На државен има 9 во прв семестар, таму 10 цела година. Побрзо ќе завршиш дефинитивно, за акредитација мислам дека нема, шо ако има државниов коа важи само во Македонија.
:helou:
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Ми кажуваш за Штип или за Скопје?
Како мислиш лешевите не вршат работа (нели се испитите на самите лешеви? што всушност е и најтешко)

За биохемија ме интерисира најмногу, професорот дали е "во ред" (нормален професор)?
За материалот знам каков е но најмногу зависи тој што те испитува

И можно ли е да се положи биохемија и другите само со колоквиуми, т.е. се практикува ли ЕКТС или е само на име?

предавачите при себе ли се или се воздигнани и психички несаалам?(како во СК) тоа е најважното?

А иначе за државниот сега важи само во МК точно, но денот кога МК ќе е во ЕУ, ќе важи и во ЕУ, вклучително и за тие што имаат завршено до тогаш
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Има ли некој информација дали може медицина да се студира вонредно?
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
не може и е нон-сенс

мада имам информација дека ќе има вонредно за стоматологија во штип од оваа година (што е пак нон-сенс)
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
не може и е нон-сенс

мада имам информација дека ќе има вонредно за стоматологија во штип од оваа година (што е пак нон-сенс)
Знам дека е нон сенс ама поголем нон сенс е да има вонредно на стоматологија неголи на медицина, тие имаат повеќе вежби
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Имајте на ум дека потребите за стоматолози во државава се недминати со тие што излегуваат од медицински факултет при УКИМ, а не па плус уште тие од другите универзитети.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Имајте на ум дека потребите за стоматолози во државава се недминати со тие што излегуваат од медицински факултет при УКИМ, а не па плус уште тие од другите универзитети.
шо значи тоа?
Ако завршам стоматологија и ако специализирам општа стоматологија и да земам работна лиценца, нема ли да имам право да си отворам ординација?
и зошто кај пишува граници? :nesvest:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
шо значи тоа?
Ако завршам стоматологија и ако специализирам општа стоматологија и да земам работна лиценца, нема ли да имам право да си отворам ординација?
и зошто кај пишува граници? :nesvest:
Никој не вика дека ќе немаш право, ама реално гледано во државава нема потреба од толку стоматолози колку што се запишуваат.
Со други зборови да ќе имаш право на работа со твоја лиценца, ама ќе има се помалку пациенти не само за тебе туку и за останатите стоматолози кои ќе бидат се повеќе а денешниот број на стоматолози ги покрива потребите на населението. А со оглед на се поприменетата профилакса во иднина ќе има се и се помалку работа за стоматолозите.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ти зборев за Скопје. Биохемија има шанси да се положи, ама и реков, сериозно бубање.
Професори има неколку шо предаваат се менуваат, и асистенти. Има секакви. Сите гледаат од високо, нормално, ќе се навикнеш на тоа.

БТЊ само Скопје има лешеви, нигде др во Македонија нема. Иначе од оваа година се отвара, и Штип и неофицијално Битола, и ФОН.

Значи, Скопје државен, Скопје Европски, Скопје ФОН, Тетово државен, Штип и Битола државни.

Иначе на ЕУРМ немаш во прва БИологија, Хемија, Физика и други :)))

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=22668

Нека спојат темиве.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
ааа во скопје не одам, не фала!

Аман бе како тоа и на ФОН и во Битола?
За во Штип е сигурно за стомат.
Од кај овие информации....??

хаха нема Биологија Хемија и Физика, па овие свесни ли се дека нема НИКОГАШ да го акредитираат тогаш хаха ова е веќе смешно, а ја па викав да идам на ЕУРМ...ааа добро шо го кажа ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom