Србија и Бугарија сонуваат за ново распарчување на Македонија

M

MKEUpatriot

Гостин
Егејска и пиринска Македонија се делови од етнографска Македонија кои по сила на Букурешкиот договор припагаат на Грција и Бугарија,а баш ми е интересно на одредени теми се појавуваат инстант форумџии регистрани наменски и после ги снемува:toe:

Инаку она карта која стои на гробот на Гоце беше поставена од еден постар човек.Лично видов.И премиерот не се поклонува на карта на голема Македонија туку на гробот.Дали беше дело тоа на некоја странска тајна служба за дискредитација или чиста случајност не е јасна.Важно грчките медиуми одлично го искористија тоа
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Егејска и пиринска Македонија се делови од етнографска Македонија кои по сила на Букурешкиот договор припагаат на Грција и Бугарија,а баш ми е интересно на одредени теми се појавуваат инстант форумџии регистрани наменски и после ги снемува:toe:

Инаку она карта која стои на гробот на Гоце беше поставена од еден постар човек.Лично видов.И премиерот не се поклонува на карта на голема Македонија туку на гробот.Дали беше дело тоа на некоја странска тајна служба за дискредитација или чиста случајност не е јасна.Важно грчките медиуми одлично го искористија тоа
јас пак ќе додадам , аферим да му е на груевски ако се поклонал на картата
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Бих те замолил да ми кажеш што значи историски припага на . . .
А што правим кога Бугари сборjат - историски Македониjа припага на Бугариjа, Турците - историски Ромелиjа припага на Турциjа, Романците - историски Молдова припага на Романиjа и т.н.



Дали сум те навредил jас?
Кажи ми - што не ти е jасно на мапата!

1. Dali ti smetas, recenici koj zavrsuvat so "?" se nevreda? buljo!!!!!!! (ja gledas sega razlikata?!)

2. Dali ti toa navistina ne gledas, sto na tebe ne ti e jasno ili ne ti se gleda??
 
M

MKEUpatriot

Гостин
јас пак ќе додадам , аферим да му е на груевски ако се поклонал на картата
Во ред во ред е но гледаш какви замки се прават,ниту Груевски ниту протоколот ама после сите збореа за тоа
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Jас сум од Пирин и не сум "избркан" :helou:Никоj не ми е менувал името от "Петров" на Петридис ,никоj не ми е менувал името на градот во koj живеам ,говорам си диалектот .Барем един бегалец да ми кажеш од Пирин ?
Аjде да гледаме реално. Ако не веруваш доjди и види .



Иван Катарџиев е еден од основоположниците на македонската историска наука и академик. Член е на СДСМ.
Роден е во село Плоски, Пиринска Македонија, Бугарија.
Д-р Иван Катарџиев е истакнат научник со вонредно богат научен опус во областа на историските науки. Предмет на неговиот научен интерес е историјата на македонскиот народ во последниве два века, а посебно историјата на национално-ослободителното движење и борбите за слобода и самостојност на македонскиот народ. Тој е автор на 17 книги од кои три се објавени на странски јазици. Се смета за веројатно најдобриот познавач на збиднувањата од крајот на минатиот и од првата половина од овој век и за експерт за прашањата врзани со Внатрешната македонска револуционерна организација.:toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Секоj си плашта греховете ... он горе гледа .
Така ви се гледа интелегенцијата и „добрососедството“ за кое баете и вие и грците, а и србите можеби не би биле ништо поразлични од вас кога би била на вашата „висока“ позиција!
Сите си ги плаќаат гревовите , точно е. Ќе ви дојде и вам редот ! :smir:
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
78
Поени од реакции
2
2. Dali ti toa navistina ne gledas, sto na tebe ne ti e jasno ili ne ti se gleda??
Вистина е дека не ми е приjатно да гледам мапата - ме потсетува как грците си взеха Беломорска Тракиjа после Првата световна воjна. Но е факт, коj е приет от мегународната обштност /такива са биле реалиите после воjната, затоа и се доjде до Втората светска воjна/. Но сичко останало на мапата са си факти. Ако нешто не ти е jасно - прочети малце за Севрскиот мирен договор!
 
Член од
27 март 2009
Мислења
76
Поени од реакции
1
...цитирана од бугарското радио „Дарик“, дека Македонија ќе се распаднела оти буџетот и бил празен и оти Албанците ќе ја преземеле владата. Ова всушност се ставови на СДСМ што неколку месеци папагалски се повторуваа заради дестабилизација на Владата како последен од многуте неуспешни обиди за преземање на власта од страна на оваа партија.
Нормално. Шефот на Дарик радио е агент на комунистичката безбедност - Радосвет Радев.
Затоа и Дарик имат национален лиценз. Ако те не изтресат некоjа дивотиjа, коj?
Агентите навсекаде са исти, нели :wink:
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Aktivno meropriatie- bugarski izraz na intrigite na tajnite slujbi s cel da se razbuni javnosta. Tova e nasicheno kon neshto i nasocheno za nekoi. Informacijata e prednaznachena za ovie koi ne sakat Makedonija vo EU. Jas sboruvam nekolko meseci veke, deka vo Makedonia ima biznes-mafiotsko-politicharski krugovi, koi ne sakat Makedoniaj da e vo EU. Vo Bugarija mnogo dobre se znae taia igra i sme oshte potvrdi deka Makedonija treba da vleze vo EU. Sichko drugo e da se ostavi i Makedonija na mafiotsk0-oligarhichni strukturi, koi nemat interes za EU. Istoto go imashe i vo Bugarija predi ulezot na drzhavata vo EU. EU znachi javnostta vo drzhavata da saka da znae shto se sluchuva vo politikata, ekonomikata, sudot. Makedonija vo EU znachi realno vo Makedonija da se sboruva za red i zakonnost i biznesot da se sledi ot Brisel i policiskata sluzhba na EU, OLAF. Vo Bugarija videhme deka EU i OLAF sa podobri za bugarskiot narod ot rodnite kradlivi politichari. A informacionnite agencii za tova - da informirat. Koga za vistinski sluchuvanija, koga ne...
Samo edin Stefcho-Rufas e moiot tatarski Gospod-Bog. Neli Stefcho?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553



И една од мојте поомилени

 

Kajgana Shop

На врв Bottom