Стар Турски Јазик

Член од
5 август 2016
Мислења
246
Поени од реакции
153
Здраво, дали има некој на форумот што знае да преведе некој документи од стар турски јазик, или барем дали знаете некој во Македонија ќе може да го преведе тој документ, се работи за тапија од Отоманската Империја (брем јас така мислам)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.399
Здраво, дали има некој на форумот што знае да преведе некој документи од стар турски јазик, или барем дали знаете некој во Македонија ќе може да го преведе тој документ, се работи за тапија од Отоманската Империја (брем јас така мислам)
071/393-999 Ардијан
071/210-094 Аднан
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
0
Сакам да знам дали некоја издавачка куќа или што и да е да прави превод на книги од турски јазик.
Сакам да читам една книга ама ја нема во ниедна онлине книжарница.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.520
Поени од реакции
1.536
Турски јазик е една работа, но средновековен турски е многу тежок и многу мал број луѓе го познава како што треба.
Во 1990тите години имаше само една личност која што се бавеше со среденовековен турски на универзитетот Колумбија во Њујорк. Исто така, зависи од кој период е документот. Постирај го документот тука доколку не ти помогнат наведените лица погоре.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.701
Поени од реакции
3.654
Турски јазик е една работа, но средновековен турски е многу тежок и многу мал број луѓе го познава како што треба.
Во 1990тите години имаше само една личност која што се бавеше со среденовековен турски на универзитетот Колумбија во Њујорк. Исто така, зависи од кој период е документот. Постирај го документот тука доколку не ти помогнат наведените лица погоре.
Се сложувам за тоа дека старотурскиот т.е. средновековниот турски 20-30% само има сличност со модерниов турски ама дека е толку недостапен не си во право.
Покрај многуте студиски програми за отоманистика ( и јазикот секако) во Турција, најблизу за нас има во Софија.
 
На врв Bottom