Стапици за глувци и стаорци- импровизирани и без отрови/хемикалии

Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.174
Поени од реакции
3.419
Во сите ќошиња од собата стави картонче со лепак специјален за глувци на него и камен поголем да го држи картончето на место за кога ќе се залепат глувци да не побегнат со се картонче. Ќе ги уловиш за саат до два до максимум неколку дена сите со техникава.
Автоматски споено мислење:

Заборавив најважното и парче сирење ќе ставиш на картончето.
Ne se klava sirenje (Kako na crtanite) tuku brashno!
 
Член од
22 август 2022
Мислења
181
Поени од реакции
491
Пред короната маалото ми беше ранч глодара, дури видов еден во маркет еднаш си прелета сабајлечки под штандот за деликатес. Во парк, секаде, чиниш мачки или кучиња, онака слободно. Ова е мое некое искуство, а како само и за вакви теми кревко женско, траума невидена ми беше. Мислам дека оти многу беше населено и водовод само доаѓаа и копаа нешто, им ги уништија природните "куќички".

Ако ги гледаш сѐ повеќе и мали, веројатно ќе биде доцна реакција, си направиле дувло и секогаш има шанса некој да останал надвор. А дувлото го памтат и се враќаат.

И да испофаќаш со лепак, има шанси некои да не се фатат, така што, покрај лепак (не се откажувај од идејава), пробај да го најдеш отворот, каналот од дувлото и некако изолирај го, затвори го ама саглам. Мачки се одлична превенција, ама не заборавај ако има мачки, никако отров, затоа што можат да настрадаат и од отруен глушец. Плус, не е веднаш ефикасно оти имаат преграда во желудникот, како да имаат 2.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.571
Поени од реакции
34.779
можеш со лепак да ставиш на картон и храна во среде, ќе се пофаќаат ко сомови
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
606
Поени од реакции
1.574
Какви мачки, какви лепаци...кај нас успеа само со т.н. "локумчиња" за глувци. Ги ставаш на местата кај што се појавуваат и си чекаш да ги изедат. Повторно ставаш на истите места и тогаш кога нема да бидат изедени значи нема повеќе глувци.
Ова е проверена работа.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
195
Поени од реакции
249
Локумче за глувци во Земјоделска Аптека има, ќе ставиш повеќе во просторијата и ќе чекаш да ги изедат, мирисот од самата смеса ги привлекува и ги јадат.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.883
Поени од реакции
1.359
Во земјоделска аптека имаш отров за глувци во форма на парафински локум коцки. Стави во ќошевите [и по рабовите]. Кога ќе се затрујат, бараат вода и таму умираат. Најчесто тоа е канализацијата. Најчесто од канализацијата и доаѓаат.
Не го фаќај отровот со голи раце, туку со ракавици, стави го на бел лист хартија во ќошот, и листот не го фаќај со голи раце, да нема мирис на човек.

Професионалниве служби ставаат поголеми парчиња отров заковани со шајка/штраф во кутии, за да не биде отровот разнесуван и/или изеден од поголемо животно.

Не смееш да имаш отворена храна во тие простории.

Ако не сакаш отров, наполни го местото со мачки, мирисот од мачка ги тера да побегнат, не дека питоми мачки многу ловат... Ама сепак, бегаат глувците од мачјата територија. А мачките се тријат од што ќе стигнат и оставаат нивен мирис.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
448
Поени од реакции
621
Zdravo
Ke ve molam za sovet i iskustva - kako da se oslobodam od gluvci vo kancelatijata...mali sitni se povejke gi gledam...
Kako da se oslobodam? Sto da stavam? da gi odbiva da vleguvaat...
Prvo isfrli se sto ne upotrebuvas I zatni gi dupkite od kade bi mozele da vlezat.Mrezi na prozorci,oluk proveri I stavi mreza na izlazen otvor.
Obidi se da go najdes legloto kaj se okotile.
Stavi lepak, misholovki,nekoe aparatce sto go stavaat vo struja.
Machka da si chuvas,moze da e I ulichna machka no koga ja hranis taa ke se dvizi vo tvojata okolina.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.461
Поени од реакции
654
Zdravo
Ke ve molam za sovet i iskustva - kako da se oslobodam od gluvci vo kancelatijata...mali sitni se povejke gi gledam...
Kako da se oslobodam? Sto da stavam? da gi odbiva da vleguvaat...
Викни си имаш еден куп фирми за ова професионално изработено си ставаат мамци ниту да му ја мислиш и не се многу скапи
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.199
Поени од реакции
32.048
...додека има храна во канцеларијата глувците ќе ти бидат присутни!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.942
Поени од реакции
14.535
1695136237456.jpeg
комплет и глувци и змии и кокошки, се ништи
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.199
Поени од реакции
32.048
Човекот џа глувци побара, ти за кокошки му нудиш. Битно се најде во муабет
...напишал три во едно, глувци као прво, змии као второ, кокошки како трето, зш го читаш само третото, само да тераш сеир или читаш одназад. :D
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.320
Поени од реакции
3.758

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
571
Поени од реакции
735
Кој побогу труе кокошки? Дали сте нормални?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom