Старо Скопје

Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Првата разгледница неможам со сигурност да кажам, но е 1912 до 1937 според други разгледници што ги прекопав, а последната слика е кај Дом на градежници карши гимназија „Јосип Броз Тито„ порано тоа било кружен тек, (можеш да го видиш доле на сликата) и после земјотресот е сменето значи околу 63' година
Фала иначе супер се посебно првата :D
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ај ќе постирам и јас некои слики може и видеа од старо скопје..само да го најдам цд то xD
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Леле ме напаливте со темава, чепкам низ стари албуми сеа барам слики од љубената ми Топана :D Ќе скенирам и постирам подоцна :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Златно Скопје, сега си само Копје...на војник - споменик...полно со гомна, нечисто и гнасно, навидум полно, но сепак празно. :icon_mrgr:
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Ги постирав, но некои од нив не знам каде се сликани (далеку се од мое време :)) Некој да не е информиран црквата која е на 4 слика и дали последната слика е една од портите на крајот од градот (т.н. тетовска или кумановска трошарина)?
За 4 слика се гледа малце од лево Офицерски дом, Католичка црква е тоа на местото на Дом на АРМ, улица Македонија поранешна Маршал Тито :)
А за портата можам само да те излажам ако ти кажам, ќе прочепкам и ако најдам ќе ти кажам
--- надополнето: Oct 8, 2011 7:43 PM ---
Еве слика од зградата на аеродромот „Скопје„



Слика од хидроцентрала „Матка„



Првиот железнички мост во Скопје



Првата бензиска пумпа од Shell



Следуваат уште да се разврзе некој муабет првин :)
--- надополнето: Oct 8, 2011 7:50 PM ---
Стариот театар што ни подизгоре :)

 
S

Sheldon Cooper

Гостин
се прашувам како ли Скопје ќе изгледаше денес да не се случеше земјотресот во 1963?? дали ќе се градеа нови булевари, нови населби и во која насока ќе се ширеше градот..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еве поубава слика од Дом на градежници спроти „Јосип Броз Тито„

Смиљан, во која година отприлика е направена фотографијава? :)

Прекрасни слики, си ги зачував сите, не може да не ми е убаво старово Скопје.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
се прашувам како ли Скопје ќе изгледаше денес да не се случеше земјотресот во 1963?? дали ќе се градеа нови булевари, нови населби и во која насока ќе се ширеше градот..
А како ли ќе изгледаше да не беше запалено 1689 година..хмм.. ја мислам поубаво и од Прага (n)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
А како ли ќе изгледаше да не беше запалено 1689 година..хмм.. ја мислам поубаво и од Прага (n)
незнам како изгледало во 1689, немам видено слики освен една каде што се гледа само Калето, ако имаш повеќе постави ги тука :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
незнам како изгледало во 1689, немам видено слики освен една каде што се гледа само Калето, ако имаш повеќе постави ги тука :)
Па од тоа време и неможеш да очекуваш слики ..нели..тешко дека имало фотоапарат :D единствено според кажувањата и записите..еве што кажал главниот виновник ,пироманот Пиколомини:
Скопје е простран град, не многу помал од Прага или колку неа. Го најдов напуштен, без скапоцености, богато снабден со продукти. Малкуте луѓе што останале, исплашено врват по улиците. Жал ми е што зградите, какви што досега не сум видел, џамиите од најубав мермер и украси од злато на кои и во Рим би им посветил внимание, убавите старини и градини, морам да му ги предадам на пламенот. 


И Турскиот писател Дулгар напишал:
Пропатував низ цела Румелија сиве овие години, видов многу прекрасни градови благословени од Бога, но ниту еден од нив не ме импресионираше со својата убавина како рајскиот град Усќуп низ кој тече реката Вардар.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Најдов некои информации за сликата. Се работи за порта изградена на ул. Македонија

хотел Бристол на ул. Македонија


Денешна Градска Болница, 1936


Плоштад на Крал Петар, 1929 г. Лево Офицерскиот, право Камен Мост, десно...местото каде денес е Скопјанка


Ристиќева Палата, зграда на аптекарот Владислав Ристиќ каде е поставен првиот лифт (инаку од германско потекло, марка Стиглер) во Скопје во 1929 г. Денеска е се наоѓа во Музејот на град Скопје благодарение на станарите на Ристиќева. Лево (според информациите кои постојат) треба да се наоѓа хотел


Народна Банка изградена 1933 и Камен Мост


Од левата страна на Вардар (како што сфатив негде помеѓу Св. Димитрија и МНТ), Отоманска Банка од 19 век
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Смиљан, во која година отприлика е направена фотографијава? :)

Прекрасни слики, си ги зачував сите, не може да не ми е убаво старово Скопје.
Незнам точно но 50' па нагоре до 63' затоа што тука се е останато исто. Зградата лево од Дом на градежници до ден денес стои, таму е кафичот „Пиаца„. Исто и Дом на градежници си стои, а ако видиш во позадина се гледа Офицерски Дом спроти него денешната Банка што се гради на плоштад.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Незнам точно но 50' па нагоре до 63' затоа што тука се е останато исто. Зградата лево од Дом на градежници до ден денес стои, таму е кафичот „Пиаца„. Исто и Дом на градежници си стои, а ако видиш во позадина се гледа Офицерски Дом спроти него денешната Банка што се гради на плоштад.
Знам, учев средно во ЈБТ. Зградата е тотално иста :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom