Срце-wpw syndrom

Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Zdravo decki dali nekoj se soocil so vakov problem i da spodeli nekoe iskustvo
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
Друже ако го имаш овој синдром оди на кардиолог на приватно, овде освен сеири и совети од сезнајковци armchair експерти нема ништо повеќе да добиеш. Секое добро.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.554
Поени од реакции
21.583
Друже ако го имаш овој синдром оди на кардиолог на приватно, овде освен сеири и совети од сезнајковци armchair експерти нема ништо повеќе да добиеш. Секое добро.
Полека бе море, што се палиш одма. Во ситуацијава ти испаѓаш такозвани armchair експерт. Ко божем он не знае дека треба да иде на доктор па фала богу ти го просветли.
Има и паметни, школувани луѓе тука на форумов. Вкупно има околу 80.000 членови и уште дупло повеќе гости кои го читаат форумов.
Ако ти врз основа на два-тројца гомнојадци создаваш слика за сите тука не мора и на другите да им ја пренесуваш.
Башка членот бара некој да сподели искуство а не за тоа дали треба да оди на приватен доктор и какви експерти има тука. А за искуство споделување не треба да си експерт. Треба само да го имаш истиот проблем.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.342
Поени од реакции
7.370
Доколку имаш симптоми индицирано е да се направи електрофизиолошко испитување. Преку вените во пределот на препоните се аплицираат катетри кои одат до срцето и потоа ги испитуваат електричните патишта во срцевиот мускул. Доколку се установи дополнителен "пат" на електричен импулс од преткоморите кон коморите или обратно може со таканаречена аблација овој "пат" да се изолира.

Барај инвазивен кардиолог-електрофизиолог за овој проблем
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Доколку имаш симптоми индицирано е да се направи електрофизиолошко испитување. Преку вените во пределот на препоните се аплицираат катетри кои одат до срцето и потоа ги испитуваат електричните патишта во срцевиот мускул. Доколку се установи дополнителен "пат" на електричен импулс од преткоморите кон коморите или обратно може со таканаречена аблација овој "пат" да се изолира.

Барај инвазивен кардиолог-електрофизиолог за овој проблем
Bev na kardiolog i togas mi go otkrija, ne sum imal nikakvi simptomi do sega, duri ne znaev ni deka sum go imal demek od ragjanje ko so mi kazaja, cel zivot sum se bavel so sport teretani i takvi raboti, a sega demek mi rekoja da ne vezbam da ne se zamorvam i mi dadoja da pijam meta blokator-mepinto 47. 5mg, a mi spomnaja i za elektrofiziolosko isleduvanje ama jas ne bi se nafatil na takvo nesto ovde vo mak nezz...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.020
Bev na kardiolog i togas mi go otkrija, ne sum imal nikakvi simptomi do sega, duri ne znaev ni deka sum go imal demek od ragjanje ko so mi kazaja, cel zivot sum se bavel so sport teretani i takvi raboti, a sega demek mi rekoja da ne vezbam da ne se zamorvam i mi dadoja da pijam meta blokator-mepinto 47. 5mg, a mi spomnaja i za elektrofiziolosko isleduvanje ama jas ne bi se nafatil na takvo nesto ovde vo mak nezz...
...не си имал симптоми ама си бил кај кардиолог? зошто тогаш си го посетил? односно ако ти е од раѓање како до сега не ти го откриле, зарем никогаш не ти направиле ЕКГ, најчесто тие што се асимтоматски од раѓање добиваат срцебиење при пубертет, но не мора да значи!
...треба да се докаже со сигурност WPW, а ти како асимптоматски спаѓаш во таа група на особи со здраво срце кои немаат тахикардија (аритмија) или такви еписоди на замореност и гушење при физичка работа, ако се има WPW не значи дека се има и болно срце и токму кај спортисти може да се најде по некој кој има WPW, така да немој да ти се уврти дека имаш болно срце самото тоа што немаш симптоми ти укажува дека имаш здраво срце.

...млад фудбалер, но многу надарен во трчање на терен имал некои еписоди на тахикардија во текот на тренинг но ги преќутувал бидејќи со наведнување на телото нанапред со што рацете вкрстени притискал преден дел при што во моментот земал воздух во уста и без да диши некоја минутка (стимулирање на вагус Valsalva manoeuvre") и тахикардијата веднаш ќе допрела, но фудбал бара кондиција и трчање и така морал да се откаже, но тој за инат продолжил како тренер уште неколку години, а такви напади на пароксизмална тахикардија имал на неколку месеци еднаш со што морал да пие антиаримик амиодарон,

...доколку ситуацијата поради чести напади на пароксизмална тахикардија а лековите антиаритмици веќе не помагаат, се прави со катетер трансвенозна радиофрекфентна аблација, но најчесто оперативен захват не се прави за WPW синдром освен ако нема друга болест срцето, па поради тоа се отвара, а спорадично ,,се поправа" т.е хирушки се прекинува локализираните аберантните патишта причината за WPW.
...сега тебе ти дале бета блокатор (metoprolol), зашто како асимптоматски WPW би очекувале тахикардија, но не би бил премногу низок пулсот? дали ти дале екг холтер за да се види каков срцев ритам имаш за 24 ч?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.756
имаше на времето случка со фудбаалерот на Хајдук и репрезентација на Сфрј, Мужиниќ, кој беше ослободен од ЈНА пораади Блок на срце... тој направи договор со клуб од Премиер лига и отиде таму, а после го бараа со потерница, демек избегал... всушност имаше во правилникот на ЈНА дека лице со Блок не може да биде во А ешалонот, гарда, специјалци, нуркачи, па и класична пешадија со 40км марш под опрема, но во ЈНА имаше и Б ешалон, каде служеа и ќори и сакати...
поентата со Блок- от беше дека и со блок може да се спортува но со усул, т.е. со прекини... е сега многу фудбалери, атлетичари, пливачи , ватерполисти, по дефааулт со тренинг го прошируваат срцето, ама после на 50+ кога ќе прекинат умираат млади...
Мене ми е ДРУГО прашањето, дали WPW е само од корона или ИМА и од ВАКЦИНИ ?????
 
Член од
15 август 2021
Мислења
115
Поени од реакции
383
@bijons и татко ми немаше симптоми за срцева болест, чисто превентивно си посети доктор, ете сега носи дефибрилатор зошто срцето му е слабо.
Ги направи сите потребни испитувања, можеби чувствувал мал замор пред да посети доктор, но ништо повеќе.
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
...не си имал симптоми ама си бил кај кардиолог? зошто тогаш си го посетил? односно ако ти е од раѓање како до сега не ти го откриле, зарем никогаш не ти направиле ЕКГ, најчесто тие што се асимтоматски од раѓање добиваат срцебиење при пубертет, но не мора да значи!
...треба да се докаже со сигурност WPW, а ти како асимптоматски спаѓаш во таа група на особи со здраво срце кои немаат тахикардија (аритмија) или такви еписоди на замореност и гушење при физичка работа, ако се има WPW не значи дека се има и болно срце и токму кај спортисти може да се најде по некој кој има WPW, така да немој да ти се уврти дека имаш болно срце самото тоа што немаш симптоми ти укажува дека имаш здраво срце.

...млад фудбалер, но многу надарен во трчање на терен имал некои еписоди на тахикардија во текот на тренинг но ги преќутувал бидејќи со наведнување на телото нанапред со што рацете вкрстени притискал преден дел при што во моментот земал воздух во уста и без да диши некоја минутка (стимулирање на вагус Valsalva manoeuvre") и тахикардијата веднаш ќе допрела, но фудбал бара кондиција и трчање и така морал да се откаже, но тој за инат продолжил како тренер уште неколку години, а такви напади на пароксизмална тахикардија имал на неколку месеци еднаш со што морал да пие антиаримик амиодарон,

...доколку ситуацијата поради чести напади на пароксизмална тахикардија а лековите антиаритмици веќе не помагаат, се прави со катетер трансвенозна радиофрекфентна аблација, но најчесто оперативен захват не се прави за WPW синдром освен ако нема друга болест срцето, па поради тоа се отвара, а спорадично ,,се поправа" т.е хирушки се прекинува локализираните аберантните патишта причината за WPW.
...сега тебе ти дале бета блокатор (metoprolol), зашто како асимптоматски WPW би очекувале тахикардија, но не би бил премногу низок пулсот? дали ти дале екг холтер за да се види каков срцев ритам имаш за 24 ч?
Автоматски споено мислење:

Posle 23 godini prv pat naprajv ekg i togas mi otkrija, do. Togas ne sum pocuvstvuval nikakvi problemi, inace nosev holter i mi bea najdeno 3 sati po 130-140 mislam odcukuvanja, a jas nisto ne osekjav deka e zabrzano, inace pravev i eho, pa Mi rekoja deka e zdravo se
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.020
@bijons и татко ми немаше симптоми за срцева болест, чисто превентивно си посети доктор, ете сега носи дефибрилатор зошто срцето му е слабо.
Ги направи сите потребни испитувања, можеби чувствувал мал замор пред да посети доктор, но ништо повеќе.
...пишуваме конкретно за особа со 25 години (+-)не за постара особа, а тоа дека маж „чисто превентивно“ да посети доктор не ми изгледа верно, мажите како поголеми хипохондрици од жените тие во ниеден случај онака чисто превентивно да решат да посетат доктор, тие и кога треба, со мака жените ги тераат да се јават на доктор, а не пак доброволно, а одозгора да нема никакви симптоми, но секогаш има по некој исклучок.
...татко ти можеби немал симптоми на „слабо срце“ но можеби имал други симптоми подолго време кои не ги земал за сериозно да превземе мерки за причините на тие симптоми и токму тие можеби довеле до „слабо срце“, а не дека имал одсекогаш слабо срце асимптоматски!
 
Член од
15 август 2021
Мислења
115
Поени од реакции
383
...пишуваме конкретно за особа со 25 години (+-)не за постара особа, а тоа дека маж „чисто превентивно“ да посети доктор не ми изгледа верно, мажите како поголеми хипохондрици од жените тие во ниеден случај онака чисто превентивно да решат да посетат доктор, тие и кога треба, со мака жените ги тераат да се јават на доктор, а не пак доброволно, а одозгора да нема никакви симптоми, но секогаш има по некој исклучок.
...татко ти можеби немал симптоми на „слабо срце“ но можеби имал други симптоми подолго време кои не ги земал за сериозно да превземе мерки за причините на тие симптоми и токму тие можеби довеле до „слабо срце“, а не дека имал одсекогаш слабо срце асимптоматски!
Немал отоци на нозе, ниту се потел и слични симптоми, ваљда не е толку будала да игнорира.
Си оди редовно на прегледи, веројатно повеќе го познавам татко ми. :rolleyes:
И без разлика на старост, сепак во ред е еднаш годишно да се прават прегледи, чисто поради превентива.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.020
Немал отоци на нозе, ниту се потел и слични симптоми, ваљда не е толку будала да игнорира.
Си оди редовно на прегледи, веројатно повеќе го познавам татко ми. :rolleyes:
И без разлика на старост, сепак во ред е еднаш годишно да се прават прегледи, чисто поради превентива.
... нормално дека го познаваш повеќе твојот татко, ама од твоја страна на твој начин, но не и од негова страна, само еден нетретиран висок притисок по некое време може да доведе до ете да речеме слабо срце, ете без да се поти без отоци, едноставно ,,навикнат" на тој висок притисок што со тек на време ете резултат, тоа така како пример дека мора да има ,,нешто" за да дојде до слабо срце не е баш така без симптоми и оп, слабо срце, сите повеќе или помалку имаме знаци и реакција на телото нели како симптоми, прашање дали ги ,,признаваме" и ги препознаваме или ќе речеме ништо не е тоа и ќе стегнеме една ракија и едно цигарче офф офф убајна, па уште 3,4 кафиња преку ден секој ден, па исхрана ,,да се цеди,, чварки оффф оффф и еден стрес од пцуење на работа, ете подлога за слабо срце!
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
3
Поени од реакции
6
Здраво, ги читам коментарите и чувствувам дека треба да споделам дека во Македонија веќе постои апаратче кое го менува Холтерот и мерењето на ЕКГ во секоја смисла, многу е добро за превенција и следење на срце со кое сам можеш да си ја гледаш работата на срцето во реално време, Не знам какви се правилата за споделување на линкови за да не личи дека се обидувам нешто да продадам, но дефинитвно фамилијарно сме задоволни од ваквиот апарат. се вика ЕКГ Алерт нешто така, имаат и страна така пишете ја.
Работата е што холтерот те мери само 24 часа и го враќаш холтерот на докторот. Што измери х́олтерот во тие 24 часа - тоа е. Но ова го купуваш еднаш, се мести со две лепенки на позиција срце, знам дека батеријата му трае долго, некаде недела до десетина дена и буквално можеш да си го гледаш работењето на срцето во реално време на аплиикација на телефон.
Го носеше мој тетин, кој има неправилности со работењето на срцето и долго време неможеа да му го лоцираат моментот кога му се случуваа тахикардии. носеше холтер на неколку пати, во годината до 4-5 пати правеше ЕКГ и заклучија дека има класична атриална фибрилација. Но кога го носеше апаратчево, излезе дека има неправилности од друг тип кој биле не редовни, работава е што го носеше цело време некои месец дена а апаратчево му најде нешто за време на туширање. со тоа заклучок дека со традиционалниве холтери тука во Македонија, тешко дека ќе му откриеа ваквава состојба. Знам дека и чини, но и реално го делат фамилијарно што и не е така многу на крај. се исплатеше секоја инвестиција со оглед на тоа дека сега добива правилна терапија и многу му е подобро. Извинете што немам детали но во суштина апаратчево му го спаси срцето, односно животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom