Стажирање

  • Креатор на темата devojcence
  • Време на започнување
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Od moeto iskustvo i od iskustvoto na moite koleski od fakultet definitivno e podobro kaj advokat.:wink:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
јас стажирам во суд не е лошо сега за сега, почнав кај адвокат и секако дека се учи но мене ми се виде некако за почеток поарно од суд да почнам па да се префрлам кај адвокат! секако луѓе кои стажираат во суд и кај адвокат ( некој асален) се фалат дека научиле!
здравје ќе видиме коллку ќе научам!
:)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.242
Поени од реакции
19.448
Според мене,за почеток е многу подобро и покорисно да се почни со стажирање во суд,па дури потоа да се оди кај некој адвокат,нотар.
Почнав да стажирам пред неколку недели во Основниот Суд во Битола,и засега е навистина добро.
Запознавањето со работата на судот,со процедурата,со судската практика а посебно искуство се следењата на судењата е искуство кое има непороценливо значење за еден млад правник,нешто шо барем за почеток не можиш да го научиш кај адвокат.
Овде од неутрален агол,ги гледаш двете странки,ги запознаваш суддиите,судската практика,начинот на кој се одвива судскиот процес.
Ова се работи кои и тоа како ќе косристат во натамошната кариера,без разлика за шо се подготвува стажантот.
Според мене,стажирање во суд дефинитивно е подобро.
Па нормално после по завршувањето на правосудниот испит,префрлање кај адвокат и започнување на кариера.:vozbud:
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Imam li pravo po magistriranjeto da staziram kaj sudija ili javen obvinitel?
pozz.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Imam li pravo po magistriranjeto da staziram kaj sudija ili javen obvinitel?
pozz.
Темата веќе постоеше. Ти го префрлив мислењето во старата тема.
Прочитај погоре, може ќе го пронајдеш бараниот одговор.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Темата веќе постоеше. Ти го префрлив мислењето во старата тема.
Прочитај погоре, може ќе го пронајдеш бараниот одговор.
fala brat,znam deka mozam da staziram vo sud,no prasanjeto e konkretno dali mozam da staziram kaj sudija ili javen obvinitel?
--- надополнето: 15 мај 2012 во 21:12 ---
staziranje vo sud ili staziranje kaj advokat ? sto e podobro?
Kolku poveke sledes sudenja vo Sudot,tolku poveke ti stanuva jasen Zakonot za krivicna postapka,zatoa vo sud e podobro
--- надополнето: 15 мај 2012 во 21:38 ---
Темата веќе постоеше. Ти го префрлив мислењето во старата тема.
Прочитај погоре, може ќе го пронајдеш бараниот одговор.
Brat da te prasam dali za pravosudniot ispit se plaka 9000 denari i plus za sekoj sipit (3000 i 2500)?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1

Kajgana Shop

На врв Bottom