Социјални мрежи и нивното влијание во реалниот живот

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Не се слагам, јас мислам дека социјалните мрежи лечат од депресија и од осаменост.

Од мое лично искуство. Кога идам негде на одмор каде што нема интернет акцес, еве на пример сум идела во маврово,чоече толку досадно е , мислам ок ќе седиш ден два ќе шеташ по природа, ќе буљаш во верверички и слично, ама здосадува и сакаш нешо да читнеш на нет, да бидеш во тек со настаните, да бидеш во контакт со сите пријатели па дури и непријатели. значи мене лично фбкот ми прави убаво да се чувствувам, сум живеела и во време кога немало фб, цела средна школа и цел факс фб немаше воопшто, значи сум се дружела сум искачала без да дремам на фб и можам да кажам дека морав само да се пијанчам за да ми биде интересно, вака се нешто ќе си пишеш со некој ќе стаиш статус ти коментираат, или па читаш коментари на туѓи статуси и интересно е некако па и без алкохол се може, и што е најважно не си вика човек, како порано знаеш, еееј па шо праам јас дома сама као леле сеа другите сигурно им е многу јако се дружат идат по журки, и слично, сега гледаш секој што прави, нема веќе мистерија нема како порано, се ти е на тацна сите информации, сечиј живот го гледаш и тоа е добро зашто гледаш дека на луѓево животите им се мизерија па и не си ствараш некој лажни илузии. И плус 24/7 достапен си на сите френдови, комуницираш, и може таа комуникација да ја префрлиш и во живо на кафе по дома или во кафиќ. Јас пошто сум постара генерација накај 30 идам значи сум фатила и време кога немало фб и тогаш ако ви се верува седнуваш на кафе и се што слушаш е фалење од пријатели као јас бев оваму онаму па леле чоек многу јако беше ова она ќе се изнаслушаш триста лаги еееееееее денес со целава технологија и социални мрежи се е на виделина и нема веќе лажги секој можеш да видиш кај бил со кого бил и фалењето паѓа во вода, особено на оние фалбаџии што лажно се фалат.

се на се интернетот зближува и поволно влијае на психа според мене....
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Не се слагам, јас мислам дека социјалните мрежи лечат од депресија и од осаменост.

Од мое лично искуство. Кога идам негде на одмор каде што нема интернет акцес, еве на пример сум идела во маврово,чоече толку досадно е , мислам ок ќе седиш ден два ќе шеташ по природа, ќе буљаш во верверички и слично, ама здосадува и сакаш нешо да читнеш на нет, да бидеш во тек со настаните, да бидеш во контакт со сите пријатели па дури и непријатели. значи мене лично фбкот ми прави убаво да се чувствувам, сум живеела и во време кога немало фб, цела средна школа и цел факс фб немаше воопшто, значи сум се дружела сум искачала без да дремам на фб и можам да кажам дека морав само да се пијанчам за да ми биде интересно, вака се нешто ќе си пишеш со некој ќе стаиш статус ти коментираат, или па читаш коментари на туѓи статуси и интересно е некако па и без алкохол се може, и што е најважно не си вика човек, како порано знаеш, еееј па шо праам јас дома сама као леле сеа другите сигурно им е многу јако се дружат идат по журки, и слично, сега гледаш секој што прави, нема веќе мистерија нема како порано, се ти е на тацна сите информации, сечиј живот го гледаш и тоа е добро зашто гледаш дека на луѓево животите им се мизерија па и не си ствараш некој лажни илузии. И плус 24/7 достапен си на сите френдови, комуницираш, и може таа комуникација да ја префрлиш и во живо на кафе по дома или во кафиќ. Јас пошто сум постара генерација накај 30 идам значи сум фатила и време кога немало фб и тогаш ако ви се верува седнуваш на кафе и се што слушаш е фалење од пријатели као јас бев оваму онаму па леле чоек многу јако беше ова она ќе се изнаслушаш триста лаги еееееееее денес со целава технологија и социални мрежи се е на виделина и нема веќе лажги секој можеш да видиш кај бил со кого бил и фалењето паѓа во вода, особено на оние фалбаџии што лажно се фалат.

се на се интернетот зближува и поволно влијае на психа според мене....
Госпоѓо,јас сум цел живот без тоа вие што го нарекувате фејсбук,немам инстаграм,немам твитер,само скајп,и тоа со 14 пријатели,а всушност контактирам со 4-5.И јас сум живеел во свет без компјутери и интернет и пак сум наоѓал начин на забавување,без акохол,дроги и слични глупости...Сепак тоа си е твое мислење,ама да знаеш дека и луѓето во палеолитот си наоѓале начин на забава,како што кучињата се валкаат по тревата и се бркаат,или како што мајмуните се бркаат по дрвата...И јас како човек што речиси не употребува социјални мрежи,си наоѓам некои работи не само за занимација и тепање на време,туку и со едукативна содржина.Бидејќи постојат страни и страни за буквално сите работи што постојат,постои и можност од нив да се научи тоа што те интересира(ако те интересира) ...Бидејќи животот е скап,а знаењето е бесплатно.И не дека се фалам дека сум многу начитан и паметен.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Како му е одлична поентата? У принцип збори за негативностите од социјалните мрежи - на социјална мрежа.
Немало каде не е оправдание за тоа колку контрадикторно е се тоа.
Многу е едноставно: не е црно бела работата. Технологојата не е ни добра, ни лоша, едноставно зависи како се користи.

Уште едно видео на оваа тема:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.601
Поени од реакции
12.904
Изговорот да го бараме дека социјалните мрежи лечеле депресија е еквивалент на тоа ако јас повеќето време го поминувам во гаража да ме прави автоматски автомобил.
Дај бе не зезајте, изговори за тоа дека времето било вакво еволуција and shit... Самото тоа што ти немаш никаков физички контакт со некоја личност (макар и поглед или мал допир) е еквивалент на нешто што ти вештачки си го вметнуваш во животот. Исто како да јадеш Џанк фуд цело време а да очекуваш да изгледаш здраво.
Целиот клип поистоветува тоа дека општеството станува „зависно“ со сила од овие т.н. помагала. Желбата не секогаш значи ако се скроти и задоволи дека со тоа си помагаш на себе си. Ете примерот со фаст фудот - гарант 90% од популацијата го сака и има желба ако не, секој ден да го јаде но тоа што телото јаде хормонално пореметена грана, не знае. Ама вкусно му е.
Целата поента на клипот е не дека социјалните мрежи се премногу штетни за да мора човек да си постави ептен високи критериуми како целосно тргање од тој виртуелен свет, туку да си постави граници на контрола. Но тука е најтешкото прашање - колку ние воопшто се познаваме себе си за да си ја поставиме таа граница?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Крејзи, да не беше технологијата, немаше да го знам пример wot или Божино или пак тебе или пак сите други на форумов и на другите социјални мрежи со кои не делам толку многу интереси за да се запознаам надвор од дома или пак не живеат во ист град или држава со мене. Сите имаме другари и другарки кои сме ги запознале на вистинскиот начин, но што смета ако во моето слободно време решам да комуницирам со wot од Струмица или пак со Божино од Прилеп? Тоа е зближување или одалечување, кога комуницрам со некој со кој не можам да идам на пиво или да се видам кога било?
Технологијата треба да се оправдува до одреден степен .Како што објасни во видеото типот ова веќе е претеризам .Денеска да немаш фб или твитер те прават заостанат .Полека со тек на време стануваме робови на тоа самите што сме го создале .Крејзи не кажа дека е против технологијата или да создаде сојуз против неа ,само што нејзините ставови се критички и за мене реални .Денеска заради таа технологија дојде време да неможеш да напраиш со некого моабет .Фб сега е веќе реклама на самиот себе ,немаш слики од тебе како си во кола или сликан во некое кафуле , никој не те познава . :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Не приметив дека и тука го имало видеото и дискусијата за него. Баш денеска зборев за ова. Како прво дечкото у таа целина што го склопил видеото е доста комерцијална и со цел да се продаде од што убаво изгледа, невино, демек нешто ново кажува и убаво склопено рецитирајќи поема..

Според мене, типчето е ништо посебно, ама има интересна тематика. Сите знаеме дека може лошо да влијае, сите знаеме дека има и добри страни. Се чепкате едни против други тука заземајќи страна дали се добри социјалните мрежи или не. Секој му влијаат различно, зависи од карактерот и тоа како човек се соживува со нив. Овие конспираси теории дека социјалните мрежи се измислени од мастермајндс за контрола и влијание ми се малце безвезе. Целта на создавачите им е со добри намери. Е сега има злоупотреба. Како шо кажавте има луѓе кои немало да ги познавате да не е ова, што е голем плус за технологијава. Дечково шо ја тупи со празните паркови е клише. Има народ и сеа. Не е до толку. Помладите се затупени малце ама па дали е навистина така зависи од гледната точка. Они за некои 30 години ќе кажуваат трето. Плус, иронијата шо самиот тој стекнува слава преку социјална мрежа неможе а да не се примети. haha!
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Технологијата треба да се оправдува до одреден степен .Како што објасни во видеото типот ова веќе е претеризам .Денеска да немаш фб или твитер те прават заостанат .Полека со тек на време стануваме робови на тоа самите што сме го создале .Крејзи не кажа дека е против технологијата или да создаде сојуз против неа ,само што нејзините ставови се критички и за мене реални .Денеска заради таа технологија дојде време да неможеш да напраиш со некого моабет .Фб сега е веќе реклама на самиот себе ,немаш слики од тебе како си во кола или сликан во некое кафуле , никој не те познава . :)
Не си заостанат. Хипстер си.
 
G

garthok

Гостин
Не се слагам, јас мислам дека социјалните мрежи лечат од депресија и од осаменост.

Од мое лично искуство. Кога идам негде на одмор каде што нема интернет акцес, еве на пример сум идела во маврово,чоече толку досадно е , мислам ок ќе седиш ден два ќе шеташ по природа, ќе буљаш во верверички и слично, ама здосадува и сакаш нешо да читнеш на нет, да бидеш во тек со настаните, да бидеш во контакт со сите пријатели па дури и непријатели. значи мене лично фбкот ми прави убаво да се чувствувам, сум живеела и во време кога немало фб, цела средна школа и цел факс фб немаше воопшто, значи сум се дружела сум искачала без да дремам на фб и можам да кажам дека морав само да се пијанчам за да ми биде интересно, вака се нешто ќе си пишеш со некој ќе стаиш статус ти коментираат, или па читаш коментари на туѓи статуси и интересно е некако па и без алкохол се може, и што е најважно не си вика човек, како порано знаеш, еееј па шо праам јас дома сама као леле сеа другите сигурно им е многу јако се дружат идат по журки, и слично, сега гледаш секој што прави, нема веќе мистерија нема како порано, се ти е на тацна сите информации, сечиј живот го гледаш и тоа е добро зашто гледаш дека на луѓево животите им се мизерија па и не си ствараш некој лажни илузии. И плус 24/7 достапен си на сите френдови, комуницираш, и може таа комуникација да ја префрлиш и во живо на кафе по дома или во кафиќ. Јас пошто сум постара генерација накај 30 идам значи сум фатила и време кога немало фб и тогаш ако ви се верува седнуваш на кафе и се што слушаш е фалење од пријатели као јас бев оваму онаму па леле чоек многу јако беше ова она ќе се изнаслушаш триста лаги еееееееее денес со целава технологија и социални мрежи се е на виделина и нема веќе лажги секој можеш да видиш кај бил со кого бил и фалењето паѓа во вода, особено на оние фалбаџии што лажно се фалат.

се на се интернетот зближува и поволно влијае на психа според мене....
Tи си од оние што киснат и замараат на фб, нема ништо спорно тука. Next.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.921
Видеото на @Curious е стопати подобро од тоа во првиот пост.

Како и со СИТЕ работи на планетава, ако претераш, не е добро.
Како што кажаа веќе и некои други, зависи и од карактерот на луѓето. На некои им влијае добро и им помага да се спријателат затоа што на пример се премногу срамежливи во живо, а на некои пак им влијае лошо и наместо да бидат продуктивни, си го трошат времето безвезе.
Социјалните мрежи не се лоши, како ги користите може да биде.

Јас на пример немам ништо против. Ги користам зашто сакам и колку што сакам. Да, сум ги користела премногу и можеби сега ги користам повеќе него што треба, ама тоа е на мене. Неможам сега затоа што јас ги користам повеќе да идам и да кажувам како тие ми го уништиле социјалниот живот или дека се лоши поради друга причина. Глупаво е.
Не ни сакам да се замислам во свет без социјални мрежи. Ама тоа не значи дека не уживам да излезам во парк или на кафе или нешто слично.
 
D

dbt

Гостин
Без многу филозофирање, на видеото добро се претставени некои од негативните страни на социјалните мрежи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom