Споредба на фудбалери. [Овонеделен дуел: Винсент Компани vs Тиаго Силва]

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Drugite vikaa Mata deka bil pokvaliteten a igral vo 'slaba ekipa so ne tolku dobri igraci",no eve ja ke se drznam i ke odam kontra i mislam deka Ribery e pokvaliteten.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Со мало закаснување, имаме нов дуел за неделава.

vs


Дискутирајте.
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
Гласав за Иско затоа што секој натпревар го започнува за Малага и тој самиот(плус уште еден како го викаа) ги искачи Малага таму каде што се. Тој е играчот како што е Роналдо во Мадрид. Претежно ради неговите квалитети Малага победува и затоа и Цената му е многу висока на трансфер пазарот. Незнам како би се снашол во друг поголем тим, али моментално во Малага и тоа што го прави е перфекција.

Од друга страна Оскар кој освен на утакмицата Челзи - Јуве... од неговиот многу добар гол и перфектно маркирање на Пирло... друго немам видено, јесте да и не игра баш прва постава туку го ротираат. Незнам некако ми е залудна инвестиција(истото го очекувам и за Нејмар).
 
G

Geezer

Гостин
Оскар не може да го докаже својот потенцијал целосно засега, затоа што често е форсиран на други позиции, особено по крило. А неговата позиција е CM или евентуално полушпиц.
Кога ќе игра постојано на тие позици, ќе биде уште подобар.
И Иско е фантастичен, ќе бидам субјективен ако би морал да одберам, но се работи за двајца одлични, млади фудбалери, за кои сигурен сум дека ќе остават свој траг во фудбалот.
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 17:58 ---
Гласав за Иско затоа што секој натпревар го започнува за Малага и тој самиот(плус уште еден како го викаа) ги искачи Малага таму каде што се. Тој е играчот како што е Роналдо во Мадрид. Претежно ради неговите квалитети Малага победува и затоа и Цената му е многу висока на трансфер пазарот. Незнам како би се снашол во друг поголем тим, али моментално во Малага и тоа што го прави е перфекција.

Од друга страна Оскар кој освен на утакмицата Челзи - Јуве... од неговиот многу добар гол и перфектно маркирање на Пирло... друго немам видено, јесте да и не игра баш прва постава туку го ротираат. Незнам некако ми е залудна инвестиција(истото го очекувам и за Нејмар).

Не си го гледал Челзи, затоа. Не е точно тоа дека е промашена работа, а во право си за позициите.
Оскар-Мата-Хазард-Мозес е четворката која ќе го води Челзи во наредните 7-8 години.

И да. Овие што гласале апла за Иско сигурен сум дека го немаат гледано двапати досега. Освен оние што пратат постојано Примера. Зошто сигурен сум дека не бараат стримови да ја гледаат Малага, а на ТВ ги има многу ретко, скоро никогаш.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.609
Поени од реакции
52.458
Го немам гледано нешто многу Иско па неможам да коментирам. За Оскар се согласувам со Давор, форсиран е на крило во последно време, а не е за таму. На почетокот на сезоната се покажа, после дојде зима, му застуде и му опадна формата. Ама има уште време, сепак од Бразил дојде и прва сезона му е во Европа.

А за Иско одма имаше шпекулации дека со позајмицата на Пиазон било договорено да дојде во Челзи на лето, или пак Челзи да има право прв да започне преговори за него. Како и да е, не верувам да се оствари тоа.
Го дадов гласот за Оскар зошто неможам баш да коментирам за Иско па ќе видиме како ќе се развиваат.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Иско е одличен во Малага од утакмица во утакмица се подобар и подобар. Се работи за двајца млади, талентирани фудбалери. Пред се одлично.

Мојот глас во дуелот го давам за Иско тој е стартер во Малага а поради тоа што не го следам Челси сезонава многу незнам дали Оскар е стартер. Оскар го гледав во ЛШ само не се сеќавам со кој играше Челси постигна еден феноменален гол против Јуве мислам.

Иско го имам гледано 3-4 пати сезонава. Го гледав со Милан во г фаза и одличен беше се работи за голем талент. Има одлично додавања и одличен шут, не дека ова го нема Оскар.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Oscar. Momentalno mozhda Isco za niansa e bolji, ali potenciallot shto go ima Oscar..
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Па моментално Иско повеќе покажува, Оскар сеуште не се има снајдено себеси целосно во Челзи.
Иско е типичен шпански AM, добра прегледност на играта, брз е и дава добри топки. На другата страна Оскар е бразилец но не од тие бразилци циркузанти туку повеќе наликува на европски играч, верувам дека ако игра постојано во Челзи ќе го надмине Иско ама моментално Иско е подобар.
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
Не си го гледал Челзи, затоа. Не е точно тоа дека е промашена работа, а во право си за позициите.
Оскар-Мата-Хазард-Мозес е четворката која ќе го води Челзи во наредните 7-8 години.

И да. Овие што гласале апла за Иско сигурен сум дека го немаат гледано двапати досега. Освен оние што пратат постојано Примера. Зошто сигурен сум дека не бараат стримови да ја гледаат Малага, а на ТВ ги има многу ретко, скоро никогаш.

Не го зборувам тоа од рака ги имам можи 4 пати гледано зимава Челзи и можам да кажам дека само Хазард игра... и тек тук кога ќе го изиграат Лампарт. Оскар освен со Јуве....друго така клучно не изиграл... се кога дал гол Оскар тоа било на вејче решена утакмица(Резултати.ком).

За разлика од Иско..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.797
Потполно се согласувам со членов над мене и неам што да додадам.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Не го зборувам тоа од рака ги имам можи 4 пати гледано зимава Челзи и можам да кажам дека само Хазард игра... и тек тук кога ќе го изиграат Лампарт. Оскар освен со Јуве....друго така клучно не изиграл... се кога дал гол Оскар тоа било на вејче решена утакмица(Резултати.ком).

За разлика од Иско..
Иначе Мата им е најјак на Челзи и плус мадридско дете е и да не е најјак треба да го фалиш :D
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.132
Поени од реакции
4.616
Луѓе дај ја вратиме темава во живот или вопшто нема заинтересирани за вакво нешто.
Да гласав лани ќе гласав за Иско ама сега гласам за Оскар бидејќи стана клучна фигура во тактикта во Челзи за разлика од Иско кој не игра толку често, претежно влегува ко замена, не дека игра лошо ама во Реал има многу подобри поединци од него.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Ќе ја активирам деновиве. Дотогаш, нека стои под клуч. Предлози за дуели праќајте ми по ПП.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Eте по ваше барање, темава е вратена во живот.

Овонеделен дуел за дискусии е Артуро Видал - Јаја Туре. Едни од најдобрите на своите позиции. Мое мислење околу дуелот ќе наведам после.

vs


Дискутирајте како што треба. Ако немате да кажете ништо друго освен да кажете мислење кој е подобар - не постирајте. Доволно е да гласате. Темава е за дискусија пред се!

Додадов и анкета, ради естетика. :) За понатамошни споредби, праќајте ми предлози по ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom