Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
24 февруари 2013
Мислења
417
Поени од реакции
223
Прашање. Поштарот бил дома кај моите им им рекол дека има писмо препорачано за мене. Рекол ако се согласам утре ке помине пак ке им го даде.
Ситуацијата е следна. Пред пола година кај пинтија ме измерија 100ка :( и се срамам поради тоа ама јебига памет за др пат. Со цајканите као се договорив , подмачкав, но еве пак стигнува нешто. Прашањето ми е дали може после толку време да стигне за плаќање или е само за идење на суд да ми кажат колку време ке ми ја одземат возачката? Како што прочитав во законот стои дека доколку не платиш УЈП ке ти ја блокира сметката и сама ке си наплати, па ваљда досега ке го стореа тоа..Јас не сум потпишал ништо кога ме сопреа
Тоа „договарање“ со полицајците е bulls**t. Само така оставаат впечеток дека е ете договорено, во стилот „ај сега ќе те пуштам, туку пази за другпат“. Нема врска, веднаш пишат налог за казнување.
BTW, ке си платиш казната И ќе ти ја земат возачката.
Инаку, точно е тоа дека ако не ја платиш глобата (казната) и трошоците на постапката, Управата за јавни приходи ќе спроведе постапка за наплата согласно Законот за даночна постапка, т.е. ќе ти ја блокираат сметката што ја имаш во било која банка и ќе си наплатат.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
32
Ме интересира дали некој знае, ако не го примиш писмото повеке пати, бидејки јас не сум во македонија, што се случува? дали после прво , второ или кое непримање на писмото превземаат такви мерки?
 
На врв Bottom