Списанија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456
Национална Географија Србија бројот што моментално се продава во Македонија.
FB_IMG_1617039479592.jpg

Темата за вируси и Covid 19 вирусот. Криво ми е предходниот број го пропуштив.
Не ги купувам по ред сите онака ако има интересна тема.
Автоматски споено мислење:

а има разлика во содржината на српското National geographic или превод е?
Темите се истите и на српското и на англиското, е сега не знам дали истиот месец е иста темата и на англиското и на српското издание.
Содржински дали сите страни се исти не знам не сум ги имал бидејќи англиски не се продава кај нас а и да се продава англиски сум тапа долги текстови да читам.

Еднаш видов во трафика некое англиско издание и форматот беше поголем и повеќе слики мислам имаше. Најверојатно нешто специјално издание. Имаат и посебни изданија National Geographic Kids, Traveler, History a можеби и уште нешто.

Србите го имаа и тој Kids aма мислам веќе не го издаваат.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456
Aко некој сака да купи колекција списанија стари броеви за музика. Чичко Драган. Б Костиќ продава.


Еве уште некој списанија ако сеуште не се продадени.

 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2014
Мислења
873
Поени од реакции
2.643
Што се деси, едно добро списание не можам веќе да најдам низ трафиките и продавниците.. Освен Нешнл Географик нормално, што освен тоа што е на српски си е топ.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.065
Поени од реакции
778
Што се деси, едно добро списание не можам веќе да најдам низ трафиките и продавниците.. Освен Нешнл Географик нормално, што освен тоа што е на српски си е топ.
Ако си од Скопје, во градски ѕид имаш продавница која продава странски списанија, малку се поскапи ама има голем избор. Секако и ако не ти смета што се на друг јазик. Цела продавница е само за списанија.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.937
Поени од реакции
21.458
Што се деси, едно добро списание не можам веќе да најдам низ трафиките и продавниците.. Освен Нешнл Географик нормално, што освен тоа што е на српски си е топ.
Уште еден пример за тоа каква затуцана вукојебина сме.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
873
Поени од реакции
2.643
Во Куманово е пусто јас немам видено никаде тука, у тинекс имаат срања од Србија, браво, мавао и слични срања, по други поголеми маркети само комерцијални книги, по трафики исто, и по некоја тапа книга.
Едно време имаше кинги плус филмови снимани по кингата како Раш филмот за Ники Лауда и Џејмс Хаунт, па еден куп интересни списанија.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456
Уште еден пример за тоа каква затуцана вукојебина сме.
Се помал број е на народ што чита списанија во државава и поради тоа не им се исплати по трафики да набавуваат списанија кој ќе им стојат долго.
Народов попрво цигари ќе купи отколку списание.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.937
Поени од реакции
21.458
Во Куманово е пусто јас немам видено никаде тука, у тинекс имаат срања од Србија, браво, мавао и слични срања, по други поголеми маркети само комерцијални книги, по трафики исто, и по некоја тапа книга.
Едно време имаше кинги плус филмови снимани по кингата како Раш филмот за Ники Лауда и Џејмс Хаунт, па еден куп интересни списанија.
Башка Сведок за криминалистика, оружје, Топки - Филе исто имаше и за фудбал покрај емисијата, Барзов за автомобилизам, Ентер за информатика. Женски еден куп, на Теа само се сеќавам, Плејбој....
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.065
Поени од реакции
778
Не е до затуцана вукојебина, туку народот едноставно не чита веќе списанија затоа што скоро се има на интернет.
Ако на издавачките куќи не им се исплати да печатат и издаваат списанија, тоа е тоа. Се е околу пари.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456
Слабо и списанија од Србија, Хрватска се носат во трафикиве. Пред неколку години се носеа куп списанија за компјутери, технологија. Паметам татко ми купуваше списанија италијански за куќи, за уредување дом.. Значи се носеле странски списанија во трафики, тобакоа.. без разлика што дел од народот и не разбира многу јазици.

Сега нема веќе читатели, нема ни купувачи.
 
Член од
29 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
4
Дечки, здраво! Копам по форумов и малку тешко ми е да најдам едно списание од периодот 2002-2004 што се викаше Play! и беше филмско списание со рецензии со све, па би сакал да прашам случајно некој да не знае дали во архив или некаде може да се најде списаниево? дали некој овде можеби чува неколку изданија или можеби знае некој што чува? секоја помош е добредојдена - фала ви!
Автоматски споено мислење:

Дечки, здраво! Копам по форумов и малку тешко ми е да најдам едно списание од периодот 2002-2004 што се викаше Play! и беше филмско списание со рецензии со све, па би сакал да прашам случајно некој да не знае дали во архив или некаде може да се најде списаниево? дали некој овде можеби чува неколку изданија или можеби знае некој што чува? секоја помош е добредојдена - фала ви! пишав и во неколку други теми, но доколку сметате дека прашањево не е за овде, слободно пишете ми!
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
National Geographic повеќе не излегува на српски. Последниот број е од декември 2023.


Дали некој знае каде во Скопје ги има да се купуваат на англиски и која им е цената?
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.091
Поени од реакции
7.450
Ако си од Скопје, во градски ѕид имаш продавница која продава странски списанија, малку се поскапи ама има голем избор. Секако и ако не ти смета што се на друг јазик. Цела продавница е само за списанија.
Kako se vika prodavnicata?

Inache navistina shteta shto ne se chesta pojava, primer dobro bi bilo neshto kako Stripoteka povtorno da izleguva, ili kako Politikin Zabavnik, pokraj mal milion interesni statii + stripchinja, po nekoj poster i slichno.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456
National Geographic повеќе не излегува на српски. Последниот број е од декември 2023.


Дали некој знае каде во Скопје ги има да се купуваат на англиски и која им е цената?
Криво ми е што последно време не го купував. Сепак ако има некој број интересен уште во продажба кај нас би купил. Кај нас во Македонија броевите ги носат со закаснување еден месец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom