Софтвер за архитектонско цртање

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Би сакала да пронајдам програма во која своите замисли можам да ги нацртам во 3Д :)
Некоје линкче за добро програмче?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Линкче... ај пробај сама, ако не, ќе смислиме нешто.

Аuto Cad 2007 е добар за 3д, не е особено тежок, ама треба малку вежбање. Можеби полесно ќе ти оди со АrhiCad?

Пробај. Ако најдам линк во меѓувреме ќе го напишам.:smir:

За се што можам да помогнам, повели тука, слободно.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Hм, мислам не е Аuto Cad 2007 за почетници да цртаат куќи :)

и треба нешто како: Home Design Architectural Series 4000

Колекција од програми за цртање и дизајн на куќи.... Пратено линкови по ПП
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Димитар, во Sims имаш поинтересни работи... :)

Ако е амбициозно девојчето, од одма на Ауто Кад. Ѕвер да стане :)

p.s. Инаку, фала на асистенција. Ценам:smir:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Serpico напиша:
Димитар, во Sims имаш поинтересни работи... :)

Ако е амбициозно девојчето, од одма на Ауто Кад. Ѕвер да стане :)

p.s. Инаку, фала на асистенција. Ценам:smir:

Ѕвер со твоја помош:pos2:
Тежок е АутоКад сепак,сум пробала,некако сложеничко е.

п.с дајте друг предлог.
 
Член од
7 април 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
Probaj so SketchUp!!!! Pobaraj go preku Google ,
mozebi ke te "bendisa". Treba samo prethodno da imash
nacrtano osnova.:salut:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Јас го користам Ауто Кад за 2Д, а Архи Кад за 3Д приказ на објекти. Компатибилни се еден спрема друг, и не многу тешки за користење.

Се надевам дека за брзо време ќе го усовршам тродимензионалното цртање на Ауто Кад-от...
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Се токмам да одам на курс по АутоКад. Комплициран е бааги некако. А ова АрхиКад што ми велиш,може да се симне од интернет?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не сум го симнувал од интернет, и незнам да ти кажам. Провери ги п2п програмите или некој торент, ама полесно ти е кога доаѓаш накај СК да ми се најавиш, па ќе ти го снимам јас.

Ауто Кад воопшто не е комплициран... само основите да ти ги покаже некој, па после сама верувам добро ќе се снаоѓаш.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Добар е и Chief Architect, но аматерски изгледа. Мислам дека најчесто е користен за ентериери т.е. детаљи во просторот. Архитектот кој ни го изработуваше ентериерот на новиот стан во кој треба да се вселиме, го користеше овој програм.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Moliv(eventualno tehnicki) i hartija(eventualno bela i hamer po moznost) e edinstvenoto i najubavo "programce" se drugo samo pridonesuva da se odalecite od arhitekturata.Dobar arhitekt toa shto moze da go nacrta so moliv za 10 minuti na najdobriot programski "zavisnik" mu trebaat denovi a ponekogash i meseci so dobar komjuter i dobra programa.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
ABC напиша:
Moliv(eventualno tehnicki) i hartija(eventualno bela i hamer po moznost) e edinstvenoto i najubavo "programce" se drugo samo pridonesuva da se odalecite od arhitekturata.Dobar arhitekt toa shto moze da go nacrta so moliv za 10 minuti na najdobriot programski "zavisnik" mu trebaat denovi a ponekogash i meseci so dobar komjuter i dobra programa.
Да да... и после се распадна Југославија, и се појавија компјутерите
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Димитар напиша:
Да да... и после се распадна Југославија, и се појавија компјутерите
Sepak najdobrite arhitekti pak se sluzat so moliv i hamer a nivnite "slugi" samo ja prenesuvaat idejata na "monitor".:)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
ABC напиша:
Sepak najdobrite arhitekti pak se sluzat so moliv i hamer a nivnite "slugi" samo ja prenesuvaat idejata na "monitor".:)
Кој архиекти бе другар? некој кои после 30-40 години работа со молив НЕ МОЖАТ лесно да се префрлат на компјутер...
Навиката е лоша работа! Таа те кочи... а некој кој и пред 40 години цртал со молив, тој и тоа како се навикнал на тоа... па сега едноставно не може да направи UPDATE пред се на сам себе!!!

А дека времето, прецизноста може да се направи подобро на лист... грешка си!!! Па замисли после изработка да треба некоја корекција... па па па...

Тој што е креативен на лист ќе е креативен и на компјутер ако САКА да го научи... едноставно со компјутерот ќе добие во време, прецизност а со тоа и пари!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Veruvaj sum videl na delo mladi,dokazani i navistina dobri arhitekti vo nivnite studija,otkako ke ja formiraat idejata so moliv na kniga zad niv nastapuva "timot" i proektot se obrabotuva ponatamu.
Eden od najdobrite arhitekti vo Finska,Makedonecot Vladimir Tomevski vo edna prilika mi veli:-najdobroto od sebe ke go izvlecesh vo direkten kontakt so hartijata,se drugo posle toa e "rutina" koja treba da ja znaesh samo za da bidesh "vo trend" i da se "kurcish" deka ne si kompjuterski "duduk".:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom