Со каков факултет би имале најдобар просперитет во Македонија?

Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
За да имаш просперитет немора да имаш факултет, тука е и грешката кај нас, го отупија народот со тоа ,,знаењето е моќ,, да е моќ ама она вистинското, не е за секого факултет, за некого м-р , д-р. Јбг се занемарија многу битни работи кај нас, како земјоделието, сточарството и сите сакаат во фотељи да работат.
И после во страство имало просперитет, самите си ги направивме ова...:гомце:
 

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Не може да постои „најдобар“ факултет, исто како што неможе да постои и „најдобра“ професија. Ако под просперитет подразбираш можност за брзо да се вработиш тогаш 99% од факултетите во земјава се „просперитетни“. Просперитетот не зависи од факултетот или до професијата, зависи од тебе! Ти ако сакаш иди на нуклеарна физика и имај ги сите десетки, ако не ти иде тебе физика (и ако не ја сакаш физиката) никад нема да најдеш работа. Јас сум уверен дека секој човек (со нормален IQ коефициент) може да заврши каков било факултет со успех 10 (се разбира со помалку или со повеќе труд), тоа не значи дека студентот е добар во професијата за која учи, туку едноставно значи дека се скапал од „бубање“. Јас мислам дека „просперитетот“ треба да се бара во компромисот на професии за кои има работа во земјава, и професии кои ти „лежат“. За ова последново најубаво е да си направиш професионална ориентација, и да видиш што ќе работиш со задоволство, а што не треба да работиш (професионална ориентација можеш да направиш во Бизнис Академија Смилевски (www.bas.edu.mk) бесплатно). Секако, во земјава има работа за речиси сите професии - но има и професии со кои не можеш да работиш во земјава (од моја гледна точка ова е многу бесмислено бидејќи нема поента да има факултети со кои по завршувањето неможе да се работи само поради тоа што едноставно нема нуклеарна централа во земјава, или нема кинези на кои им треба превод, или нема женски попови etc.). Затоа мој совет е учи тоа што го сакаш, а не тоа што мислиш дека ќе најдеш работа најлесно. Најбитно е да вложиш максимум во образованието, и да вложиш максимум во стекнувањето на компетенции за одредена професија, ако си најдобар во нешто, не се грижи работата сама ќе те најде :) . И за на крај пошо знам дека ќе има „екстратерестријални исфрустрирани идиоти“ кои нема да ме сфатат или луѓе кои не го делат истото мислење со мене, ќе ти кажам дека ако ептен не ти е гајле што ќе работиш туку само сакаш да работиш, во земјава имаш дефицит на дефектолози и судски медицинари. :facepalm:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Со партиски факс се е можно
 
Ф

Флеш

Гостин
Не може да постои „најдобар“ факултет, исто како што неможе да постои и „најдобра“ професија. Ако под просперитет подразбираш можност за брзо да се вработиш тогаш 99% од факултетите во земјава се „просперитетни“. Просперитетот не зависи од факултетот или до професијата, зависи од тебе! Ти ако сакаш иди на нуклеарна физика и имај ги сите десетки, ако не ти иде тебе физика (и ако не ја сакаш физиката) никад нема да најдеш работа. Јас сум уверен дека секој човек (со нормален IQ коефициент) може да заврши каков било факултет со успех 10 (се разбира со помалку или со повеќе труд), тоа не значи дека студентот е добар во професијата за која учи, туку едноставно значи дека се скапал од „бубање“. Јас мислам дека „просперитетот“ треба да се бара во компромисот на професии за кои има работа во земјава, и професии кои ти „лежат“. За ова последново најубаво е да си направиш професионална ориентација, и да видиш што ќе работиш со задоволство, а што не треба да работиш (професионална ориентација можеш да направиш во Бизнис Академија Смилевски (www.bas.edu.mk) бесплатно). Секако, во земјава има работа за речиси сите професии - но има и професии со кои не можеш да работиш во земјава (од моја гледна точка ова е многу бесмислено бидејќи нема поента да има факултети со кои по завршувањето неможе да се работи само поради тоа што едноставно нема нуклеарна централа во земјава, или нема кинези на кои им треба превод, или нема женски попови etc.). Затоа мој совет е учи тоа што го сакаш, а не тоа што мислиш дека ќе најдеш работа најлесно. Најбитно е да вложиш максимум во образованието, и да вложиш максимум во стекнувањето на компетенции за одредена професија, ако си најдобар во нешто, не се грижи работата сама ќе те најде :) . И за на крај пошо знам дека ќе има „екстратерестријални исфрустрирани идиоти“ кои нема да ме сфатат или луѓе кои не го делат истото мислење со мене, ќе ти кажам дека ако ептен не ти е гајле што ќе работиш туку само сакаш да работиш, во земјава имаш дефицит на дефектолози и судски медицинари. :facepalm:
Не може да постои „најдобар“ факултет, исто како што неможе да постои и „најдобра“ професија. Ако под просперитет подразбираш можност за брзо да се вработиш тогаш 99% од факултетите во земјава се „просперитетни“. Просперитетот не зависи од факултетот или до професијата, зависи од тебе! Ти ако сакаш иди на нуклеарна физика и имај ги сите десетки, ако не ти иде тебе физика (и ако не ја сакаш физиката) никад нема да најдеш работа. Јас сум уверен дека секој човек (со нормален IQ коефициент) може да заврши каков било факултет со успех 10 (се разбира со помалку или со повеќе труд), тоа не значи дека студентот е добар во професијата за која учи, туку едноставно значи дека се скапал од „бубање“. Јас мислам дека „просперитетот“ треба да се бара во компромисот на професии за кои има работа во земјава, и професии кои ти „лежат“. За ова последново најубаво е да си направиш професионална ориентација, и да видиш што ќе работиш со задоволство, а што не треба да работиш (професионална ориентација можеш да направиш во Бизнис Академија Смилевски (www.bas.edu.mk) бесплатно). Секако, во земјава има работа за речиси сите професии - но има и професии со кои не можеш да работиш во земјава (од моја гледна точка ова е многу бесмислено бидејќи нема поента да има факултети со кои по завршувањето неможе да се работи само поради тоа што едноставно нема нуклеарна централа во земјава, или нема кинези на кои им треба превод, или нема женски попови etc.). Затоа мој совет е учи тоа што го сакаш, а не тоа што мислиш дека ќе најдеш работа најлесно. Најбитно е да вложиш максимум во образованието, и да вложиш максимум во стекнувањето на компетенции за одредена професија, ако си најдобар во нешто, не се грижи работата сама ќе те најде :) . И за на крај пошо знам дека ќе има „екстратерестријални исфрустрирани идиоти“ кои нема да ме сфатат или луѓе кои не го делат истото мислење со мене, ќе ти кажам дека ако ептен не ти е гајле што ќе работиш туку само сакаш да работиш, во земјава имаш дефицит на дефектолози и судски медицинари. :facepalm:
Од А до Ш кажа апсолутно како што е ....
Само ме интересира дали во Бас има друг термин освен 12 ч. Петок ....Очаен сум да го направам тестот :) .... Имам 21 година и се запишав на Електро ама се зезнав после две години дека воопшто не ја сакам.математиката и ми отидоа 2 години од животот :(
Затоа решен сум да се тестирам овие денови во Бас и да видам што ми лежи највеќе...А иначе претходно се тестирав на интернет сличен тест за п. ориентација и ми испадна дека највеќе ми лежат интелектуалнитр професии...Тестот ми го препорача другарче и добар е,нема место за некои измислици :)

http://www.dreamfoundation.eu/career-test/result/hash/110046-3881c29666
 

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Од А до Ш кажа апсолутно како што е ....
Само ме интересира дали во Бас има друг термин освен 12 ч. Петок ....Очаен сум да го направам тестот :) .... Имам 21 година и се запишав на Електро ама се зезнав после две години дека воопшто не ја сакам.математиката и ми отидоа 2 години од животот :(
Затоа решен сум да се тестирам овие денови во Бас и да видам што ми лежи највеќе...А иначе претходно се тестирав на интернет сличен тест за п. ориентација и ми испадна дека највеќе ми лежат интелектуалнитр професии...Тестот ми го препорача другарче и добар е,нема место за некои измислици :)

http://www.dreamfoundation.eu/career-test/result/hash/110046-3881c29666
За термин во БАС не сум сигурен, види на Веб страницата како - што. Инаку сега го видов тестот што ти го препорачале и мислам дека е премногу општ. Тестот во БАС е (ако може да се изразам вака) компилација од тест за 7 интелигенции и МБТИ тест. Тестот со седумте интелигенции е тест за самопроценка, не кажува колку си интелигентен туку кажува колку си развил одредени интелигенции во тек на животот (како на пример: телесно кинетичка, музичка, интерперсонална etc.). MBTI тестот е пак резултат на 15 годишна работа на психолози кои го надградиле тестот кој првично го има направено Јунг (http://en.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator). Спојувајќи ги двата прашалници, се креира „слика“ за тоа што можеш и сакаш да работиш. Плус добиваш тип на МБТИ што не се користи само за професија туку и во многу други аспекти во животот.
 
D

Drima94

Гостин
ццц стварно ми се поврајча од вакви муабети...кој факултет е најпросперитетен и со кој факултет имаш најмногу шанси да се вработиш ? хахах смешно.. абе оди тоа шо сакаш да го прајш понатаму ви животот и тоа што те влечи и се разбира тоа што знајш да го прајш..а не то шо ти кажале мајка ти и татко ти дека е актуелно моментално а најголемата иронија е шо најголемите умови на денешницава и изумители како Бил Гејтс Стив Џобс и Марк Закерберг немаат завршено никаков факултет сите се откажале кој на почетокот кој на половина пат за да се посветат да го прават тоа што го сакаат...а најдобар избор во нашава држава според мене се факултетите за информатички науки не дека и тие се нешто во нашава држава(според мене се далеку од квалитетни) али ајде другото па сето е труло.а доколку имате шанси да одите странство студирајте ама баш шо сакате.и не се замарајте со муабети рекла казала многу економисти имало многу правници имало мн ова мн она...ако ти фајча кликеро че се истакниш без проблем а ако си труп и да докторираш џабе ти е
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Смешни се тиа што ке ги слушнам....се запишав на ПМФ затоа што нема математичари многу .Не знаат дека ако нема партиска книшка ниој нема да ја вртаботи во училиште......и да Учете тоа што го сакате тоа што ви го сака срцето ,така цел живот наместо да работите ке уживате .
 
1

1292

Гостин
За да имаш просперитет немора да имаш факултет, тука е и грешката кај нас, го отупија народот со тоа ,,знаењето е моќ,, да е моќ ама она вистинското, не е за секого факултет, за некого м-р , д-р. Јбг се занемарија многу битни работи кај нас, како земјоделието, сточарството и сите сакаат во фотељи да работат.
И после во страство имало просперитет, самите си ги направивме ова...:гомце:

Камо среќа сите да завршат факултет, после лесно ќе најдеме кој да копа.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Не знам како се вика точно, ама дефинитивно е оној шо го има завршено Амди Б.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
3
Jas mislam deka so Gradezniot i fakultetot za Elektro vo nasata zemja najmnogu mozat da se vrabotat, tamu i malku zavrsuvaat ne e lesno za ucenje i zatoa maldite odbiraat polesni struki mislejki deka sto i da zavrsat vazno da imaat fakultetsko obrazovanie pa nee vazno dali ke se zaposlat nekade po strukata. Dobar e i ekonomskiot fakultet a za pravni sum razocarana zasto mojot kumasin zavrsi so prosek 10 i uste sedi doma, nemaat pari odvaj go zavrsi so pomos na bliskite zalosno e so takov uspeh da sedi doma. Vo denesno vreme treba da si partiski opredelen za da najdes dobra rabota, da imas dobri prijateli i pari daa potplatis za da se vrabotis. Vo skolite predaavaat profesori vo godinia a mladite so treba da gi zamenat rabotat vo prodavnici i butici, zalosno e navistina. Koj i da e fakultet skapo e se se plaka pocni od knigi pa do ucenite na profesorite ako ne kupis kniga nema ni da polagas. Porano koga ucele nasite roditeli fakultetot bil besplaten, i koga zavrsile vo toa vreme site se vraboteni nekade i uste se na rabotnoto mesto......
 
Член од
29 јули 2007
Мислења
71
Поени од реакции
3
so nikakov fakultet za dzabae ke se macis da ucis :) ti so fakultet ke metis a jas so 8 odd direktor :)
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Со Шумарски факултет-шумарство имаш добри можности а и згора на се и интересен факултет (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom